Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 1d. 15:00 , Atnaujinta: 2020 birželio 1d. 18:23

Vaizdo įraše – lengvai perduriama policininko apsauginė liemenė: peilis ėjo kaip per sviestą

Perduriama policijos liemenė
15min stopkadras / Perduriama policijos liemenė

Policijos pareigūnu prisistatęs žmogus su 15min pirmadienį pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame užfiksuota, kaip apsauginė liemenė nesunkiai perduriama peiliu. Departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis suabejojo, ar atsirado pareigūnas, pasiryžęs gadinti savo liemenę. Kadenciją baigęs komisaras Linas Pernavas 15min papasakojo, kaip buvo renkamasi, kokias liemenes pirkti, ir patikino, kad nė viena jų neapsaugo šimtu procentų, tačiau nupirktos saugo ir nuo šūvių, ir nuo dūrių. Jis pasidalijo vaizdo įrašu iš policininkams nupirktų liemenių bandymo.

15min policijos pareigūnu prisistačiusio žmogaus atsiųstame vaizdo įraše matyti, kaip pareigūnas ant suolo padeda liemenę, ant kurios parašyta „Policija“.

Paėmęs nedidelį peilį jis nesunkiai perduria liemenę.

„Sveiki, norėčiau, kad visuomenė sužinotų, kokias liemenes policijos pareigūnams nupirko buvęs generalinis policijos komisaras su savo komanda. Jos pagal aprašymą yra tik priešsmūginės ir neapsaugo nuo šūvių ar dūrių“, – rašo vaizdo įrašu pasidalijęs žmogus, nenurodęs savo vardo bei pavardės.

15min susisiekus su Policijos departamento atstovu spaudai R.Matoniu, jis šį įrašą jau buvo matęs.

Policijos atstovui kilo klausimų, ar tai tikrai policininkų liemenė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Matonis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Matonis

„Jeigu ta, tai žmonės nelabai gali savo liemenių gadinti. Be to, klausimas, ar į liemenę yra įdėtos plokštės, kurios turi būti įdėtos. Tačiau pagrindinis dalykas – taip, ant kieto daikto padėjęs liemenę – bet kokią – faktas, kad tu ją perdursi“, – paaiškino jis.

Pasak R.Matonio, yra didelis skirtumas, kai liemenė padėta ant kieto paviršiaus ir kai ją dėvi žmogus, kurio kūnas yra gana minkštas.

„Be to, net ir pradūrus liemenę, jei peilis įlenda nedaug, didelis šansas, jog pareigūnas bus tik sužalotas. Nė viena priemonė nėra šimtaprocentinė, jų yra įvairių ir daug“, – teigė Policijos departamento atstovas.

Anot jo, taip užsimoti ir tokiu smūgiu kaip vaizdo įraše durti pareigūnui nelabai įmanoma – pareigūnas nestovės ir nežiūrės, kol kas nors nusitaikys, užsimos ir durs.

Pasirinkome tokią, kokia mums atrodė pati geriausia.

R.Matonio teigimu, liemenės policijos pareigūnams buvo renkamos skrupulingai – buvo atliekami liemenių bandymai.

„Pasirinkome tokią, kokia mums atrodė pati geriausia“, – pabrėžė jis.

Pasak policijos atstovo, renkantis liemenę buvo atkreipiamas dėmesys ir į tai, kad pareigūnas ją turi dėvėti 12 valandų be pertraukos – ji turi būti lengva, su ja negali būti per karšta ir panašiai.

L.Pernavas: vaizdo įrašas yra niekinis

Kadenciją baigęs Lietuvos policijos komisaras, dabar – policijos atašė Jungtinėje Karalystėje Linas Pernavas 15min pasakojo, kad svarstant, kokias pirkti liemenes, buvo atsižvelgta į tai, kad skirtingos liemenės saugo nuo skirtingų dalykų. Kuo liemenė labiau apsaugo nuo galingų ginklų, tuo ji sunkesnė ir nepatogesnė.

L.Pernavas su 15min pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip buvo bandomos Lietuvos įsigytos liemenės.

Pasak pašnekovo, renkantis liemenes buvo atsižvelgta į tai, kokie ginklai populiariausi Lietuvoje, norėta, kad jos būtų kuo patogesnės.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Linas Pernavas 15min studijoje
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Linas Pernavas 15min studijoje

Todėl nuspręsta pirkti liemenes, kurios apsaugo nuo populiariausių Lietuvoje pistoletų kulkų, nuo medžioklinio šautuvo šratų, pjūvių, dūrių, bet neapsaugo nuo galingesnių ginklų, tokių kaip „Kalašnikov“ automatai, karinių karabinų, arba, pavyzdžiui, medžioklinio šautuvo, kuris būtų užtaisytas kulka.

