Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 18d. 10:04 , atnaujinta: 2018 spalio 18d. 11:52

„Valstiečiai“ paviešino įrašą, dėl kurio Povilui Urbšiui grasina apkalta

Povilas Urbšys ir Ramūnas Karbauskis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Povilas Urbšys ir Ramūnas Karbauskis

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiai Seimo nariai Ramūnas Karbauskis ir Agnė Širinskienė ketvirtadienį ryte abu vienu metu socialiniame tinkle „Facebook“ ėmėsi aiškinti, kodėl buvusiam bendražygiui parlamentarui Povilui Urbšiui gresia apkalta.

A.Širinskienė paviešino 2017-aisiais vykusio Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) narių pokalbio įrašą, kuriame esą daromas spaudimas VTEK Prevencijos skyriaus vedėjui Mindaugui Siauriui iš darbo išeiti savo noru.

Įraše girdėti, kaip VTEK nariai sako nurodymą atleisti M.Siaurį išgirdę iš tuomet Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetui vadovavusio Povilo Urbšio ir Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio.

Įraše girdėti tokie pasisakymai (kalba netaisyta):

V.Kanapinskas: Yra tau dvi alternatyvos, žodžiu. Manau, pirma geresnė. Nu pristatysiu pirma pirmą. Žodžiu, parašai prašymą, kad atleisti iš darbo savo noru. Gauni už atostogas, tas, kur sakei du mėnesius, ir gauni du mėnesius plius, kiek priklauso tų išeitinių. Viena alternatyva tau. Antra alternatyva – sudarom komisiją, žodžiu, ir gauni drausminę nuobaudą atleidimą iš darbo. Kadangi tai bus jau sisteminis pažeidimas. Tų pažeidimų ne vienas. Išeini su nuobauda iš darbo – be kompensacijų. Ta pozicija yra pristatyta komitete Valstybės valdymo ir savivaldybių, pirmininkas tai pasakė, kad reikia taip daryt. Nu žodžiu tau dvi alternatyvos. Gerai pagalvojus, man atrodo, pirma geresnė yra.

<...>

S.Katuoka: Viskas tvarkoj, ką jis sako čia. Klausyk, reiškia. Aš nelabai suprantu logikos. Reiškia, jeigu jis išeina šalių sutarimu, pavyzdžiui, nuo rytdienos, tai viską, tai, ką jis suplanavo, jis gauna dar daugiau pinigų ir turi teisę tuos keturis mėnesius išnaudoti. Kadangi ...(kalba kartu) žiūrėk. Dabar tu sakai: „aš užsiiminėsiu individualia veikla“. Kas pakenks tavo individualiai veiklai užsiiminėti, kad tu išeisi šalių susitarimu? Tau pakenks, Mindaugai, žinai kas, jeigu iš tikrųjų, ką jis (rodo į V.Kanapinską) sako. Aš dar galiu atskleisti. Virgis ne viską pasakė. Nu man, mane nustebino susitikimas Seime. Dieve mano. Tau (rodo į M.Siaurį) buvo skirta penkiolika minučių. Tavo klausimui buvo skirta penkiolika minučių. Reiškia, mes paskui galėsim likę „biškį“ pasikalbėti dėl... , su pirmininku dėl kai kurių klausimų, bet ten buvo pasakyta: duokit kompensaciją, buvo pasakyta. Buvo pasakyta, Virgi (V.Kanapinskas linkteli galva)? Duokit kompensaciją, kad jo (rodo į M.Siaurį) neliktų.

M.Siaurys: Nu neliks manęs.

S.Katuoka: Aš nesuprantu. Tai va, paklausyk. Dabar žiūrėk, kaip neliks. Aš dabar nežinau, ką tu sakai. Tai vat žiūrėk, situacija. Parašai pareiškimą, laisvai gauni kompensaciją, du mėnesius atostogų. Gauni keturių mėnesių atlyginimą. Daryk ką tu nori. Užsiiminėk individualia veikla, dalyvauk konkursuose, važiuok į Ameriką, važiuok už Amerikos, kur tau tinka. Keturi mėnesiai – tavo laisvė. Toliau, klausyk, kitas dalykas. Jeigu... na ten buvo pasakyta atleisti Mindaugą Siaurį, reiškia tavo pavaldinį (rodo į R.Valentukevičių). Nu gal šito nereikia sakinėt, bet toks pokalbis buvo.

