Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 26d. 08:20 , Atnaujinta: 2019 sausio 26d. 15:46

Jokios staigmenos: LVŽS kandidatu prezidento rinkimuose kelia S.Skvernelį

Saulius Skvernelis ir Viktoras Pranckietis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavimas Prienuose

Valdančioji ir reitinguose pirmaujanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) šeštadienį Prienuose vykstančiame suvažiavime partijos kandidatu prezidento rinkimuose pasirinko premjerą Saulių Skvernelį. Partijos pirmininku dar dvejiems metams suvažiavime išrinktas Ramūnas Karbauskis. Visgi intrigos būta – partijos pirmininko pavaduotojais išrinkti ne tik R.Karbauskio favoritai.

Kandidatą prezidento rinkimuose partija rinkosi iš dviejų asmenybių – apie dalyvavimą rinkimuose jau paskelbusio premjero S.Skvernelio ir Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio.

S.Skvernelis slaptame balsavime surinko 461 balsą, V.Pranckietis – 103 balsus.

Paskelbus, kad tapo LVŽS kandidatu prezidento rinkimuose, S.Skvernelis sakė, kad stengsis laimėti ne dėl savęs, bet dėl vaikų, žmonių, kurie nori gyventi Lietuvoje.

„Ramūnai, Viktorai, Mindaugai, užmirškime, kas mums skiria!“, – sakė kandidatu paskelbtas premjeras ir pridūrė, kad būtent dėl to LVŽS ir laimi, kad atstovauja skirtingai galvojantiems žmonėms.

S.Skvernelis dėkojo ir R.Karbauskiui, kad šis ves partiją tokiu sunkiu metu, ir skatino surinkti patį geriausią kandidatų sąrašą į Europos Parlamentą.

S.Skvernelis: jei ne aš, laimėtų konservatoriai

S.Skvernelis, kurio reitingas, „Vilmorus“ duomenimis, pakilo beveik 7 proc. ir siekia 16,9 proc., yra remiamas 54 Valstiečių ir žaliųjų sąjungos skyrių. V.Pranckietį palaikė du partijos skyriai, o visuomenės apklausose dėl prezidento rinkimų jis išvis neminimas.

S.Skvernelis tikino, kad jam reitingai nesvarbu, o svarbus kiekvienas balsas ir kiekvieno žmogaus gerėjantis gyvenimas.

Premjeras tikino, kad per dvejus metus sustiprėjo visi – ir partija, ir Vyriausybė, o rinkimų pažadai yra vykdomi. „Tai, kas anksčiau buvo tik tušti žodžiai, mums tapo kūnu“, – teigė jis.

Jei nedalyvaučiau, konservatoriai pergalę švęstų jau dabar, – teigė S.Skvernelis.​​​

Pasak S.Skvernelio, rinkimuose dalyvaus du su konservatoriais susiję kandidatai, todėl gal ir valstiečių žaliųjų sąjungai reikėtų kelti du kandidatus. „Juokauju“, – po tokio pasiūlymo pridūrė S.Skvernelis.

Tačiau jis tikino, kad dabar du pasiskelbę kandidatai vienas kitą giria ir, ko gero, tai reiškia, kad kažkas modeliuoja, kad jie tik imituotų kovą antrame ture.

„Jei nedalyvaučiau, konservatoriai pergalę švęstų jau dabar“, – sakė S.Skvernelis.

Jis tikino dalyavusiantis rinkimuose, kad užstotų prasčiausiai gyvenančius. Taip pat jis tikino, kad Lietuvai reikia prezidento, kuris supranta, ką reiškia turėti šeimą ir vaikų.

S.Skvernelis taip pat tikino, kad jam garbė yra tai, kad jis buvo policininkas, nors kai kas jį ir vadina „mentu“.

„Kas bijo policininko? Mūsų visuomenė? Tikrai ne. (...) Bijo tie, kurie buvo pripratę gyventi, kaip erkės prilipę prie valstybės“, – kalbėjo kandidatas.

