Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 28d. 07:21

Valdininkus įsuko virtualios pramogos

Seimo salėje įrengti stacionarūs kompiuteriai suteikia prieigą tik prie oficialaus parlamento tinklalapio, tačiau Seimo nariai neretai atsineša asmeninius nešiojamuosius kompiuteriais, kuriais gali naršyti kur panorėję.
Gedimino Gasiulio/15min.lt nuotr. / Seimo salėje įrengti stacionarūs kompiuteriai suteikia prieigą tik prie oficialaus parlamento tinklalapio, tačiau Seimo nariai neretai atsineša asmeninius nešiojamuosius kompiuterius, kuriais gali naršyti kur panorėję.

Valdžios įstaigų darbuotojai kompiuterius naudoja ne tik darbui, bet ir pramogoms – skaito anekdotus, smaginasi žiūrinėdami juokingas nuotraukas, filmukus. Ne vienas randa laiko ir žaidimams.

Tai rodo „15min“ gauti mėnesio lankomumo statistiniai duomenys iš kelių lietuviškų pramoginio turinio tinklalapių. Iš kai kurių valdžios įstaigų šiuose puslapiuose per mėnesį apsilankyta kelis šimtus kartų, o puslapyje praleistas laikas svyruoja nuo kelių iki keliolikos minučių per vieną apsilankymą (aktyviausių naršytojų sąrašą rasite straipsnio pabaigoje).

„15min“ kalbintų valdžios įstaigų atstovai teigė, kad techniškai ribojimų lankytis tokiuose tinklalapiuose nėra, tačiau visi darbuotojai yra pasirašę sutartis, kuriose numatyta, jog kompiuterius jie naudos tik darbui reikalingai informacijai gauti ar apdoroti.

Kokios darbui reikalingos informacijos galima rasti anekdotų tinklalapyje arba puslapyje, kurio aprašyme skelbiama: „Geros nuotaikos portalas: humoras, prikolai, linksmi paveiksliukai, juokingi video, anekdotai nemirtingi bajeriai...“, jie negalėjo pasakyti.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./V.Juchnaitė.
V.Juchnaitė

Kompanijos „Prime People“ žmogiškųjų išteklių konsultantė Vilija Juchnaitė teigia, jog pramogavimas darbo našumui naudos neduoda. „Darbas kompiuteriu reikalauja susitelkimo, įžvelgti naudos naršyme pramogų tinklalapiuose būtų sunku. Kiek tai kenkia darbo našumui, apskaičiuoti sunku. Pats blaškymasis darbo našumui kenkia apie 20 proc. Būna, darbuotojai vienu metu rašo el. laišką, bendrauja „Skype“ ir dar žiūri vaizdelį „Youtube“. Tuomet darbo dokumentuose ar laiškuose prisivelia klaidų, mažėja komunikacijos kokybė“, – sakė V.Juchnaitė.

Anot jos, darbus reikia planuoti ir vienu metu daryti vieną užduotį, nesiblaškyti.

Rekordininkė – VRM

„15min“ gautais duomenimis, daugiausia minėtuose pramogų tinklalapiuose naršo Vidaus reikalų ministerijos (VRM) darbuotojai.

VRM atstovų spaudai atsiųstame atsakyme teigiama, jog kompiuterių tinklas ministerijoje suskirstytas į tris lygius: riboto interneto (leidžiama lankytis tik valstybės institucijų ir kitų oficialių įstaigų tinklalapiuose); bazinio interneto (tik lietuviški tinklalapiai); optimalaus interneto (lietuviški ir dalis užsienietiškų tinklalapių); neriboto interneto (jokių ribojimų).

Į lankomiausių sąrašą pakliuvusios svetainės, jei jos nesusijusios su tarnybos užduotimis, gali būti įtrauktos į blokuojamų sąrašus, – teigė KAM atstovai.VRM darbuotojų veikla internete nėra stebima, tačiau statistika saugoma ir atsiradus poreikiui gali būti patikrinta.

Pagal naršymą nuo VRM nedaug atsilieka Nacionalinė teismų administracija. Šios institucijos Informatikos ir statistikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Eimantas Garšva aiškino, jog darbuotojų veikla prie kompiuterio reglamentuota tik popieriuje – techninių draudimų nėra. Darbuotojų veikla internete nesekama. „Tam neturime teisės – reiktėų specialaus nurodymo“, – sakė E.Garšva.

Pramogų tinklalapiai šimtais apsilankymus skaičiuoja ir iš Krašto apsaugos ministerijos (KAM). KAM Ryšių ir informacinių sistemų tarnybos atstovų teigimu, darbuotojai nėra tiesiogiai  stebimi, bet visi apsilankymai interneto svetainėse automatiškai registruojami tarnybinėse stotyse.

