Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 7d. 06:59

V.Pociūno byloje – čekų ekspertas

Vytautas Pociūnas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Vytautas Pociūnas

Pasitelkę neseniai gautas vieno čekų eksperto išvadas dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) karininko Vytauto Pociūno žūties aplinkybių, prokurorai toliau mėgins įrodyti, kad tai buvo nelaimingas atsitikimas.

Šiuo metu į lietuvių kalbą verčiamos čekų teismo medicinos eksperto atliktos ekspertizės išvados. Lietuvos generalinės prokuratūros prašymu profesorius aiškinosi prieš pustrečių metų Baltarusijoje žuvusio aukšto rango VSD pareigūno V.Pociūno žūties aplinkybes.

Ragino našlė

„Jei papildomi tyrimų veiksmai vis dar palieka neatsakytų klausimų, galbūt ne gėda kreiptis į ekspertus iš šalies, gal verta pasitelkti biomechanikus iš Čekijos, kurie garsėja panašių bylų narpliojimu“, – praėjusių metų rugpjūčio pabaigoje per savo vyro antrųjų mirties metinių minėjimą sakė Liudvika Pociūnienė. Su tokiu prašymu ji buvo kreipusis ir į prokurorus.

Generalinės prokuratūros atstovas praėjusią vasarą lankėsi Prahoje, kur dirba teismo medicinos ekspertas, sukūręs biomechaninio žmogaus kritimo iš aukščio tyrimo metodiką. Ja naudojantis nustatoma, ar iš didelio aukščio kritęs žmogus žuvo per nelaimingą atsitikimą, ar iššoko sąmoningai, ar buvo išstumtas prievarta.

Jei papildomi tyrimų veiksmai vis dar palieka neatsakytų klausimų, galbūt ne gėda kreiptis į ekspertus iš šalies, gal verta pasitelkti biomechanikus iš Čekijos, kurie garsėja panašių bylų narpliojimu. Teigia L.Pociūnienė.

Turėjo atnaujinti tyrimą

Šia metodika naudojosi ir Lietuvos ekspertai, tyrę V.Pociūno kūną. Jie nerado įrodymų, kad VSD pareigūnas būtų buvęs išstumtas pro langą. Priminsime, kad V.Pociūnas VSD vadovybės buvo išsiųstas į Baltarusiją, kur užėmė daug kuklesnį postą – Lietuvos konsulate Gardine buvo atsakingas už informacijos apsaugą. 2006-ųjų rugpjūtį jis išvyko į komandiruotę Breste. Rugpjūčio 23-iąją, paryčiais, V.Pociūnas žuvo, kaip iki šiol mėginama įteigti, iškritęs pro viešbučio 9-ojo aukšto langą.

Tų pačių metų lapkričio 30-ąją Generalinė prokuratūra bylą dėl V.Pociūno žūties nutraukė nustačiusi, kad tai buvo nelaimingas atsitikimas. Nutraukęs bylą prokuroras Justas Laucius gavo VSD, kurio vadovybė trukdė tyrimui, apdovanojimą. 2007 metų birželio 26-ąją žuvusiojo našlė L.Pociūnienė pareiškė reikalausianti tyrimą atnaujinti, nes turi pagrįstų įtarimų, kad jos vyras buvo nužudytas. Tokios nuomonės laikėsi ir nemažai žinomų Lietuvos politikų bei visuomenės veikėjų. Būta įvairių versijų: jog tai Baltarusijos KGB darbas, kad V.Pociūnas galėjo būti nužudytas VSD, nes kėlė pavojų „valstybininkų“ klanui. Vėliau teismas panaikino nutarimą nutraukti bylą. Generalinė prokuratūra iš naujo ėmė tirti tragedijos aplinkybes.

Oficialiai nekomentuoja

Čekų profesoriui buvo pateikti Lietuvoje atliktos ekspertizės dokumentai. Biomechaninio tyrimo metodikos autorius paprašė papildomos, byloje esančios medžiagos. Jis pažadėjo asmeniškai atlikti ekspertizę. Prokuratūra užsakė turimą medžiagą išversti į čekų kalbą. Šis darbas užtruko, bet galiausiai vertimas buvo perduotas čekų profesoriui. Neseniai keliolikos puslapių čekų eksperto išvados pasiekė Generalinę prokuratūrą.

Bylą šiuo metu tiriantis prokuroras Mindaugas Gilys LŽ nepanoro atskleisti profesoriaus pavardės. Pareigūnai kol kas oficialiai neatskleidžia, ką nustatė minėtos metodikos autorius. Motyvuojama tuo, kad išvados dar verčiamos iš čekų kalbos. Tačiau, LŽ duomenimis, prokurorai šios ekspertizės esmę jau žino. Čekų profesoriaus manymu, V.Pociūnas žuvo per nelaimingą atsitikimą.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min