Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valstiečiai liaudininkai valdantiesiems duoda dar dvi savaites (atnaujinta 20.10 val.)

Ramūnas Karbauskis
„Scanpix“ nuotr. / Ramūnas Karbauskis
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos (LVLS) vadovybė ketvirtadienį nusprendė dar bent dvi savaites remti valdančiąją daugumą Seime. Toks sprendimas priimtas po to, kai partijos tarybos posėdyje apsilankė premjeras Andrius Kubilius.

„LVLS taryba ką tik nusprendė, kad kol kas sutarties nenutraukia, paveda partijos valdybai per dvi savaites pravesti konsultacijas dėl visų klausimų, kurie yra parašyti mūsų reikalavimuose, vykdymo eigos“, – po tris valandas užtrukusio tarybos posėdžio sakė partijos lyderis Ramūnas Karbauskis.
Anot jo, per 2 savaites Seime ir Vyriausybėje turėtų būti priimta daug valstiečiams liaudininkams svarbių sprendimų, pavyzdžiui, dėl papildomo kaimo mokyklų finansavimo.

Vienas iš pagrindinių klausimų, dėl kurio nesutariama, yra tiesioginių išmokų žemdirbiams suma. Jas sudaro dvi dalys: Europos Sąjungos (ES) skiriami pinigai ir Lietuvos biudžeto lėšos. Valstiečiai liaudininkai norėtų, kad valstybės skiriama suma šiemet liktų tokia pati, kokia buvo skirta pernai – 364 mln. Lt. Kadangi ES išmokos kasmet auga, bendra žemdirbių gauta suma šiemet būtų didesnė nei pernai. Tuo tarpu premjeras Andrius Kubilius siūlo skirti ūkininkams iš biudžeto mažesnę sumą nei pernai, tačiau kartu su išaugusia ES parama bendra išmokų žemdirbiams suma būtų tokia pati kaip 2009-aisiais. R.Karbauskio skaičiavimais, tokiu atveju iš Lietuvos biudžeto skiriamos lėšos galėtų sumažėti apie 80 mln. Lt.   

„Mes išdėstėme savo poziciją, kuri mūsų įsitikinimu yra racionali, pagrįsta atsakingu požiūriu į šalies finansus“,  – išėjęs iš LVLS posėdžio komentavo ministras pirmininkas. Jeigu šiais metais bendra žemdirbiams išmokama suma liktų tokia pat, kaip pernai, tai siektų 1,129 mlrd. Lt. „Toliau numatome šių metų pabaigai, kitiems metams tokį bendrą paketą, kuris siektų 1,189 Lt.“,  – sakė premjeras.

Pasak R.Karbauskio, LVLS taryba ketvirtadienį sutarė, kad šiuo klausimu Vyriausybė, valdančioji koalicija ir valstiečiai liaudininkai turėtų atsiklausti pačių žemdirbių nuomonės.

„Nuostoliai, kuriuos patyrė žemdirbiai, yra milžiniški, ir jeigu žemdirbiai sutiks, kad kitose sferose padėtis yra sunkesnė ar kažkaip kitaip spręsti tą klausimą, galėsime eiti į kompromisą“, – kalbėjo LVLS lyderis.

Abi pusės žvelgia pragmatiškai

„Nuostoliai, kuriuos patyrė žemdirbiai, yra milžiniški, ir jeigu žemdirbiai sutiks, kad kitose sferose padėtis yra sunkesnė ar kažkaip kitaip spręsti tą klausimą, galėsime eiti į kompromisą“, – sakė R.Karbauskis.A.Kubilius atkreipė dėmesį, kad LVLS yra parengusi apžvalgą, kaip Vyriausybė vykdo savo įsipareigojimus partijai : iš 13 punktų iš 15 punktų yra visai arba bent iš dalies įvykdyta. Iš trijų esminių punktų nesutariama tik dėl vieno – minėtų išmokų žemdirbiams.

„Mūsų susitarime buvo apibrėžti trys esminiai punktai, kurie turi ypatingą svarbą. Pirmas – dėl kompensacijų savivaldybėms, kas buvo padaryta pavasarį. Antras – dėl mažesnių pelno mokesčių, kas yra daroma sulyginant ūkininkus su smulkiais verslininkais. Tai bus padaryta kartu su kitų metų biudžetu. Tai yra suderinta“, – sakė premjeras. 

R.Karbauskis sutiko, kad „padaryta nemažai“, nors kalbėjo, kad kai kurie „mūsų reikalavimai vykdomi, bet ne dėl to, kad mes to reikalavome, o tiesiog gaisras kilo.“ Jis taip pat pabrėžė, jog LVLS rūpinasi ne šia Vyriausybe, o savo siūlomus sprendimus. Tačiau valstiečiams liaudininkams naudingiau, kad juos priimtų dabartinis ministrų kabinetas. Esą jei vyriausybės keistųsi, naujoji sprendimus galėtų priimti tik po 3 – 4 mėnesių, o sprendimus reikia padaryti jau dabar.

Pasak A.Kubiliaus, jeigu LVLS nutrauktų paramą valdantiesiems, jis „nelaikytų to smūgiu“. „Galbūt tai būtų to įdirbio, kurį LVLS, pasirašydama sutartį, pasiekė demonstruodama savo atsakingą ir konstruktyvų problemų sprendimą, tam tikras praradimas. Tai čia patiems valstiečiams reikia apsispręsti. Žemės ūkiui mes skiriam ypatingą dėmesį ir mums rūpi svarbiausia, kad žemės ūkis Lietuvoje liktų konkurencingas ir besiplėtojantis, o kaip valstiečiai apsispręs, čia jų reikalas“, –  išėjęs iš LVLS tarybos posėdžio, dar nežinodamas galutinio jos sprendimo, sakė A.Kubilius.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min