L.Pernavas pasakojo, kad liemenės, kurios saugo nuo perdūrimo, turi sluoksnį, kuris padaro liemenę labai nepatogią.

„Kiek ieškojome liemenių, matėme, kad tos, kurios apsaugo nuo šūvio, apsaugo ir nuo dūrio. Ta liemenė, kuri yra nupirkta, ji tikrai apsaugo nuo dūrio. Tačiau kalbant apie tą video, reikia suprasti, kad ji padedama ant kieto, medinio pagrindo, pasitaisoma patogiai, lėtai užsimojama ir smūgiuojama į liemenę. Praduriama turbūt porą centimetrų. Taip, pareigūnas būtų sužeistas, bet sužeidimas nebūtų mirtinas.

Tačiau jūs galite pabandyti įkalti vinį į lentą, kurią laikote rankoje. Greičiausiai bus neįmanoma. Dėl ko? Nes lenta amortizuos, ji sugers smūgio jėgą, o padėjus ant suolo jūs sėkmingai įkalsite. Reikia suprasti liemenės veikimo principą – ji yra ant žmogaus kūno. Žmogaus kūnas, net puikiai ištreniruoto atleto, nėra toks kietas“, – teigė buvęs komisaras.

Jis pabrėžė, kad tuo pačiu peiliu kaip vaizdo įraše liemenė ant žmogaus būtų arba nepradurta, arba pradurta labai minimaliai.

L.Pernavas sakė per savo 26 metus praktikos dar nematęs, kad policininkas stovėtų ir lauktų, kada sulauks smūgio peiliu.

„Tokia situacija yra beveik neįmanoma. Sakau beveik. Bet tas video iš esmės yra niekinis“, – pabrėžė jis.

Pašnekovas teigė, kad internete pilna vaizdo įrašų iš apsauginių liemenių bandymų ir niekur jos nebandomos ant kieto paviršiaus.

L.Pernavas pabrėžė, kad liemenė negarantuoja šimtaprocentinės apsaugos, pareigūną apsaugo kompleksas priemonių: ginklas, lazda, elektrošokas, dujos, koviniai veiksmai, partneris, bendro veikimo įvykyje taktika.

„Ši visuma, pabrėžiu, gali apsaugoti policijos pareigūną. Absoliučiai šimtaprocentinės apsaugos tikrai nėra. Policijos pareigūno profesija pavojinga, taip yra visame pasaulyje“, – kalbėjo jis.

Liemenės pasirinktos pirma jas išbandžius

Renatas Požėla L.Pernavą generalinio policijos komisaro poste pakeitė pernai lapkritį.

Centrinio viešųjų pirkimų portalo duomenimis, 2019 metų kovą Policijos departamentas pasirašė 2,5 mln. eurų vertės sutartį dėl neperšaunamų liemenių, o pernai lapkritį pranešta, jog buvo įsigyta 4000 šarvinių liemenių, kurios iki 2020 metų vidurio turėtų pasiekti visus reaguojančius į įvykius bei konvojuojančius policijos pareigūnus.

Tada departamentas nurodė, kad liemenės parinktos atsižvelgiant į pačių pareigūnų išsakytas nuomones bei pateiktus pastebėjimus, atitinkančios II apsaugos lygį pagal NIJ (JAV) standartą, kurį naudoja Lietuvos teisėsaugos institucijos bei Lietuvos kariuomenė.

Liemenės konstrukcijoje numatyta galimybė sugerti bei išgarinti drėgmę, sukeliant iki 30 C° aušinimo pojūtį, paprastai dėvimos ant apatinių marškinėlių, tačiau gali būti dėvimos ir ant policijos polo marškinėlių ar bliuzono.

Anot departamento, šių liemenių komplektą sudaro: liemenės balistiniai paketai, saugantys nuo visų dažniausiai naudojamų pistoletų kulkų, dvi skalbiamos įmautės, krepšys šarvinės liemenės komplektui saugoti ar transportuoti. Balistiniams paketams suteikiama 10 metų garantija, o kiekvienas balistinis paketas apdraustas gamintojo civilinės atsakomybės draudimu.

Nušautas pareigūnas liemenės nedėvėjo

Klausimų, ar mūsų šalies policijos pareigūnai tinkamai apsaugoti, kilo po to, kai penktadienį Mažeikių rajone Birbiliškės kaime buvo nušautas policijos pareigūnas.

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla pirmadienį patvirtino, kad pareigūnas įvykio metu liemenės nedėvėjo. Anot komisaro, jomis aprūpinti beveik visi pareigūnai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

02:54
00:57
26:35

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min