Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

V.Uspaskichą prispaudė krizė (atnaujinta 13.13 val.)

Viktoras Uspaskichas
TV3 nuotr. / Viktoras Uspaskichas
Šaltinis: 15min
0
A A

Trečiadienį Vilniaus apygardos teisme Darbo partijos (DP) pirmininkas Viktoras Uspaskichas paprašė panaikinti jam baudžiamojoje byloje anksčiau skirtą kardomąją priemonę. Jis taip pat prašo grąžinti teismo nurodymu kaip užstatą sumokėtus pusantro milijono litų. Švelnesnės kardomosios priemonės prašo ir „darbietis" Vytautas Gabšys, teisiamas su V.Uspaskichu.

Trečiadienį „darbiečiai“ ir jų gynėjai Vilniaus apygardos teismo (VAT) prašė panaikinti jiems skirtas kardomąsias priemones.

DP vadovas V.Uspaskichas ir V.Gapšys prašė, kad jiems būtų panaikintos kardomosios priemonės: rašytinis pasižadėjimas neišvykti, draudimas bendrauti tarpusavyje ir su buvusia partijos centrinės būstinės vadove Vitalija Vonžutaite, buvusia DP finansininke Marina Liutkevičiene bei pagrindine liudytoja Nijole Steponavičiūte.

VAT posėdyje DB vadovai tvirtino, kad dėl skirtų kardomųjų priemonių jie negali eiti tiesioginių pareigų ir vykti į užsienio komandiruotes. Be to, pasak „darbiečių“ ir jų gynėjų, tokiu būdu pažeidžiamos žmogaus teisės ir trukdoma atlikti tiesiogines Seimo nario pareigas.

Be to, V.Uspaskichas teismo prašė, kad jam būtų grąžintas 1,5 mln. litų siekiantis užstatas. Prašymą grąžinti užstatą V.Uspaskichas argumentavo tuo, kad pinigai jam yra reikalingi verslui.

Po posėdžio DP vadovas žurnalistams prašymą grąžinti piniginį užstatą grindė finansiniais argumentais, esą jo įmonė dėl teismui sumokėto užstato patiria finansinių nepatogumų.

„Visų pirma devalvuojasi pinigai, jie praranda perkamąją galią (...) Čia ne partijos pinigai užstatyti, o įmonės. Yra kompanija, mano kompanija, kuri užstatė užstatus, ima kreditus, kreditai dabar auga, procentai ir visa kita. Tai natūralus procesas. Tai reiškia, kad aš dabar už tą užstatą moku procentus banku, man yra pritaikyta bausmė ir aš ją atlikinėju bausmę: moku procentus. Aš jau atlikinėju bausmę, gerbiamieji“, – dėstė argumentus DP vadovas.

Reikia atsižvelgti, kad jie (V.Uspaskichas, V.Gapšys – BNS) nepasitiki šiuo teismu, bijo teismo. Kalbėjo prokuroras.

Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Saulius Verseckas su DP atstovų prašymais nesutiko. Pasak jo, vienintelis argumentas, kurį pateikė „darbiečiai“, yra tas, kad jie yra Seimo nariai.

„Reikia atsižvelgti, kad jie (V.Uspaskichas, V.Gapšys – BNS) nepasitiki šiuo teismu, bijo teismo“, – kalbėjo prokuroras.

Anot S.Versecko, V.Uspaskichui negalima naikinti kardomųjų priemonių, nes „egzistuoja rizika, kad be kardomųjų priemonių mes negalėsime užtikrinti atvykimo į teismą“.

„Seimo narys visada laisvas atsisakyti Seimo nario mandato. Be to, jis (V.Uspaskichas - BNS) nuolatos išvyksta, taigi kardomoji priemonė suteikia garantiją, kad jis sugrįš“, –  tvirtino prokuroras.

Vis dėlto, S.Verseckas sutiko, kad V.Gapšys su V.Uspaskichu bendrautų tarpusavyje.

Teismas trečiadienį vėl nagrinėjo lapkritį teiktą prašymą, kad kaltinamasis aktas būtų atiduotas prokurorams papildyti.

Praėjusių metų lapkričio pradžioje DP advokatas Valdemaras Bužinskas tvirtino, kad abejonių kelia DP, kaip juridinio asmens, atsakomybės klausimas. Jo teigimu, negalima juridinį asmenį vertinti kaip fizinį.

Advokatas tuomet teigė, kad, "kaltinamasis aktas yra surašytas kaip fiziniam asmeniui, kuris gali veikti ar neveikti, atlikti ar neatlikti atskirų veiksmų".

„Juridinis asmuo yra negyvas ir jis negali nei veikti, nei neveikti. Dėl to skaitant kaltinamąjį aktą, jis yra tiesiog nesuprantamas“, – tuomet žurnalistams sakė V.Bužinskas.

Jis prašė teismo grąžinti prokurorams kaltinamąjį aktą perrašyti. Su V.Bužinsko prašymu sutiko ir kiti advokatai.

Po teismo posėdžio prokuroras stebėjosi gynėjams kilusiais neaiškumais.

„Kaltinamieji ikiteisminio tyrimo metu gavo pranešimus apie įtarimus, jokių savo abejonių neišsakė. Sakė, kad jiems pateikti pranešimai apie įtarimus yra suprantami, ir jie supranta, kuo yra kaltinami, todėl dabar yra labai keista girdėti kitokią poziciją“, – žurnalistams kalbėjo S.Verseckas.

Teismo procesas keliems mėnesiams buvo sustojęs, nes "darbiečiai" po Seimo rinkimų buvo įgiję teisinę neliečiamybę, tačiau VAT ir prokurorų prašymu Seimas praėjusių metų gruodžio pradžioje panaikino įtariamų parlamentarų teisinę neliečiamybę.

DP partiją, jos lyderį V.Uspaskichą bei jo buvusį pavaduotoją V.Gapšį, buvusią partijos centrinės būstinės vadovę V.Vonžutaitę bei buvusią DP finansininkę M.Liutkevičienę prokurorai kaltina apgaulingos buhalterinės apskaitos organizavimu, neteisingų duomenų DP buhalterijoje naudojimu, tų duomenų įrašymu į deklaracijas ir įgaliotoms institucijoms pateikimu, apgaulingų pareiškimų apie partijos turtą ir veiklą teikimu valstybės institucijoms gaunant valstybės dotaciją ir tuo padarant didelę žalą valstybei.

Sunkiausias iš išvardytų nusikaltimų yra apgaulingas buhalterinės apskaitos tvarkymas. Už tai numatoma griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki 4 metų.

DP įtariama neįtraukusi į buhalterinę apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, bei nesumokėjusi apie 4 mln. litų mokesčių.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min