R.Valentukevičius: Na atleisti tai ir ne jų kompetencija.

S.Katuoka: Ne jų kompetencija. Ne jų kompetencija, na, bet buvo pasakyta svarstyti antrą kartą, kai pažeidimas. Antrą kartą pažeidimo nusipelnė? Nusipelnė – atsakymas. Du drausminiai darbo – sistema. Turite pagrindo atleisti. Teisiškai reiškia viskas gražiai. Padėjėjai ten supranti įsiterpė, teisiškai viskas gražiai. Dabar žiūrėk. Jeigu šalių sutarimu, tau niekas nedraudžia eiti į kitas valstybines pareigas, užimti. Jeigu gauni drausmės pažeidimą – atleis. Nu negerai, klausyk, negerai. Tai va, aš niekur tavo argumentacijos tavo nesupratau. Nori, ką tu gražiai pasakei, aš pilnai žmogiškai suprantu. Važiuok į Ameriką. Teisingai, anūką reikia parodyti. Tu man seniai buvai tai paatviravęs. Aš šitą suprantu, viskas gerai, Mindaugai. Bet supranti, vat buvo tiesiog taip suformuluota ir jis yra biškį... (rodo į V.Kanapinską).

M.Siaurys: Priverstas, ta prasme?

R.Valentukevičius: Bet rašys tai jis (rodo į V.Kanapinską) juk įsakymą (kalba visi vienu metu).

M.Siaurys: (kalba visi vienu metu) ...kur tu gali dėtis gavęs papeikimą?

V.Kanapinskas: Moli, tu savo noru rašysi.

<...>

S.Katuoka: Matai, tave išlaikyti institucijoj yra labai sudėtinga, Mindaugai (šurmulys).

V.Kanapinskas: Mes dėl šito nesitariam.

<...>

S.Katuoka: Žiūrėk, kokį jis (rodo į V.Kanapinską) vadovų parodymą gavo. Drausmės klausimą tirti kuo greičiau. Taip buvo pasakyta (rodo į V.Kanapinską)?

V.Kanapinskas: Buvo pasakyta ir bus paklausta: ką jūs padarėt?

S.Katuoka: Buvo pasakyta, paklausta, ką padarėt.

R.Valentukevičius: Nu praeis mėnuo, paklaus.

S.Katuoka: Ne, tai paklaus, gi. Buvo pasakyta: spręskite klausimą (kalba kartu su V.Kanapinsku). Noriu pasakyti, kad kai kurie komisijos nariai dar kartą paryškino tą pareiškimą komisijos narių. Sako: tai spręskite, reikia neatidėliojant spręsti klausimą (kalba visi).

<...>

S.Katuoka: Matai, jeigu... Mindaugai! Jeigu nebūtų pasakyta, kad Mindaugo Siaurio klausimą reikia spręsti greitai, mes galėtume „tempti“, klausyk, ir visa kita. Aš galėčiau pasakyt, „davai“ darom kompromisą, reiškia. Tu išeik atostogų, parašyk pareiškimą, kad atleisti iš darbo po atostogų, bet pasakyta, jo klaus (rodo į V.Kanapinską), kaip išsprendėt.

V.Kanapinskas: Turėsim dabar ataskaitą pateikt.

R.Valentukevičius: Ir po mėnesio, po mėnesio klaus. Tai kas čia, Urbšys taip išdėstė?

V.Kanapinskas: Ir Urbšys, ir paskui pirmininkas, gi pas pirmininką.

S.Katuoka: Aš nustebau, jis tavo pavardę irgi atsimena (rodo į M.Siaurį).

M.Siaurys: Nes aš jį esu konsultavęs žmogų elektroniniu paštu.