Jis tikino, kad Lietuvai reikia prezidento, kuris vykdytų nacionalinę, o ne personalinę užsienio politiką.

S.Skvernelis „valstiečiams“ sakė, kad jų šeštadienio sprendimas gali nulemti ne penkerių ir net ne dešimties metų Lietuvos ateitį.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas ir Saulius Skvernelis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas ir Saulius Skvernelis

V.Pranckietis nesitikėjo neigiamos reakcijos

V.Pranckietis kalbėjo labai trumpai. Jis tikino, kad girdi ne tik liaupses, bet ir kritiką, todėl žino, kad Lietuvos žmonės pavargo nuo pykčio valdžioje.

Jis pats tikino esąs taikus žmogus, todėl nustebęs, kai po pareiškimo, kad dalyvaus partijos rinkimuose, sulaukė neigiamų komentarų.

„Nesitikėjau tokio atoveiksmio. Bet per dvejus metus sustorėjo ne tik oda, bet ir sustiprėjo stuburas“, – sakė jis.

Nesitikėjau tokio atoveiksmio. Bet per dvejus metus sustorėjo ne tik oda, bet ir stuburas, – teigė V.Pranckietis.

V.Pranckietis taip pat akcentavo, kad jo kandidatavimas – tai ne partijos silpninimas. „Du kandidatai – tai ne nesutarimas, o dvigubai daugiau demokratijos“, – sakė jis.

V.Pranckietis sakė, kad gali siekti prezidento posto, nes turi patirties užsienio politikoje.

R.Karbauskis: su V.Pranckiečiu nelaimėtume

LVŽS pirmininkas R.Karbauskis dar prieš suvažiavimą buvo įsitikinęs, kad partija palaikys S.Skvernelį, ir vadino jį tautos kandidatu.

„Aš neabejoju, kad partija palaikys S.Skvernelį, kurį aš vadinčiau tautos kandidatu, ir kuris, manau, taps prezidentu“, – teigė R.Karbauskis.

R.Karbauskis taip pat įvertino S.Skvernelio paaugusį reitingą ir tikino, kad kitoje apklausoje jis jau bus pirmas.

LVŽS pirmininkas suvažiavime sakė, kad labai stebisi kalbomis esą LVŽS atstovo išrinkimas prezidentu galėtų tapti grėsme demokratijai. „Mes privalome laimėti rinkimus, nes jei taip neatsitiks, tada gali atsitikti taip, kad viskas, ką mes padarėme, bus nubraukta“, – kalbėjo R.Karbauskis.

Jis tikino, kad gali taip būti, kad net išrinktas „valstiečių“ siūlomas kandidatas, laimėjęs prezidento rinkimus, premjeru pasiūlys ne „valstietį“ ir tai esą nieko blogo.

„Aš balsuosiu už S.Skvernelį, nes šis žmogus turi visas savybes, kurios reikalingos suvienyti tautą“, – agitavo R.Karbauskis.

Pasak jo, jei kandidatu būtų pasirinktas V.Pranckietis, tai reikštų, kad „valstiečiai“ prezidento rinkimų tiesiog nelaimės.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis

S.Skvernelis džiaugiasi konkurencija

Tuo metu S.Skvernelis džiaugėsi, kad nebus vienintelis kandidatas. Pasak jo, pačiai partijai naudinga kandidatą rinktis ne iš vieno. O V.Pranckietį premjeras pavadino „pakankamai stipriu, padariusiu pažangą politiku“.

Paklaustas, ar kada nors pats stos į partiją, S.Skvernelis tikino, kad iki rinkimų to nedarys.

„O po to priklausys nuo rezultatų. Jeigu bus sėkmingi, tada negalėsiu tiesiog stoti, jei bus nesėkmingi – nežinau, ar mane priims“, – teigė S.Skvernelis.

Pirmininku perrinko dviem susilaikius

Partijos pirmininku dar dvejiems metams LVŽS suvažiavime buvo išrinktas jau dešimt metų partijai vadovaujantis R.Karbauskis. Balsuojant atvirai prieš R.Karbauskį nebalsavo nė vienas, du LVŽS suvažiavimo dalyviai susilaikė. Balsavusių už skaičius viešai nebuvo paskelbtas.

