Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 23d. 00:15

Valdančiojoje koalicijoje – žiežirbos dėl alkoholio ribojimų

Kai kurių Seimo narių iniciatyva vėl leisti silpną alkoholį pardavinėti aštuoniolikmečiams ir ilginti prekybos laiką sekmadieniais skelia žiežirbas valdančiojoje koalicijoje. Skirtingas pozicijas reiškia tiek ministerijos, tiek Seimo nariai. Apie alkoholio kontrolę laidoje 15/15 kalbėjosi liberalas Andrius Bagdonas ir konservatorius Linas Slušnys.

Pataisas švelninti alkoholio pardavimą inicijavo keturi liberalai – Andrius Bagdonas, Edita Rudelienė, Raimundas Lopata ir Eugenijus Gentvilas – bei keturi konservatoriai – Vytautas Kernagis, Matas Maldeikis, Arūnas Valinskas, Kristijonas Bartoševičius – bei du Laisvės frakcijos nariai Vytautas Mitalas ir Ieva Pakarklytė.

Kai kurie jų bendražygiai koalicijoje kategoriški: iniciatyva – ne vietoje ir ne laiku, ribojimai padėjo sumažinti alkoholio vartojimą, o pandemijos metu keisti tvarką nėra logiška.

– Andriau, iš kur atsirado pataisų iniciatyva?

– Pastaruoju metu Lietuvoje situacija gerėjo, alkoholio suvartojimo kiekiai vis mažėjo. Džiugina, kad jaunoji karta renkasi kitokį gyvenimo būdą ir apskritai nevartoja alkoholinių gėrimų, bent jau dalis aktyviai leidžia laisvalaikį, sportuoja. Prie to prisidėjo netgi trys vyriausybės ir tai tikrai džiugina.

Tačiau praėjusios kadencijos Seimas, mūsų nuomone, priėmė perteklinius kai kuriuos draudimus. Dalį jie pakeitė patys, tokius, pavyzdžiui, kaip draudimas prekiauti lauko kavinėse silpnaisiais alkoholiniais gėrimais.

Na, o tuos perteklinius draudimus, kurie, mūsų nuomone, apčiuopiamos naudos neduoda, ėmėsi keisti šios kadencijos Seimas. Buvo sudaryta darbo grupė iš trijų valdančiųjų frakcijų, kuri ir pasiūlė tuos draudimus atšaukti: sekmadieniais darbo laikas būtų iki 20 valandos vakaro, nes sekmadienis nesiskiria nuo kitų dienų; nepilnamečiai, kaip ir kiti Lietuvos piliečiai, gauna pareigas, tačiau atimti dalį teisių yra nesąžininga ir neteisinga.

– Pone Slušny, jūs nepalaikote tų pataisų?

– Manęs niekada Andrius Bagdonas neklausė, kokia mano pozicija. Ko gero, frakcijoje nėra be manęs, kas geriau įsigilinęs į šiuos klausimus ir aš tikrai sakau – ne.

Jauniems žmonėms nieko iš tų pataisų nereikia. Jauni žmonės labai ramiai tai priima ir sako, kam iš viso tos pataisos. Kiti irgi tą patį sako ir aš manau, kad ta būsena, kuri buvo padaryta, ji buvo jau tinkama, nebuvo reikalo čia nieko papildomai kaitalioti, ypač turint situaciją dabartinę.

Turbūt labiausiai yra neaišku, ką kolega sugalvoja, kai yra COVID-19, kai yra mirštantys žmonės ir jam dabar yra svarbiausias dalykas pateikti pataisas dėl Alkoholio kontrolės įstatymo.

– Manote, kad ne laiku ir ne vietoje?

– Ne laiku, ne vietoje, ne dabar ta diskusija. Turėtų šiuo metu galvą skaudėti dėl to, kaip išgelbėti kuo daugiau žmonių, kaip apsaugoti tuos, kurie nesiskiepija.

Dabar įsivelia į diskusiją, kuri visiškai beprasmiška ir netgi neturi jokių argumentų. Atvirai pasakius, šiandien buvo klausymai, o aš negirdėjau jokių rimtų argumentų. Net ir valstybinės institucijos, kurias mes patys esame sukūrę tam, kad kontroliuoti alkoholio vartojimą, visos sako tą patį – nėra jokių argumentų, priešingai, tie ribojimai jau matosi, duoda efektą. Nežinau, apie ką mes kalbame.

– Pone Bagdonai, jūsų atsakymas?

– Mane labai stebina kolega. Aš nežinau, kodėl Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai nepakvietė į darbo grupę kolegos, kuris sako, kad jis gali kalbėti frakcijos vardu. Mane tai stebina, aš pristatau ne Andriaus Bagdono siūlymus, aš pristatau valdančiosios daugumos sudarytos darbo grupės rezultatą.

Daugelis siūlymų, tokių, kaip prekyba degalinėse arba prekyba silpnaisiais gėrimais, kaip nemažai Europos Sąjungos šalių yra nuo 16 metų jaunimui – šitie siūlymai nepasiekė Seimo salės, jie buvo atmesti. Beliko trys pagrindiniai siūlymai bei kai kurie techniniai sprendimai.

Darbo grupė buvo sudaryta iš TS-LKD, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės frakcijos.

Sutinku, kad šiuo metu Lietuvoje yra daug svarbių klausimų, bet noriu priminti, kad beveik prieš metus pradėjo dirbti naujos sudėties Seimas, neskubėdami sudarė darbo grupę, nes dauguma deklaravo, kad „valstiečių“ vyriausybė priima perteklinius draudimus, kad reikia juos keisti, o patys tapę valdančiaisiais kalba šiek tiek kitaip.

Svarbus ne tik sveikatos aspektas. Praėjusiais metais Lietuvos muitinėje buvo sulaikyta 14,5 tonos nelegalaus alkoholio, užpernai tik 2,5 tonos. Faktiškai, per metus nelegalaus alkoholio sulaikytas kiekis muitinėje išaugo šešis kartus. Tai reiškia, kad nelegalaus alkoholio gėrimų įvežimas į Lietuvą vis gausėja, draudimai tikrai apčiuopiamos naudos neduoda. Aš manau, kad reikėtų ne drausti, o šviesti žmones, šviesti jaunimą, šviesti vaikus, paauglius, o turintiems priklausomybių žmonėms tiesiog valstybė turi padėti.

– Ponas Slušny, ką atsakytumėt į argumentus dėl nelegalaus alkoholio?

– Atsakymas labai paprastas. Laiko ribojimas neturi nieko bendro su alkoholio kontrabanda. Niekur pasaulyje tokio tyrimo nemačiau. Problema yra ne laiko ar amžiaus ribojimai, o akcizai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Temos: 2 Seimas Alkoholis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:21:02

Video

01:12
15:32
08:09

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min