Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valdančiųjų ir „valstiečių“ nesutarimų kaina – 80 mln. Lt

Andrius Kubilius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Andrius Kubilius
Šaltinis: 15min
0
A A

Per premjero Andriaus Kubiliaus ir valdantiesiems paramą siūlančios Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio susitikimą nepaaiškėjo, ar pastarieji rems valdančiąją koaliciją. Derybininkams nepavyko susitarti dėl vieno iš trijų derybų punktų, kurį galima įkainoti 80 mln. litų.

Tris atstovus Seime turintys valstiečiai liaudininkai mainais už paramą valdantiesiems iš pradžių buvo suformulavę 15 reikalavimų, bet dabar pirmiausia akcentuoja tris: kompensuoti pernai savivaldybių negautų pajamų dalį, susidariusią dėl panaikintų pridėtinės vertės mokesčio lengvatų, išlaikyti lengvatinį 5 proc. pelno mokestį žemdirbiams ir už šiuo metus ūkininkams išmokėti apie 380 mln. Lt subsidijų.

 

Kaip patvirtino A.Kubilius ir R.Karbauskis, dėl pirmųjų dviejų pageidavimų susitarimas pasiektas.

„Kaip turėtų būti kompensuojamos savivaldybių praėjusiais metais negautos pajamos, numato įstatymas <...>Maksimaliai, kiek tai leidžia įstatymas, tos pajamos bus kompensuojamos. Taip pat esame sutarę, kaip turėtų būti taikomas pelno mokesčio reglamentavimas ūkininkams, atsižvelgiant  į tai, kad pernai metų pabaigoje buvo priimta smulkiųjų įmonių pelno apmokestinimo nuostata, kuri numatė lengvatinį 5 proc. tarifą smulkiosioms įmonėms. Mes manome, kad tai turėtų taikoma ir ūkininkams“, – sakė premjeras.

Anot jo, Vyriausybė ūkininkų apmokestinimo tvarką galėtų parengti iki kovo pabaigos, sprendimas esą galėtų būti gana greitai priimtas ir Seime.

Nesutaria dėl formuluočių

Derybininkų nuomonės susikirto dėl tiesioginių išmokų žemdirbiams dydžio ir laiko, kada turi būti dėl jų apsispręsta. Pasak A.Kubiliaus, paprastai sprendimai šiuo klausimu priimami metų pabaigoje, o pinigai ūkininkams išmokami kitų metų pradžioje.  Esą taip reikėtų elgtis ir šiemet ir apskaičiuoti galimą išmokų sumą įvertinant ekonominę šalies situaciją bei biudžeto rodiklius. Premjeras taip pat užtikrino, kad valdantieji mano, jog tiesioginių išmokų suma žemdirbiams neturėtų būti mažesnė nei pernai.

Tuo tarpu valstiečių liaudininkų lyderis R.Karbaukis teigė manąs, kad susitarti dėl išmokų dydžio reikėtų jau dabar. Be to, jis atkreipė dėmesį, kad A.Kubiliaus siūlymas – „visai ne ta formuluotė, kurios mes tikimės“. Tiesiogines išmokas ūkininkams sudaro Lietuvos ir Europos Sąjungos skiriamos dalys. „Valstiečiai“ nori pasiekti, kad nemažėtų ne bendra žemdirbių gaunama suma, o valstybės skiriami finansai. Pernai ši suma siekė apie 380 mln. Lt. A.Kubilius kalba, kad valstybei užtektų šiemet skirti 300 mln. Lt. Tokiu būdu žemdirbiai iš viso gautų tokią pat bendrą išmokų sumą, kaip ir pernai, mat  ES skiriama dalis ūkininkams kasmet didėja. Šiemet ji siekia apie 900 mln. Lt.

Įgyvendinus valstiečių liaudininkų siūlymą, jų gaunama suma išaugtų.  R.Karbauskis tvirtino, jog tai būtina konkuruojant su turtingesnių ES šalių ūkininkais. „Techniškai, aš manau, kad Vyriausybė gali rasti sprendimų, nes pernai buvo daug sunkiau nei šiemet“,  – svarstė jis. 

A.Kubilius abejojo, ar didinti išlaidas ūkininkams būtų sąžininga kitų socialinių grupių atžvilgiu: kai mažinamos pensijos, įvairios išmokos. R.Karbauskis atkreipė dėmesį, kad žemės ūkio – tai verslo šaka, kuri generuoja naujas pajamas.

Derybų pabaiga neaiški

Anksčiau kalbėta, kad valdančiųjų ir „valstiečių“ susitarimas bus pasirašytas kitos savaitės antradienį, tačiau dabar dėl galutinės datos kyla abejonių. Paklausti, kiek jų derybos dar gali trukti, abu politikai atsakė, kad „truks, kiek reikės“. 

Tris atstovus Seime turintys valstiečiai liaudininkai sako galintys paremti valdančiuosius per balsavimus dėl nepasitikėjimo, tačiau teigia neketinantys oficialiai prisidėti prie valdančiosios daugumos.

Dabartinė valdančioji koalicija turi minimalią – 71 balso – daugumą 141 narių parlamente. Permainų koalicijai šiuo metu priklauso Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų ir centro sąjungos, Tautos prisikėlimo partijos bei Liberalų sąjūdžio frakcijos. Tačiau liberalcentristas Žilvinas Šilgalis buvo pagrasinęs pasitraukti iš frakcijos, taigi palikti koaliciją be daugumos. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Koalicija Kaina
Parašykite atsiliepimą apie 15min