TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Vaistas nuo kyšininkavimo – didesnė mediko alga

Medikas
Dienraščio „15 minučių“ nuotr. / Medikas
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
A A

Praėjusią savaitę Respublikinėje Šiaulių ligoninėje vykusioje korupcijos prevencinėje akcijoje šios įstaigos Korupcijos prevencijos komiteto pirmininkė medicinos direktorė Vaiva Makštutienė kartu su komisijos nariu Konsultacijų poliklinikos vedėju Antanu Lukošaičiu gydytojus informavo apie naują korupcijos prevencijos tvarką ir galimas pasekmes.

Pasak A. Lukošaičio, šiuo metu ligoninėje korupcijos nėra, o jei ir pasitaiko, tik pavieniai atvejai. „Tačiau kyšininkavimas priklauso nuo kiekvieno gydytojo sąžinės. Pagrindinė priežastis, kodėl gydytojai susižavi siūlomomis padėkomis, – mažas atlyginimas“, - sako Konsultacijų poliklinikos vedėjas.

Menkai įvertintas gydytojo darbas

Gyventojai privalo suprasti, kad nemokamos medicinos nėra, kiekvienas už gydymo paslaugas sumoka, mokėdami mokesčius valstybei.

Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius sako, kad ligoninėje jau daug metų yra vykdoma Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuota korupcijos prevencijos programa, o nauja korupcijos prevencijos tvarka turi būti patvirtinta jau gegužę. Pagal šią tvarką, ligoninė neatliks tų funkcijų, kurias turi atlikti su korupcijos išaiškinimu, tyrimu ir baudimu susijusios institucijos.

Pasak P.Simavičiaus, labai didelių, akcentuotų korupcijos atvejų ligoninėje nėra buvę, nors problemų pasitaiko, nes šiame nusikaltime dalyvauja dvi pusės: duodančioji ir imančioji - tad ir atsakomybę turi prisiimti abi pusės.

Gyventojai, anot generalinio direktoriaus, privalo suprasti, kad nemokamos medicinos nėra, kiekvienas už gydymo paslaugas sumoka, mokėdami mokesčius valstybei, kurių dalis patenka į Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą, iš kurio ir mokama gydymo įstaigoms, atlygis gydytojams. O dauguma problemų kyla dėl to, kad gydytojų darbas įvertintas labai menkai.

Korupcijos prevencijos komiteto pirmininkės V.Makštutienės teigimu, nuolat ieškoma būdų, kad korupcijos medicinoje sumažėtų.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Atlyginimas vokelyje
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Vokelis.

Ligoninėje yra ir bus siekiama didelio skaidrumo skiriant tyrimus, planinių operacijų laiką, kad neliktų vietos susitarimams ar neskaidriai tvarkai.  „Būna, kad pacientas nesulaukia laiku paslaugos: vėluoja tyrimas, keičiamas operacijos laikas ir pacientui bei jo artimiesiems kyla nervinė įtampa, nes žmonės nežino, kas vyksta“, - pastebi V.Makštutienė. 

Tad nuo šiol skyriuose paskirtas žmogus, kuris prižiūrės, kad nustatyta tvarka nebūtų pažeidžiama. 

Žmonės įpratę atsidėkoti

Pasak A.Lukošaičio, yra apibrėžta, kas yra kyšis, kas yra dovana, parama, labdara ir kokios yra taikomos baudos už kyšio ėmimą. Tačiau kad įvyktų rimtos permainos, reikia šalinti problemos priežastis – didinti gydytojams atlyginimus.

 „Kyšininkavimas - įsisenėjusi problema, nes daugelis žmonių jau nuo seno yra pripratę kaip nors atsidėkoti gydytojams. Atsimenu vieną atvejį iš savo darbo praktikos, kai 90 metų močiutė, jai paskyrus gydymą ir išrašius vaistų receptus, ant stalo padėjo 10 litų. Suprasdamas, kad močiutė už nieką neturi mokėti, o vaistai ir taip brangūs, mandagiai paprašiau pasiimti pinigus. Tada močiutė pasakė, kad nors esu dar jaunas, privalau suprasti, jog jei ji paskyrė tuos pinigus, tai turiu juos ir paimti. Ji paaiškino, jei nepaimsiu 10 litų, ji galvos, kad gydytojas paskyrė prastus vaistus ir jie nepadės, kad jei neimu 10 litų, turiu pasiimti ir vaistų receptus. Kaip gydytojas aš norėjau, kad ji pasveiktų... taip ir pasielgiau. Tačiau noriu pabrėžti, kad visus gydytojus kaltinti kyšininkavimu negalima, nes pasitaiko tik vienetai, kurie taip gali pasielgti“, - teigia L. Lukošaitis.

Iki šiol, pasak A. Lukošaičio, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje nė karto nebuvo nagrinėjamas kyšininkavimo atvejis, nebent buvo taikomi specialūs pokalbiai vienai ar kitai situacijai aptarti.

