Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valdantiesiems pavyko nukelti aistras keliantį balsavimą dėl pensijų didinimo

Irena Degutienė
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Irena Degutienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Seime ketvirtadienį kunkuliavusias aistras dėl pensijų dydžių grąžinimo į 2009 metų lygį atšaldė parlamento vadovės Irenos Degutienės verdiktas.

Situacija klostėsti taip, kad opozicija, ketvirtadienį turinti daugiau atstovų parlamente, būtų inicijavusi įstatymo dėl pensijų didinimo priėmimą dar tą pačią dieną. Tačiau premjero Andriaus Kubiliaus paprašyta, I.Degutienė paskelbė, kad klausimas bus svarstomas antradienį. 

Iki to laiko Vyriausybė ir Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) turės apsvarstyti, iš kur gauti 600 mln. Lt, kuriuos reikėtų išmokėti, jei pensijos vėl būtų padidintos.

A.Kubilius po posėdžio teigė, kad įvairūs biudžeto karpymai atlikti, nes Lietuvą dėl pasaulį apėmusios krizės taip pat užklupo sunkmetis ir jis dar nesibaigė.

„Tokių pinigų nėra biudžete ir opozicija iki šiol nepasiūlo kokių nors racionalių papildomų pajamų šaltinių, kuriais būtų galima tokias išlaidas dabar finansuoti“, – po posėdžio kalbėjo A.Kubilius.

Šioje vietoje opozicijos neatsakingumas stebina ir stulbina, – sakė A.Kubilius.Ministro pirmininko teigimu, grąžinus pensijas į ankstesnį lygį, pasekmės Lietuvai būtų labai grėsmingos. „Akivazdus dalykas, kad tokie sprendimai reikštų nemažą nepasitikėjimo tarptautinėse rinkose išaugimą. Tai  žymiai apsunkintų mums lėšų skolinimąsi. Noriu priminti, kad, be šių sprendimų, kitų metų biudžete numatyta beveik 6 mlrd. Lt didesnės išlaidos negu pajamos. <...> Užstrigus skolinimuisi, be abejo, kiltų didelių problemų. Šioje vietoje opozicijos neatsakingumas stebina ir stulbina“, – sakė jis.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė buvo pareiškusi, kad atsistatydins, jeigu Seimas priims sprendimą didinti pensijas. A.Kubilius tikino kol kas nesvarstąs tokių variantų.

„Aš tikrai netikiu, kad Seimas galėtų priimti tokius nekonstitucinius įstatymus – didinti išlaidas, nenurodydamas lėšų šaltinių. Todėl aš kol kas nesvarstau, kas bus tada, jeigu Seimas elgsis nekonstituciškai“, – tvirtino premjeras.

Visi rodė į Statutą

Laikinojo įstatymo pataisų iniciatorius opozicinės Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis pareiškė, kad sprendimas nukelti balsavimą dėl pensijų buvo neteisėtas. Jis aiškino, kad pagal jo siūlymą įstatymo projektą nesiūloma didinti pensijų, o tik nustatyti, kad jų sumažinimas negali galioti ilgiau nei metus. Tai esą yra pareiškęs Konstitucinis Teismas.

„Vyriausybė, jeigu nutartų, kad yra sutrikęs mokesčių surinkimas, galėtų siūlyti vėl kitiems metams mažinti pensijas, gal ne tokiu mastu, nes ekonominė situacija visiškai ne tokio lygio, kokio buvo prieš metus“, – tikino V.Žiemelis.

V.Žiemelis pareiškė, kad sprendimas nukelti balsavimą dėl pensijų buvo neteisėtas.A.Kubilius tvirtino nesuprantąs, ar opozicija siūlo didinti sumažintas pensijas, ar tik spręsti teisines plonybes. „Lyg ir pasiūlė tam tikrus šaltinius (didinti biudžeto pajamas – aut. past.), bet dabar sako, kad nepasiūlė, tai sunku suprasti“, – stebėjosi premjeras.

Tuo tarpu V.Žiemelis reiškė nuostabą dėl to, kad jis savo pataisą pateikė dar balandžio mėnesį, po KT nutarimo dėl pensijų mažinimo, o jis svarstomas tik dabar. Krikščionis aiškino nurodąs ne šaltinius, kaip didinti iždo pajamas, bet „paprasčiausiai patariąs“ Vyriausybei, iš kur rasti pinigų. Tarp V.Žiemelio siūlymų – idėja parduoti valstybei priklausančius 17 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų. Jos esą vertos daugiau nei 200 mln. Lt. Taip pat politikas siūlo parduoti įvairaus valstybei priklausančio nekilnojamojo turto, kurio bendra vertė, krikščionio skaičiavimais, siekia 600 mln. Lt. Tiesa, jis sutiko, kad per metus galima parduoti tik pusę turto. Taip pat V.Žiemelis minėjo, kad galima būtų didinti naftos ir dujų išteklių naudojimo tarifus, kurie esą mažesni nei Europos Sąjungoje.

A.Kubilius tvirtino, kad įvairaus turto pardavimas – vienkartinės pajamos. V.Žiemelis atkirto, kad Vyriausybė turi skatinti ekonomiką.

Aistros virė nuo ryto

Dabar galiojančiame Socialinių išmokų sumažinimo laikinajame įstatyme numatyta, kad pensijos turi likti įšaldytos iki 2011 metų pabaigos. Tačiau opozicija pasiūlė sutrumpinti šį terminą iki šių metų pabaigos. Kadangi, Vyriausybės skaičiavimais, tai pareikalautų papildomų 600 mln. Lt kitų metų valstybės biudžete, imta kalbėti, kad tokių pataisų priėmimas galėtų sukelti ministrų kabineto griūtį.   Premjeras A.Kubilius ir Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Dagys kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją (EPK), klausdami, ar toks opozicijos siūlymas neprieštarauja Seimo Statutui, mat pagal jį siūlydami, kaip padidinti biudžeto išlaidas, Seimo nariai turi nurodyti šaltinius, iš kur gauti papildomų pajamų.

Nuo ryto persvara krypo į opozicijos pusę. Jos pastangomis šis klausimas buvo įtrauktas į ketvirtadienio posėdžio darbotvarkę, kai trūksta kelių išvykusių valdančiųjų. Tačiau posėdžio metu nuspręsta kreiptis į EPK, kad dar šį ketvirtadienį priimtų sprendimą dėl A.Kubilius ir R.Dagio kreipimųsi. Po karštų diskusijų komisija opozicijai priklausančių atstovų balsais nusprendė, kad rengiant pataisą Statutas nepažeistas.

Seimas du kartus balsavo dėl etikos sargų išvados, tačiau balsai pasiskirstydavo po lygiai. Pagal Statutą balsavime buvo padaryta valandos pertrauka. Po jos opozicija laimėjo:  EPK išvada patvirtinta 65 Seimo nariams balsavus už, prieš buvus 39, susilaikius 23.

Tačiau A.Kubilius, remdamasis Statutu, paprašė, kad prieš balsavimą dėl įstatymo būtų padaryta pertrauka iki kito plenarinio posėdžio, kuris vyks antradienį. Nors opozicija protestavo, Seimo pirmininkė I.Degutienė patenkino šį prašymą.

Kitą savaitę Seimas taip pat turėtų balsuoti dėl 2011 metų biudžeto priėmimo.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min