V.Kanapinskas: Ne, tai tu daug konsultavęs esi.“

<...>

S.Katuoka: Aš, jeigu reikia, atsakau. Aš tavim tikiu, bet mes pastatyti į tokias „vėžes“, kad turim, galim, elgtis galim tik tai pagal tokį scenarijų, kurį mes tau pasiūlėm. Jeigu tu nesutiksi, sakau, trečiadienį prasidės tas ir tas... Jau šitas viskas pasakyta, surežisuota. Laukiam komisijos narių tiktai atvykstant. Kaip Gražina atvyks iš slidinėjimo ir kai atvyks ponia Dalia. Nu ir viskas.

Dėl šio įrašo P.Urbšiui „valstiečiai“ organizuoja apkaltos procedūrą. Parengtame dokumento projekte teigiama, kad iš aukščiau nurodytos stenogramos darytina išvada, kad Seimo narys P.Urbšys, kaip Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas, pokalbio, kurio ištraukos pateikiamos, dalyvių teigimu, galimai nurodė VTEK nariams atleisti M.Siaurį iš užimamų pareigų, o kartu ir pradėti tarnybinių nusižengimų tyrimus, skiriant jam drausmines nuobaudas.

„VTEK nariai, kaip galima spręsti iš jų fiksuoto pokalbio, galimai privalėjo Seimo nariui P.Urbšiui atsiskaitinėti už atliktus veiksmus, t.y. už tai, kaip jiems sekasi pašalinti M.Siaurį iš darbo. Tokiais savo veiksmais Seimo narys P.Urbšys kišosi į nepriklausomos institucijos – VTEK – veiklą, peržengė jam patikėtos parlamentinės kontrolės ribas, piktnaudžiavo jam suteiktomis teisėmis ir Seimo nario statusu, diskreditavo Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto veiklą ir ypač šio komiteto atliekamą parlamentinę kontrolę, bei kartu ir visą Seimą. Visais šiais veiksmais galimai šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė Seimo nario priesaiką, be kita ko, įpareigojančią gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus“, „sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei“, – rašoma dokumente.

Įraše panašiame kontekste minimas ne tik P.Urbšys, bet ir „valstietis“ Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Jam apkaltos „valstiečiai“ neorganizuoja.

Be to, šis įrašas nėra naujiena. Dar prieš metus jo stenogramas skelbė „Lietuvos rytas“ ir BNS naujiejų agentūra.

P.Urbšys neigia daręs spaudimą atleisti M.Siaurį.

M.Siaurys iš darbo VTEK atleistas pernai gruodį už tarnybinių įgaliojimų viršijimą.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nagrinėjo M.Siaurio skundą ir panaikino įsakymą dėl jo atleidimo iš VTEK, konstatavęs, kad laikinojo pirmininko pareigas tuomet ėjo ne vyriausias pagal amžių komisijos narys, kaip reikalauja įstatymas.

VTEK tyrimo komisija pernai rudenį nustatė, kad komisijos Prevencijos skyriaus vadovas M.Siaurys sumenkino dalykinę įstaigos reputaciją ir viršijo tarnybinius įgaliojimus, rengdamas išaiškinimą buvusiai Seimo narei „valstietei“ Gretai Kildišienei dėl privačių interesų deklaravimo, (ji nedeklaravo, kad jos motina iš R.Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno“ nuomoja automobilį), dienraščiui „Klaipėda“ pateikdamas išankstinę nuomonę dėl buvusios Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narės elgesio, neteisėtai rinkdamas duomenis apie VTEK narius ir darbuotojus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Afganistano dilema: ką daryti su vaikais savižudžiais sprogdintojais?

