Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugpjūčio 19d. 16:58 , Atnaujinta: 2014 rugpjūčio 19d. 17:50

Lenkų svajonė: premjeras į atleisto J.Neverovičiaus kėdę siūlys J.Neverovičių

Koalicija 2012 metų lapkritį
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Koalicija 2012 metų lapkritį

Valdančiosios centro kairės koalicijos partneriai laukia Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) paaiškinimų dėl energetikos ministro atleidimo istorijos ir tolesnių šios politinės jėgos planų. Politologai prognozuoja, kad dėl vienu geriausių ministrų vadinto Jaroslavo Neverovičiaus atleidimo valdančioji koalicija nesugrius. LLRA savo pranešime teigia pasiryžusi toliau dirbti šalies labui ir tikisi, kad iki rugpjūčio 25-osios, kai įsigalios prezidentės dekretas, sprendimas dar pasikeis.

Laukia tolesnių lenkų žingsnių

Prezidentei paskelbus apie LLRA deleguoto Jaroslavo Neverovičiaus atleidimą premjero teikimu, socialdemokratų, „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ atstovai BNS antradienį sakė, kad kalbėti apie šios partijos šalinimą iš koalicijos kol kas per anksti.

„Stebiuosi, kad lenkai taip elgiasi. Yra du variantai – arba jie nori pasitraukti iš koalicijos ir tą aukos vaidmenį panaudoti rinkimams, arba negalvojo, kad premjeras taip pasielgs“, – sakė Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas.

Stebiuosi, kad lenkai taip elgiasi. Yra du variantai – arba jie nori pasitraukti iš koalicijos ir tą aukos vaidmenį panaudoti rinkimams, arba negalvojo, kad premjeras taip pasielgs“, – sakė socialdemokratas G.Kirkilas.

„Eskaluodami situaciją su (energetikos viceministre Renata) Cytacka, jie turbūt suvokė galimas pasekmes ir galimus išeities taškus. Vienas iš jų išsipildė ir dabar jie turėtų pasakyti, ką toliau galvoja. Jeigu jie siūlys kitą kandidatą į ministrus ir yra pasirengę dirbti koalicijoje, aš manau, kad tai būtų valstybei naudingiausias dalykas, kad koalicija būtų šiuo metu stipri, tvarkinga ir nereikėtų kiekvienu strategiškai svarbiu klausimu žiūrėti balsų susitelkimo“, – teigė Darbo partijos frakcijos Seime seniūnas Vytautas Gapšys.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Rolandas Paksas siūlė kuo skubiau sukviesti valdančiųjų partijų politinę tarybą ir rasti kompromisą.

„Tvarkiečių“ lyderis sakė, kad formaliai LLRA pažeidė pastarąjį valdančiųjų susitarimą visus viceministrų paskyrimus derinti su premjeru Algirdu Butkevičiumi. Renatos Cytackos grąžinimas į energetikos viceministrės pareigas nebuvo derintas.

„Šioje vietoje formalus mūsų susitarimas buvo pažeistas. Kita vertus, paėmus visą laiką, kai ši koalicija darbuojasi, buvo tarybos sprendimų, kurie nebuvo įgyvendinti, arba ne taip įgyvendinti, kaip buvo sutarta. Tas kirtimas iš peties kažin ar yra geras. Aš būčiau šalininkas, kad reikia ieškoti kompromiso“, – apie galimą LLRA šalinimą iš koalicijos kalbėjo R.Paksas.

Sprendimas dėl atleidimo dar gali pasikeisti?

LLRA lyderis Valdemaras Tomaševskis 15min.lt atsisakė ką nors komentuoti ir pareiškė, kad viskas bus pasakyta dabar rengiamame partijos pranešime spaudai.

Po kelių valandų partija savo interneto svetainėje paskelbė pranešimą. Jame teigiama, kad šis klausimas dar nėra apsvarstytas, o iki rugpjūčio 25-osios, kai įsigalios prezidentės dekretas dėl ministro J.Neverovičiaus atleidimo, sprendimas esą dar gali ir pasikeisti.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Renata Cytacka
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Renata Cytacka

„LLRA spaudos biuras pareiškia, kad partija ir toliau ketina dirbti šalies piliečių labui. Neatmestina, kad po rugpjūčio 25 dienos šalies premjeras, sutaręs su LLRA, gali dar kartą pasiūlyti J.Neverovičiaus kandidatūrą į energetikos ministrus“, – rašoma pranešime.

