Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valdantieji iškovojo pergalę: Seimas atmetė siūlymą didinti pensijas nuo 2011 metų pradžios (Papildyta 15.34 val.)

Seimas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Seimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimo valdantiesiems užteko balsų apginti nuostatą nuo Naujųjų metų nedidinti sumažintų pensijų.

Tam būtų reikėję papildomai 600 mln. Lt kitų metų biudžete. 

Pagal dabar galiojantį laikinąjį įstatymą pernai sumažintos pensijos lieka įšaldytos iki 2011 metų pabaigos. Opozicija pasiūlė įstatymo pataisą, kad šis terminas būtų sutrumpintas ir pensijos būtų grąžinamos į ankstesnį lygį jau nuo 2011-ųjų sausio 1-osios. Už įstatymo tokią pataisą pasisakė 63 Seimo nariai, jos neparėmė 71 parlamentaras: prieš balsavo 34, susilaikė 37 Seimo nariai.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas antradienį konstatavo, kad sumažintas pensijas nuo kitų metų grąžinti į 2009 metų pabaigos lygį finansinių galimybių nėra. Tai pirmadienį nutarė ir Vyriausybė.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra pareiškusi, kad opozicijos siūlymai nuo kitų metų grąžinti ankstesnio lygio pensijas yra „ekonomiškai nusikalstami“. 

Spręsti šiandienos problemas ateities sąskaita – neapdairu ir nekorektiška, – pareiškė ministrė.

(Papildyta 14.24 val.) Valdantieji sulaukė pagalbos

Vieningai pataisą blokavo visi 67 posėdyje dalyvavę valdantieji, taip pat trys Mišrios Seimo narių grupės nariai:  Asta Baukutė ir valstiečiai liaudininkai Rima Baškienė bei Antanas Baura. Tarp balsavusiųjų „prieš“ atsidūrė ir „tvakiečio“ Remigijaus Žemaitaičio balsas, tačiau po balsavimo jis pareiškė, kad tai buvo techninė klaida.

Pasiūlymas grąžinti pensijas į 2009 metų lygį ne pirmą kartą sukėlė aštrią diskusiją Seime. Šį kartą posėdį plenarinių posėdžių balkone stebėjo kelios dešimtys pensininkų.

Prieš balsavimą Vyriausybės poziciją šiuo klausimu pristačiusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė
tvirtino, kad opozicijos siūlymai, iš kur gauti papildomai 600 mln. Lt, yra „arba nerealūs, arba prieštarauja teisės aktams“. Ji teigė, kad problemo, kilusios priėmus siūlymus grąžinti pensijas į ankstesnį lygį nuo 2011-ųjų pradžios būtų sprendžiamos būsimų pensininkų sąskaita, nes griautų valstybės finansus.

„Spręsti šiandienos problemas ateities sąskaita – neapdairu ir nekorektiška“, – pareiškė ministrė.
Anskčiau ji buvo pareiškusi, kad atsistatydins, jeigu Seimas patvirtintų pensijų grąžinimą.

Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai taip pat stojo ginti biudžeto nuo papildomų išlaidų.

„Nėra pateikta jokių racionalių pasiūlymų, iš kur paimti tuos kelis papildomus šimtus milijonų litų, kurių pareikalaus šis populistinis įstatymas“,  – tvirtino Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas, konservatorius-krikdemas Rimantas Dagys. Jis priminė, kad prireikus didinti iždo išlaidas, šiuos pinigus teks atimti iš sveikatos ir socialinės apsaugos, švietimo sistemų. Išlaidos joms esą sudaro 70 proc. biudžeto išlaidų.

Konservatorė-krikdemė Danutė Bekintienė pasakojo, kad jos rinkėjai pensininkai, kurie supranta situaciją valstybėje, ją „primygtinai įpareigojo“ nepalaikyti minėtos pataisos. „Tikrai jie nusiteikę palaukti ir supranta, kad ta valstybė dabar negali jiems grąžinti tų pensijų, kurias gavo anksčiau. Nekalbu visų pensininkų vardu, bet kalbu tų, kurie tai supranta“, – sakė parlamentarė.

Opozicija vijo valdžią iš postų

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis teigė, kad tie, kas nepritars sprendimui „atšildyti“ pensijas, nusižengs moralei. Nusikaltimo finansams esą negalima padaryti, nes „pinigų rasti tikrai galima, tik reikia noro“.

„Tai mūsų moralę apibrėžiantis įstatymas. Jeigu premjeras ir finansų ministrė negalės, nenorės ir nevykdys mūsų priimto įstatymo, galės atsistatydinti. Ateis tie, kurie norės, galės ir vykdys jį“, – perspėjo V.Mazuronis.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė ragino įvesti progresinius gyventojų pajamų mokesčius. Tai esą padėtų papildomai į biudžetą surinkti 250 mln. Lt. Nuo jos kliuvo liberalams, kurie esą „prisiklijavo“ ir prie socialdemokratų, ir prie dabartinės valdžios, ir būdami valdžioje kliudo įvesti progesinius mokesčius.

„Nesugebate rasti per mėnesį 50 milijonų, eikite lauk iš valdžios ir tikrai niekas jūsų negailės“, – kreipdamasi Vyriausybę pareiškė B.Vėsaitė.

(Papildyta 14.42 val.) Premjerą stebina „populizmo festivaliai“

Po sėkmingo balsavimo premjeras Andrius Kubilius kalbėjo, kad „visada valdančioji koalicija, kai reikia priimti sprendimus, priima juos tokius, kokius reikia“.

„Mes labai aiškiai parodėme dar kartą, kad suprasdami pensininkų rūpesčius ir tikrai sunkų gyvenimą nežaidžiame politinių žaidimų. Mane stebino visiškai neatsakingas opozicijos elgesys“, – sakė ministras pirmininkas. Jis džiaugėsi, kad koalicija gavo valstiečių liaudininkų paramą, ir sakė, jog jį „stebina socialdemokratų vieningas dalyvavimas populizmo festivaliuose“.

Ministras pirmininkas tikino, kad pensininkai bus pirmieji, kurie pajus gerėjančią šalies finansų būklę. Pasak A.Kubiliaus, įstatymas dėl pensijų kompensavimo Seime turi būti priimtas ki 2011 metų pabaigos. „Dabar planuojama, kad įstatymą pateiksime su 2012 metų biudžetu. Noriu priminti, kad  jau 2011 metais bus pradėtos kompensuoti vadinamosios buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Vilijos Blinkevčiūtės nusavintos pensijos, kur mums lieka dar išmokėti 200 mln. Lt“, – tvirtino premjeras. Jos vadovavimo ministerijai laikais, 2004–2005 metais, minėtų pensijų neteko dirbantys pensininkai.

(Papildyta 15.34 val.) Vėliau antradienį Seimas atmetė dar vieną siūlymą kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis išaiškintų, ar socialinių išmokų ir iš biudžeto mokamų atlyginimų mažinimas sunkmečiu neprieštarauja Konstitucijai. Parlamentarai balsų dauguma atmetė to prašančius Seimo nutarimo projektus. Kreipimusis inicijavo socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis, juos parašais parėmė visų opozicinių frakcijų atstovai.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min