15min tyrimas: slaptąjį premjero patarėją lydi milijoninė sėkmė

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Aktualu

Ketvirtadienio vandentiekio avarijos Vilniuje padariniai pašalinti: atnaujinamas eismas

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 12. Ar galima priaugti svorio valgant bivake

Gyvenimas

Vika apie asmenines patirtis: „Mes visi labai orientuoti į save. Gal dėl to ir sergame depresijomis“

Vardai

Nesklandumai „X Faktoriuje“: vienai balsingiausių šou dalyvių pasirodymo metu sugedo mikrofonas

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Nepalo tradicija, žudanti moteris

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

24sek

Š.Jasikevičius: „Kai kurie žalgiriečiai šiandien nebūtų verti net už dublerius žaisti“

Verslas

Sekmadienį Lietuvoje sutriko „Revolut“ veikla

Neišsiųsti CV Kultūra

Gytis Ambrazevičius: apie dainų pavadinimus, kūrybą ir amoniaką

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Aktualu

S.Skvernelis sutinka – paskelbimas apie konservatorių sąsajas su Kremliumi galėjo būti klaida

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Sportas

L.Messi pratęsė įvarčių, „Barcelona“ – pergalių seriją

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Mokslas.IT

Dangaus stebėtojai laukia „kruvinojo mėnulio“ pasirodymo

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Gazas

Reidas Kaune: įkliuvo „Žalgirio“ pergalę kelias dienas šventęs „Taxify“ vairuotojas

Sportas

„Napoli“ penktą kartą iš eilės įveikė „Lazio“ klubą

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

Naujienos

Aktualu

Šaudynės Kerčėje: V.Rosliakovas ginklą įsigijo legaliai, prasinešė pro metalo detektorių

Vardai

Mac DeMarco patarimai norintiems gyventi geriau

Aktualu

Išpuolio Kerčėje aukų padaugėjo iki 20

Pasaulis kišenėje

TOP 5 netradicinės vietos, skirtos susipažinti su Mažosios Lietuvos istorija

Verslas

Rinktis naujos ar senos statybos būstą: į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?

24sek

„Žalgirio“ išvados: puikus žalgiriečių atsakas Šarui ir probleminiai kėliniai

Mokslas.IT

„Google“ apmokestins „Google Play“ paslaugas Europoje

Vardai

Jurgita Jurkutė-Širvaitė ją rengiančios Ramunės Piekautaitės paprašė tik vieno dalyko

Maistas

Žuvies ir daržovių derinys: 12 puikių receptų rudeniui

Vardai

Vilniuje pasirodysiančio „Cirque du Soleil“ artistai paneigė žmogaus judėjimo dėsnius

Aktualu

Buvęs „USA Gymnastics“ vadovas Steve'as Penny apkaltintas įrodymų klastojimu

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Kas pakeis Vokietijos kanclerę A.Merkel ir tradicines partijas?

Aktualu

G.Landsbergis: VTEK daromas spaudimas dėl J.Petrauskienės tyrimo

Vardai

Lietuvos balso scenoje tirolietiškai uždainavusi Viktorija Kajokaitė šokiravo mokytojus

Gyvenimas

Aktorė Birutė Mar: „Būdamas laimingas, nori kurti grožį. Ir atvirkščiai, kurdamas, regėdamas grožį – tampi laimingu“

Aktualu

Afganistano stiliaus demokratija išbandoma parlamento rinkimais

Aktualu

Trečiadienį eismo įvykiuose sužeisti 9 žmonės

Aktualu

ES bandys sustabdyti migrantų srautą: planuoja stiprinti sienų apsaugą

Aktualu

Prezidentė perspėja, kad dėl „Brexit“ gali nepavykti sutarti šiemet

Aktualu

Dėl įvesto plano „Skydas“ Kaune uždaryta dalis Švenčionių gatvės

Aktualu

Dėl J.Khashoggi dingimo Prancūzijos ekonomikos ministras nedalyvaus Saudo Arabijos forume

15min iš Stambulo 24sek

Šarūnas Jasikevičius – apie puikų tašką ir „gražuolius Europos užkariautojus“

Mokslas.IT

„Pirmuosius gyvybės pėdsakus Žemėje“ veikiausiai paliko visai ne gyvybė

Vardai

Bjauriausią kada nors sukurtą vaidmenį R.Valiukaitė „atėmė“ iš I.Stasiulytės: žiūrėkite video

Vardai

Iliuzionistas R.Bernatonis įsikūrė Las Vegase: kaip jam pavyksta sužavėti magijos pasaulio įtakinguosius

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

10:56
04:13
03:15

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min