„Yra atliekama bendra lankymosi interneto svetainėse analizė ir, įvertinus gautus duomenis, informuojami padalinių vadovai. Atsižvelgdami į šiuos duomenis, į lankomiausių sąrašą patekusios svetainės, jei jos nesusijusios su tarnybos užduotimis, gali būti įtrauktos į blokuojamų sąrašus“, – rašoma KAM atsiųstame atsakyme.

Pramogauja ir įstatymų leidėjai

Pramogų tinklalapiuose lankosi ne tik ministerijų, bet ir prezidentūros, Ministro pirmininko tarnybos, Seimo darbuotojai.

Prezidentūros Starnybos atstovė Lina Gorbačiovienė teigė, jog darbą kompiuteriu šioje įstaigoje reglamentuoja Kompiuterinės ir programinės įrangos tvarkos aprašas. Jame numatyta, jog darbuotojai negali patys diegti programinės įrangos, o internetą ir paštą naudoti asmeniniams reikalams draudžiama.

Tačiau techninių ribojimų prezidentūroje nėra įdiegta. „Iki šiol nesusidūrėme su tokia problema. Ribojimų yra tik pavojingiems tinklalapiams, siekiant apsaugoti tinklą nuo virusų. Atskiri puslapiai neblokuojami, darbuotojai nėra sekami, kur lankosi“, – teigė L.Gorbačiovienė.

Ministro pirmininko tarnyboje galioja panaši tvarka, kaip ir prezidentūroje. „Yra numatyta, kad kompiuterius galima naudoti tik darbo reikalais. Sistemoje ribojimų dar nėra, bet šiemet numatome diegti apsaugos programas. Naršymo internete duomenys renkami, bet kol kas nebuvo incidentų dėl to, taigi priemonių nesiėmėme“, – sakė Ministro pirmininko tarnybos Informacinių technologijų skyriaus vedėjo pavaduotojas Povilas Ramoška.

Seimo Informacijos technologijų ir telekomunikacijų departamento direktorius Jonas Milerius aiškino, jog administracijos darbuotojams ypatingi ribojimai nėra taikomi. „Darbuotojų veiklos nesekame – manau, Seime dirba sąmoningi žmonės ir jie neužsiima nereikalingais darbais. Tiesa, blokuojami tinklalapiai, kurie įtraukti į pasaulinį juodąjį sąrašą. Į jį įtraukiami propaguojantys smurtą, kompiuteriams kenksmingi ir pan. tinklalapiai“, – sakė J.Milerius. Jis pridūrė, jog parlamente yra keli šimtai „saugių“ kompiuterių, daugiausia Seimo salėje, kuriais galima patekti tik į Seimo tinklalapį.

„Taip padaryta dėl saugumo, kad nepasigautų virusų. Jei šie kompiuteriai sugestų, faktiškai reikėtų nutraukti posėdį, nes dalis parlamentarų juose randa teisės aktus, todėl jiems skiriamas ypatingas dėmesys“, – teigė J.Milerius ir pridūrė, jog pačių parlamentarų atsineštiems darbo asmeniniams kompiuteriams ribojimai nėra taikomi, taigi jais net posėdžių metu parlamentarai gali naršyti kur panorėję.

Aktyviausi pramogų ieškotojai

Apibendrinus keturių pramogų tinklalapių pateiktą informaciją, galima išskirti 7 didžiausius pramogų ieškotojus su unikalių apsilankymų skaičiumi per mėnesį ir vidutiniu praleistu laiku:

VRM – 939 lankytojai, vid. laikas – 10 min.

„Lietuvos energija“ – 657 lank., 11 min.

Teismų administracija – 463 lank., 8 min.

KAM – 254 lank., 7 min.

Lietuvos muitinė – 241 lank., 11 min.

Seimas – 233 lank., 9 min.

„Regitra“ – 179 lank., 10 min.

Temos: 1 Internetas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Psichiatras papasakojo, kas vyksta hipnozės metu: ar įmanoma įteigti blogų dalykų

15min iš Dakaro Gazas

Naujas Benedikto Vanago planas: Dakaro „Hilux“ skraidinamas lėktuvu, bet nebūtinai į Lietuvą

Aktualu

Vis daugiau grasinimų sulaukiantys antstoliai savo apsauga turi rūpintis patys

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Populistiniai žemų kainų valgymo ypatumai

15min iš Berlyno Verslas

Perpus kritusią apyvartą lietuvių aludariai bandys atsigriebti eksportuodami mieles į Ameriką

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

24sek

Atsigavęs „Lietkabelis“ Vilniuje sudaužė sirgalių nušvilptą „Rytą“

Vardai

Iš sielvarto mirė mieliausiu pasaulyje šunimi tituluojamas Boo

Aktualu

Gdanskas atsisveikino su nužudytu meru P.Adamowicziumi: dukra paprašė saugoti iš dangaus

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2019 sausio 13 – 19d.)