„Iš trijų tūkstančių tikrai atsiras vienas gydytojas, kuris ims kyšį, tačiau savo praktikoje nežinau nė vieno gydytojo, kuris tai darytų. Priešingai, atsimenu situaciją, kai vienas gydytojas davė pinigų pacientui, kad tas galėtų grįžti namo, nes iš kaimo atvykęs žmogus nusipirko vaistų ir pritrūko kelionei namo. Negi tai reikštų, kad gydytojas pacientui davė kyšį? Taip pat dažnai gydytojai vargingesniems stengiasi padėti įvairiais būdais – kartais duoda nemokamų vaistų“, - pasakoja gydytojas.

Saldainiai ir gėlės – taip pat kyšis?

Gydytojas, atsisakęs gėlių ar saldainių, gali ne tik įžeisti pacientą, bet ir sukelti įtarimą, kad gydytojui dovana galbūt yra per maža ar jis ko kito nori, - teigė A.Lukošaitis.

Naujajame antikorupcijos projekte teigtina, kad gėlės ir saldainiai, kurie dažnai dovanojami gydytojams, gali būti traktuojami kaip kyšis. Tačiau A.Lukošaitis tam prieštarauja, nes daugelis norėdami padėkoti, gali likti įžeisti.

„Gydytojas, atsisakęs gėlių ar saldainių, gali ne tik įžeisti pacientą, bet ir sukelti įtarimą, kad gydytojui dovana galbūt yra per maža ar jis ko kito nori. Todėl manau, kad į tai reikėtų labai atsargiai žvelgti, nes nesinori įžeidinėti žmonių, jiems atėjus paprasčiausiai padėkoti. Gali gydytojas net labai mandagiai aiškinti, kad negalima paimti padėkos, tačiau pacientas nesupras, kad gydymas pacientui yra nemokamas“, - teigia gydytojas.

Didžioji dalis gyventojų pradeda suprasti, kokios procedūros yra mokamos, o kurios ir kada nemokamos. Nors išgirdę, kad skubiau pas gydytoją patekti gali už pinigus, piktinasi.

„Dažnai žmonės pyksta, kad tą pačią dieną pas gydytoją jie negali nueiti nemokamai, nes nesupranta, kad gydytojas yra atlikęs tai dienai skirtą nemokamų konsultacijų skaičių, o kitas gali atlikti tik mokamai. Ši procedūra galioja visiems – nesvarbu, ar pacientas turi privalomą sveikatos draudimą“, - sako A.Lukošaitis.

Kiekvienam gydytojui yra skiriama nemokamų procedūrų dienos kvota, todėl daugiau nemokamų procedūrų jie ir negali atlikti. Nors, anot A. Lukošaičio, daugelis gydytojų ir nenori papildomai dirbti, nes už tai mokama mažai, o darbas reikalauja daug atsakomybės.

„Visuomet prašau gydytojų, kad bent kelis priimtų pacientus mokamai ir kad taip nors kiek sumažintų susidariusias eiles. Tačiau kad gydytojai noriai dirbtų papildomai, ir gyventojai turėtų suprasti esamą medicinos paslaugų mokėjimo tvarką“, - sako gydytojas.

Gydytojo alga – gėdinga?

„Dar prieš karą gydytojai, mokytojai ir policininkai buvo itin gerbiamų specialybių atstovai, todėl daug uždirbdavo ir gerai jausdavosi. Dabar situacija labai prasta - dabartinė gydytojo alga gėdinga. Gydytojas, nenorėdamas, kad jam kaišiotų pacientai pinigus, dirba keliose darbo vietose, ima papildomai naktinius budėjimus, kad nuo ryto iki vakaro patys dirbdami galėtų užsidirbti. Tačiau neretai dėl didelių gydytojų krūvių kenčia jų šeimos. Labiausiai gydytojams darosi nejauku, kai pacientai pradeda suprasti, kad iš tikrųjų dešimtmetį studijoms skyręs gydytojas gauna mažą atlygį“, - teigia A.Lukošaitis.

Gydytojas, pasak A.Lukošaičio,  iš savo uždirbamų pinigų negali reprezentatyviai atrodyti, įsigyti reikiamų medicinos priemonių, nors jam privalu nuolatos tobulintis.

„Kad gydytojas gerai dirbtų, reikia žinoti, kas vyksta pasaulyje. O konferencijos brangiai kainuoja. Galima paskaičiuoti, kiek gydytojui kainuoja paprasta kelionė į sostinėje vykstančią konferenciją - kelionė, nakvynė. O jei kursai vyksta savaitę, tenka net viso mėnesio darbo atlygį paaukoti. Tačiau juk niekas nenori, kad gydytojas gydytų paprastais jau atgyvenusiais metodais, nors apie gydytojui mokamą atlygį niekas nepagalvoja. Dėl to mūsų gydytojai tokie pažeidžiami. Mūsų gydytojai gauna dvigubai mažesnį atlygį nei, pavyzdžiui, estai. Neprašome gydytojams didesnio atlyginimo – norime, kad būtų peržiūrėti paslaugų įkainiai, tada mes patys pinigus užsidirbsime“, - sako gydytojas.

„Šiaulių naujienos“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min