Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugpjūčio 1d. 20:00

Vaizdai iš migrantų telefonų: kaip kertama Lietuvos siena

15min žurnalistams pavyko gauti pačių migrantų mobiliaisiais telefonais nufilmuotų vaizdų, kuriuose jie įsiamžinę kertantys Lietuvos valstybinę sieną arba jau žengiantys pirmuosius žingsnius Europos Sąjungos teritorijoje. Kai kuriuose įrašuose girdisi monologas arabų kalba, kur atvirai pašiepiama sienos apsauga arba džiaugiamasi patekus į Vakarų Europą.

Iki sugaunant migrantus, šie spėjo išplatinti vaizdo įrašą

Lietuvos pasieniečiai praėjusią savaitę išplatino vaizdo įrašą, filmuotą iš sraigtasparnio, kuriame matosi, kaip migrantų grupė lipa per tvora apsaugotą sieną ir patenka į Lietuvos teritoriją. 15min žurnalistams pavyko gauti vaizdo įrašą, kuriame patys migrantai įamžino šios grupės pirmuosius žingsnius Europos Sąjungoje ir rodo į virš jų galvų ratus sukantį sraigtasparnį.

Maždaug 24 sekundes trunkančiame vaizdo įraše matosi Lietuvos–Baltarusijos siena ir nuo jos ateinanti nedidelė grupė su mažamečiais vaikais. „Šiandien yra liepos 27 diena. Užtrukome 4 valandas, kol atsidūrėme ten, kur dabar esame“, – sako save filmuojantis ir džiaugsmingai nusiteikęs jaunas vaikinas.

Vėliau, nusukdamas kamerą į priekyje jo einantį ir ryškiaspalve vaikiška antklode apsigaubusį vyrą, jis prideda: „Specialus ačiū mūsų herojui Abdellah už tai, kad atvykome į Lietuvą, jis padėjo mums visiems.“

Šis įrašas į socialinius tinklus buvo įkeltas liepos 27 rytą apie 6 val. ryto, t. y. beveik tuo pat metu, kai ir buvo sulaikyta ši devynių asmenų grupė. Tikėtina, kad jie spėjo jį paskelbti dar iki sulaikymo arba jau būdami šalia pasieniečių.

Filmuoja kaip svarbų gyvenimo įvykį

Įrašų, kuriuose matomas sienos pažeidimas, socialiniuose tinkluose galima aptikti vis dažniau. Kai kurie jų būna netrukus ištrinami. Dalis transliuojami tiesiogiai. Pavyzdžiui, vienas iš migrantų, netrukus planuojančių kirsti Lietuvos sieną, nerodydamas savo veido pasakoja: „Na štai! Ką tik atvažiavau iš Baltarusijos sostinės. Pažiūrėkite, čia yra taksi, kuris mane paėmė.“ O vėliau priduria: „Šis vaizdo įrašas dabar transliuojamas tiesiogiai. Aš tikiuosi Dievas mane apsaugos ir savo tikslą pasieksiu saugiai.“

Ar jo tikslas yra Lietuva, ar kita šalis, vyras neužsimena. Taip pat neaišku, kas gali jam sutrukdyti. Baltarusijos pareigūnai netrukdo svetimšaliams patekti į Lietuvą, tad grėsmė turėtų būti kažkas kitas.

TAIP PAT ŽIŪRĖKITE: Slaptos migrantų schemos: maršrutai, pinigai ir pasipelnyti siekiantys lietuviai.

Dalis migrantų sienos kirtimą bando įamžinti kaip vieną iš svarbiausių gyvenimo įvykių. Jiems tai didelis įvykis ir naujo etapo pradžia.

„Na štai! Mes kirtome saugiai. Dabar, kaip jūs matote, mes esame Lietuvos teritorijos viduje. Mes atvykome net su savo vaikais. Jei Dievas duos, viskas bus gerai. Aš tikiuosi, kad Dievas apsaugos kiekvieną Irako vyrą. Čia būti yra tikrai nenusakomas jausmas“, – džiaugsmingai pasakojama viename iš 15min gautų vaizdo įrašų. Jame galime justi ne baimę darant nusikaltimą, o viltingos pradžios gaidą.

Siena kertama su vedliais arba savarankiškai

Irako gyventojai Minską pasiekia legaliai nusipirkę turistinių kelionių paketus. Šie įprastai kainuoja nuo 600 iki 800 dolerių. Pasiekę Baltarusijos sostinę būsimi bėgliai toliau sprendžia, kaip pasiekti pasienį su Lietuva. Tam jie gali pasirinkti maršrutinį autobusą, taksi arba kontrabandininkų automobilių pagalbą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vartai atidaryti: pigiausias kelias į Europą.

Baltarusijos pasieniečiams yra nurodyta netrukdyti neslaviškos išvaizdos žmonėms kirsti Lietuvos sieną. Sulaikyti juos galima nebent tuo atveju, kai jie trikdo viešąją tvarką.

Todėl realiai joks pavojus iš Baltarusijos pusės migrantams negresia. Tačiau nežinodami vietovės arba įtikinti kitų daugelis jų moka vedliams. Šie juos nuveda, kaip patys teigia, iki vietos, kur galima saugiai kirsti Lietuvos sieną. Už šią paslaugą kiekvienas žmogus sumoka nuo 200 iki 2000 dolerių.

Tačiau net tokios sumos negarantuoja, kad Lietuvos pusėje migrantų nesučiups pasieniečiai.

Labiau nusimanantieji sieną kerta savarankiškai ir taip sutaupo pinigų. Tam tereikia žmogaus, kuris moka naudotis GPS programėlėmis ir žemėlapiais.

Vietas, kuriose patogiausia kirsti sieną, galima rasti uždarose migrantų grupėse arba sužinoti iš draugų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:01
03:15
07:09

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min