Taip pat LLRA dar kartą priminė koalicijos sutartį, pasirašytą 2012 m. rudenį, pagal kurią lenkų partijai priklauso energetikos ministro, energetikos, švietimo ir mokslo, žemės ūkio ir susisiekimo viceministrų postai.

Prisiminti ir konservatoriai, nes esą būtent Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai yra ta politinė jėga, kuri visomis išgalėmis stengiasi išstumti LLRA atstovus iš svarbių postų. O kodėl puolama sąmyšį sukėlusi energetikos viceminstrė Renata Cytacka, nėra aišku – LLRA pranešime sakoma, kad galbūt tai tėra politinės kultūros stoka arba kyšo suinteresuotų verslo grupuočių ausys.

Energetikos ministro atleidimas koalicijos nesugriaus

Politikos ekspertai teigia, kad energetikos ministro J.Neverovičiaus atleidimas gali paskatinti Lietuvos lenkų rinkimų akciją palikti valdančiąją koaliciją, tačiau tai neturėtų didelės įtakos Vyriausybės veiklai.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologė Jūratė Novagrockienė BNS sakė, kad LLRA po sprendimo atleisti J.Neverovičių „turi galimybę politiškai pašantažuoti partnerius“ grasindama pasitraukti iš koalicijos. Tačiau, anot jos, net jei toks sprendimas būtų priimtas, tai koalicijos darbui iš esmės neturėtų didesnio poveikio.

„Visiškai tikėtinas ir LLRA atsakas vienoks ar kitoks, galbūt jie pasinaudos galimybe eilinį kartą paverkšlenti, kaip jie yra skriaudžiami. Pats kraštutiniausias, drastiškiausias žingsnis – išėjimas iš koalicijos – yra visiškai įmanomas. Žvelgiant į LLRA lyderio radikalius pareiškimus ir elgesį, įmanoma, kad jie imtųsi tokių priemonių daryti tokius pareiškimus. Bet jei taip nutiktų, nemanau, kad nukentėtų koalicija, nes ji yra perteklinė“, – teigė J.Novagrockienė.

Pats kraštutiniausias, drastiškiausias žingsnis – išėjimas iš koalicijos – yra visiškai įmanomas. Bet jei taip nutiktų, nemanau, kad nukentėtų koalicija, nes ji yra perteklinė, – teigė J.Novagrockienė.

Kitas VU TSPMI politologas Alvidas Lukošaitis pabrėžė, kad „LLRA yra vadinamasis perteklinis partneris perteklinėje koalicijoje“. Kartu jis teigė, kad šios partijos pasitraukimui iš valdančiųjų koalicijos įtakos gali turėti artėjantys savivaldos rinkimai kitų metų vasarį arba kovą.

„Aš faktiniais išskaičiavimais laikyčiau ir tam tikrą žvilgsnį, nukreiptą į artėjančius savivaldos rinkimus, kas yra savaime suprantamas Lenkų rinkimų akcijos žaidimas, čia nieko nuostabaus“, – BNS sakė A.Lukošaitis.

Visgi jis aiškino abejojantis, ar pasitraukimas būtų „didelis išlošimas kalbant apie savivaldybių rinkimus“, nes ši partija turi nusistovėjusį elektoratą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį pasirašė energetikos ministro J.Neverovičiaus atleidimo dekretą, jis iš pareigų atleidžiamas nuo pirmadienio. D.Grybauskaitė dekretą pasirašė atsižvelgdama į premjero Algirdo Butkevičiaus teikimą pašalinti J.Neverovičių iš pareigų. Premjeras inicijavo J.Neverovičiaus atleidimą, nes šis energetikos viceministre paskyrė valdančiųjų kritikos sulaukusią Renatą Cytacką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min