Dabar populiaru
Publikuota: 2012 kovo 20d. 14:05

Vaiduokliu virtęs amatininkų namas atgimė naujam gyvenimui

Restauruoto pastato fasadas
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr. / Restauruoto pastato fasadas

Senojoje Klaipėdos dalyje – Puodžių gatvėje – nebeliko dvidešimtmetį praeivius gąsdinusio pastato-vaiduoklio. Restauratoriai statinį, prie kurio įsiamžinti buvo pamėgusios jaunavedžių poros, prikėlė naujam gyvenimui.

Puodžių g. 11 pastate po restauravimo darbų šeimininkaus Klaipėdos apskrities ligoninės medikai.

Namas buvo pastatytas XVII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje. Jame yra gyvenusios mėsininko, karstadirbio šeimos.

Teigiama, kad tai – tipiškas klasicizmo stiliaus pavyzdys ir vienas  iš nedaugelio uostamiestyje išlikusių autentiškų pastatų, per savo gyvavimo istoriją išvengęs gaisrų, niokotojų  ar neprofesionalaus restauravimo. 

D.Grikšaitės nuotr./Namas Puodžių gatvėje buvo tapęs vaiduokliu.
D.Grikšaitės nuotr./Namas Puodžių gatvėje buvo tapęs vaiduokliu.

Nors 2011 metais pastato restauravimo darbus pradėję „Pamario restauratorius“ specialistai jį rado apverktinos būklės, tačiau kartu ir džiaugėsi, jog turės retą galimybę dirbti su senųjų meistrų palikimu, atkurti to meto architektų sumanymus, interjero ir eksterjero detales. Jų pastate – gausu.

Vartai į kiemą, į namą vedančių laiptų turėklai, pagrindinės durys ir jas puošiančios metalinės liūtų galvos, rankenos, spynos, įspūdingas medinių laiptų žiedas viduje, nematytos langinių konstrukcijos – visa tai restauruota ar atkurta pagal išlikusias autentiškas detales. „Pamario restauratoriaus“ vadovas Aldas Kliukas džiaugėsi, kad nuėmus faneros lakštus ir nuvalius pastato duris buvo rastos autentiškos ąžuolo durys ir išlikęs originalus dekoras.

Vienas įdomesnių atradimų specialistų laukė ir erdviuose rūsiuose, kuriuose išlikę palubėse pritvirtinti kabliai bei iki šiol neregėti dideli loviai. Spėjama, jog ši įranga galbūt tarnavo šio namo savininko mėsininko verslui. Kaip pastebėjo Klaipėdos apskrities ligoninės vadovas Romaldas Sakalauskas, rūsiai tuomet buvo įrengti itin profesionaliai – juose nejaučiama drėgmės, patalpos puikiai vėdinamos.

„Iki šių dienų išlikę ąžuoliniai sraigto formos laiptai – grakštūs, elegantiški, bet net ne specialistui akivaizdu, jog jie čia pastatyti prieš porą šimtų metų. Medis tašytas pačiais paprasčiausiais to meto meistrų įrankiais. Šiandien galime tik stebėtis ir džiaugtis jų kruopštumu“, – sakė A. Kliukas.

Restauruotame, valstybės saugomos nekilnojamojo kultūros paveldo vertybės statusą turinčiame pastate dabartiniai jo savininkai – Klaipėdos apskrities ligoninė – planuoja įkurti Krizių intervencijos centrą, kuriame bus teikiama psichologinė pagalba į sunkias gyvenimo situacijas patekusiems žmonėms.

Pastatas restauruotas Lietuvos Respublikos ir ES fondų lėšomis, projekto vertė – 1,7 mln. Lt.

Tik faktai:
    Pirmasis įrašas apie sklypo Puodžių g. 11 savininką aptinkamas XVIII a. dokumentuose. 1768 m. sklypų sąrašuose fiksuota žemės savininko „meistro Zingelmano“ pavardė. Kuo vertėsi Zingelmanas, nežinoma, bet spėjama, jog tai buvęs turtingas amatininkas.
•    1840 m. sklypo šeimininku jau įvardintas mėsininkų meistras Gotfrydas Šteinverderis, miestui mokėjęs 300 talerių mokestį.
•    20 a. pradžioje namų valdos savininku jau nurodomas stalių meistras Zabrovskis, čia turėjęs ir karstų parduotuvę.
•    1939-aisiais namas jau priklausė Ligonių kasai, o pokariu jame įsikūrė Karinio jūrų laivyno dalinio ligoninė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min