Išrinktas partijos pirmininku R.Karbauskis dėkojo ir siūlė partijai grįžti prie rinkimų pažado mažinti Seimo narių skaičių iki 121 ir prašė visų skyrių ir idėjai pritariančių piliečių padėti surinkti 300 tūkst. gyventojų parašų.

„Kiek suprantu, visuomenėje šis siūlymas bus sutiktas palankiai. Turbūt nėra žmogaus, kuris tam nepritartų“, – tikino R.Karbauskis.

R.Karbauskis pripažino, kad prieš Seimo rinkimus žadėjo parlamento narių skaičių sumažinti dar daugiau – iki 101, tačiau įsiklausius į politologų patarimus esą linkstama link kompromiso.

Pasak R.Karbauskio, idėją skelbti referendumą dėl Seimo narių mažinimo bus bandoma pateikti ir Seimo vardu – Seimo nutarimu, tačiau tai gali nepavykti, todėl jau reikia rinkti parašus.

„Tai vos ne vienintelis pažadas, kurio dar nepradėjome įgyvendinti“, -aiškino jis.

Kalbėdamas partijos suvažiavime R.Karbauskis taip pat džiaugėsi, kad dabar Seime LVŽS turi dar didesnę daugumą nei prieš metus, nors visą tą laiką esą buvo bandoma valdančiąją daugumą skaldyti.

Anot R.Karbauskio, jei ne koalicijos partneriai „socdarbiečiai“, neabejotinai būtų pavykęs planas surengti pirmalaikius Seimo rinkimus.

R.Karbauskis: padariau klaidų

R.Karbauskis pripažino, kad formuodamas partijos kandidatų sąrašą 2016 m. Seimo rinkimuose padarė klaidų, nes buvo įtraukęs kandidatus, kurie dabar frakciją paliko.

„Melagingų žinių sraute ir t.t. ačiū jums, kolegos Seime, kad jūs tai atlaikėte. (...) Dabar mes esame komanda, kurią labai sunku kaip nors paveikti“, – dėstė jis ir išreiškė viltį, kad daugelis dabartinių Seimo narių pasiryš kandidatuoti dar vienai kadencijai, nes jau turės patirties.

Jis tikino, kad „valstiečiams“ nereikia bizūno, esą frakcijoje yra gera atmosfera ir rimbas praverstų nebent konservatoriams, kurie patys nepakenčia kitos nuomonės savo gretose.

Kita vertus, kalbėdamas apie savivaldos rinkimus, R.Karbauskis tikino, kad LVŽS neskirsto žmonių į dešiniuosius ir kairiuosius, bet dirba žmonėms.

R.Karbauskis savo kalboje minėjo, kad dabar LVŽS gyvena melo žinių aplinkoje. „Melas pilamas, nes mūsų oponentai neturi jokių pasiūlymų“, – teigė jis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavimas Prienuose
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavimas Prienuose

LVŽS pirmininkas tikino laukiantis Stasio Jakeliūno atliekamo tyrimo pabaigos, nes per jį turėtų paaiškėti, kokia žala Lietuvai buvo padaryta.

Linkiu mums niekada nesusirgti liga, kada „aš“ tampa svarbiau negu „mes“, negu tarnystė.

Pats R.Karbauskis tikino, kad dabar yra net priverstas stebėti, ar kuris kolega neišėjo į tualetą, nes opozicija naudojasi bet kokiomis priemonėmis, kad tik stabdytų sprendimus.

„Niekada to nebuvo, kad opozicija elgtųsi taip, kaip elgiasi dabar“, – tikino jis ir pabrėžė, kad konkurentai patys neturi nei alternatyvaus biudžeto, nei alternatyvios programos.