Kultūra

Rašytojai vargsta su „Obuoliu“, bet direktorius atkerta, kad skundžiasi nepopuliarūs autoriai

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Buvusio Aleksandro Stulginskio universiteto studentas sunerimo: „VDU uzurpavo ASU turtą“

Vardai

Šviesiaplauke tapusi Palmira Kelertienė: „Vyrai pasidarė mandagesni, paslaugesni“

Maistas

Cinamonu ir kardamonu kvepiantys kepiniai: 12 užburiančių receptų

Vardai

Žvaigždės pasidavė 10 metų iššūkio manijai: vieni iš pokyčių pasijuokė, kiti nė kiek nepasikeitė

24sek

Graikų žiniasklaida: lietuviai išmokę ištverti visas 40 minučių, o „Žalgiris“ – tikra komanda 

24sek

D.Motiejūno ir Ty Lawsono tandemas nukalė pergalę prieš G.Krapiko treniruojamą ekipą

Kultūra

2018 m. Nacionalinės viktorinos prizininkai: svarbiausia ne laimėti, o dalyvauti

Aktualu

Meksikoje per pažeisto naftotiekio sprogimą žuvusių žmonių skaičius išaugo iki 66

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

24sek

D.Gailiaus ir J.Granto vedamas „Neptūnas“ susitvarkė su „Skycop“

Gyvenimas

45-erių supermodelio Kate Moss stilius: kas jai padeda išsiskirti iš minios?

Aktualu

Ketinimai nepavyko: iš parduotuvės vaikinas norėjo išeiti nešinas brangiomis ausinėmis

Naujienos

Gyvenimas

Psichiatras papasakojo, kas vyksta hipnozės metu: ar įmanoma įteigti blogų dalykų

15min iš Dakaro Gazas

Naujas Benedikto Vanago planas: Dakaro „Hilux“ skraidinamas lėktuvu, bet nebūtinai į Lietuvą

Aktualu

Vis daugiau grasinimų sulaukiantys antstoliai savo apsauga turi rūpintis patys

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Populistiniai žemų kainų valgymo ypatumai

15min iš Berlyno Verslas

Perpus kritusią apyvartą lietuvių aludariai bandys atsigriebti eksportuodami mieles į Ameriką

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

24sek

Atsigavęs „Lietkabelis“ Vilniuje sudaužė sirgalių nušvilptą „Rytą“

Vardai

Iš sielvarto mirė mieliausiu pasaulyje šunimi tituluojamas Boo

Aktualu

Gdanskas atsisveikino su nužudytu meru P.Adamowicziumi: dukra paprašė saugoti iš dangaus

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2019 sausio 13 – 19d.)

Kultūra

Rašytojai vargsta su „Obuoliu“, bet direktorius atkerta, kad skundžiasi nepopuliarūs autoriai

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Buvusio Aleksandro Stulginskio universiteto studentas sunerimo: „VDU uzurpavo ASU turtą“

Vardai

Šviesiaplauke tapusi Palmira Kelertienė: „Vyrai pasidarė mandagesni, paslaugesni“

Maistas

Cinamonu ir kardamonu kvepiantys kepiniai: 12 užburiančių receptų

Vardai

Žvaigždės pasidavė 10 metų iššūkio manijai: vieni iš pokyčių pasijuokė, kiti nė kiek nepasikeitė

24sek

Graikų žiniasklaida: lietuviai išmokę ištverti visas 40 minučių, o „Žalgiris“ – tikra komanda 

24sek

D.Motiejūno ir Ty Lawsono tandemas nukalė pergalę prieš G.Krapiko treniruojamą ekipą

Kultūra

2018 m. Nacionalinės viktorinos prizininkai: svarbiausia ne laimėti, o dalyvauti

Aktualu

Meksikoje per pažeisto naftotiekio sprogimą žuvusių žmonių skaičius išaugo iki 66

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

15min skaitytojos akimis: baltais sniego patalais nuklota Palanga

24sek

D.Gailiaus ir J.Granto vedamas „Neptūnas“ susitvarkė su „Skycop“

Gyvenimas

45-erių supermodelio Kate Moss stilius: kas jai padeda išsiskirti iš minios?

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min