Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2013 06 13, 09:07

Vagystės atveju gyventojai labiausiai gailėtų prarastų pinigų, kompiuterio ir televizoriaus

Vagystės iš būsto atveju dauguma šalies gyventojų gailėtų kiekvieno iš jų pavogto daikto, o ypač – pinigų, kompiuterio ir televizoriaus. Mažiausiai žmonės išgyventų dėl prarastų šeimos relikvijų ir asmeninių daiktų, taip pat savo augintinių, parodė šalies draudimo rinkos lyderio „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas tyrimas, kurio metu buvo apklausta daugiau nei 1000 respondentų visoje Lietuvoje.
Vagystė
Vagystė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Temos: 1 Vagystė

„Mus buvo kiek netikėta, kad Lietuvos žmonės vagystės atveju labiausiai sielotųsi prarastų pinigų, o ne dingusių šeimos vertybių ar pavogto augintinio. 1 iš 6 respondentų pinigus įvardino kaip didžiausią praradimą, o emocinę, kultūrinę ir išliekamąją vertę turinčių daiktų – šeimos relikvijų, asmeninių daiktų, albumų, paveikslų labiausiai gailėtų vos 1 proc. gyventojų. Įtakos galbūt turi tai, kad sentimentų nejaučiantys vagys retai taikosi į šį turtą, o dažniausiai grobia būtent pinigus, banko korteles, juvelyriką ir brangią techniką“, – atkreipia dėmesį tyrimą inicijavusio „Lietuvos draudimo“ Gyventojų turto draudimo skyriaus vadovas Andrius Gimbickas.

Tiesa, pats populiariausias atsakymas į tyrėjų klausimą: „Ko labiausiai nenorėtumėte, kad pavogtų iš namų?“, buvo – „būtų gaila visko“. Šį atsakymo variantą rinkosi kas penktas apklausos dalyvis (20 proc.) – dažniau vyresni (46 m. ir daugiau) bei didmiesčių gyventojai.

Apklausa parodė, kad Lietuvos žmonės labai vertina naujausią elektronikos, kompiuterinę techniką, turi jos namuose ir jiems būtų skausminga ją prarasti: 15 proc. gyventojų labiausiai gailėtų pavogto kompiuterio. Pastarojo vagystė skaudžiausia būtų jauniausiems (18-25 m.) tyrimo dalyviams; 10 proc. respondentų brangiausias namų apyvokos daiktas yra televizorius. Tyrimas atskleidė, kad 1 iš 10 moterų itin blogai jaustųsi netekusi turimų aukso dirbinių ir papuošalų. Lygiai tiek pat apklaustųjų labiausiai brangina dokumentus – pastarieji svarbiausi žemiausio išsimokslinimo atstovams.

Tarp mažiausiai mūsų šalies gyventojams rūpimų daiktų, bet šeimos relikvijų, pateko ir augintiniai. Pavogto šuns ar katės būtų gaila vos 2 procentams gyventojų.

Tarp mažiausiai mūsų šalies gyventojams rūpimų daiktų, bet šeimos relikvijų, pateko ir augintiniai. Pavogto šuns ar katės būtų gaila vos 2 procentams gyventojų.

„Lietuvos draudimo“ užsakymu, gyventojų apklausą atliko tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai”. Ji apklausė 1007 respondentus nuo 18 iki 75 metų amžiaus iš 75 vietovių, reprezentuojančių visus šalies regionus.

Vasarą – vagysčių pikas

„Lietuvos draudimo“ ekspertų vertinimu, absoliuti dauguma – net 75 proc. – vagysčių vykdoma iš privačių namų, likę 25 proc. – iš butų. Apšvarinti būstą vagys labiausiai mėgsta vasarą, kada žmonės dažniau būna išvykę, palieka namus ilgesniam laikotarpiui – tuomet vagysčių tikimybė yra 2 kartus didesnė nei kitais metų laikais. „Šio sezoninio suaktyvėjimo priežastys žinomos ir draudikams, ir gyventojams: vasarą daugiau atostogaujame, būstas lieka be priežiūros. Mūsų duomenys rodo, kad vagysčių pikas pasiekiamas liepos mėnesį, kai atostogauja didžioji dalis gyventojų. Jeigu birželio mėnesį, lyginant su geguže, vagysčių skaičius padidėja 3-5%, tai liepą jis gali išaugti net ir 10%“, - sako Andrius Gimbickas.

Vagystės metu gyventojams padaroma žala gali siekti dešimtis ar net šimtus tūkstančių litų, o vagys dažniausiai griebia tai, ką lengva realizuoti, juolab kad gyventojai įsigyja vis daugiau modernių elektronikos prietaisų, išmaniųjų telefonų, naujausių planšetinių kompiuterių.

„Lietuvos draudimas“ skaičiuoja, kad vagių padaromi nuostoliai kasmet auga. Per 2012 metus bendrovė namų ir butų savininkams dėl vagysčių atlygino 1,6 mln. litų žalų, o per 2013 m. penkis mėnesius – 0,7 mln. litų, arba 45 proc. daugiau nei atitinkamu laikotarpiu pernai.

Remiantis statistika, šalyje apdrausta vos 22% butų ir 49% gyvenamųjų namų, todėl iš tikrųjų pavagiama dar daugiau turto, tačiau neapsidraudę gyventojai nuostolius turi padengti savo lėšomis.

Vagystė iš būsto yra viena iš keturių pagrindinių grėsmių, kurios naikina gyventojų turtą. Vagysčių skaičius buvo ypač išaugęs krizės metais – 2009-aisiais. Tuomet „Lietuvos draudimo“ atlikto tyrimo „Vagys mato kitaip“, kurio metu buvo apklausti nuteistieji už vagystes įkalinimo įstaigose, duomenimis, aktyviausiai turto vagystės vykdomos yra darbo valandomis – 62 proc. Patyrę vagys tvirtina, kad vagystę galima įvykdyti bet kuriuo paros metu, o palankiausias laikas – nuo 9 iki 12 val. darbo dienomis (kai namuose nieko nėra, nes net ir vaikai šiuo laiku būna mokykloje) arba ilgųjų savaitgalių ir švenčių dienomis, per atostogas.

Nuteistieji už vagystes apklausoje atskleidė, kad patekti į būstą jiems už-trunka 3-5 minutes, šiek tiek daugiau laiko - iki 15 minučių prireikia, jei bute įrengta signalizacija, vaizdo kameros. Šarvuotas duris išlaužti užtenka 3 minučių, o paprastas – 1,5 minutės.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min