R.Karbauskis kvietė partijos kolegas ir toliau nepriiminėti daug naujų narių į partiją, nes tokiu būdu partija esą netaps tvirtesnė, o gali atvirkščiai – susilpnėti. Be to, jis paragino išstoti iš partijos tuos, kurie jaučia, kad partijoje jiems ne vieta.

„Linkiu mums niekada nesusirgti liga, kada „aš“ tampa svarbiau negu „mes“, negu tarnystė“, – baigė kalbą R.Karbauskis.

T.Tomilinui kalbos baigti neleista

Tačiau po jo į sceną žengė R.Karbauskio pavaduotojas Tomas Tomilinas. Jis tikino, kad jo netenkina nei siūlymas nepriimti daug naujų narių, nei stagnacija skyriuose, nei tai, kad visi partijos pasiekimai tautoje laikomi vieno R.Karbauskio laimėjimais.

T.Tomilinas tikino, kad jam tai džiugu ir malonu, tačiau kartu jis priminė, kad prieš kelerius metus pats R.Karbauskis kalbėjo apie skyrių plėtrą.

„Aš niekada viešai nekritikuoju mūsų bendruomenės, tačiau kiekvienas pasakys, kad kalbu drąsiai, moku apginti kitą tuo metu galbūt nedominuojančią nuomonę“, – kalbėjo Seimo narys.

Jis tikino būtent todėl siūlantis valdybą, kurioje būtų ne tik partijos pirmininko atsirinkti pavaduotojai. Tačiau T.Tomilinui kalbos neleista pabaigti dėl laiko stokos. Esą visiems pasisakymams teskirtos 5 minutės. Siūlymas nutraukti T.Tomiliną sutiktas plojimais. Skystesnių plojimų sulaukė ir kritiką išsakęs Seimo narys.

Kalbą sakęs Arūnas Gumuliauskas stojo ginti R.Karbauskio. Jis tikino, kad Vytauto Kamblevičiaus įteikta dovana – bizūnas – labai laiku ir vietoje, nes pirmininkas darosi per daug demokratiškas.

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys tikino, kad „valstiečiams“ laikas išeiti iš mąstymo, kad jie yra paraščių partija, ir suvokti, kad ji – valdančioji. „Kartais atrodo, kad patys sau kišame pagalius į ratus“, – kalbėjo jis.

Ministro teigimu, pirmiausia pačiai partijai reikia suformuoti poziciją ir ją išsakyti ir vykdyti darbus, o ne atsitraukti sulaukus kritikos.

„Dabar ne metas patiems save kalti, ne metas kalbėti apie nuoskaudas, dabar pusė metų darbams, kurių nei žiniasklaida, nei opozicija už mus nepadarys“, – kalbėjo jis.

R.Karbauskio pavaduotojai – ne tik jo favoritai

R.Karbauskis, kaip partijos pirmininkas, šią savaitę „valstiečiams“ pasiūlė keisti partijos įstatus ir beveik perpus sumažinti partijos pirmininko pavaduotojų. Tokiam siūlymui pritarta, nors beveik šimtas atstovų suvažiavime idėja abejojo. Kiek atstovų balsavo už pasiūlymą, neaišku – garsiai suvažiavime tai nebuvo paskelbta, tik pranešta, kad R.Karbauskio siūlymą palaikė „absoliuti dauguma“.

Partijos pirmininko pavaduotojus rinko suvažiavimas slaptu balsavimu. Šeši pavaduotojai buvo renkami iš vienuolikos pasiūlytų kandidatų. Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė kandidatuoti į partijos pirmininko pavaduotojas atsisakė.

Iš dabartinių pavaduotojų R.Karbauskis toliau eiti pareigas pats siūlė tik europarlamentarui Broniui Ropei ir Seimo narei Aušrinei Norkienei. Abu jie išrinkti.

R.Karbauskis savo pavaduotojais toliau nebematė Seimo vicepirmininkų Rimos Baškienės ir Arvydo Nekrošiaus. Artimiausiame R.Karbauskio rate, jo pageidavimu, turėjo nelikti ir Seimo komitetų pirmininkų Kęstučio Mažeikos, Andriejaus Stančiko, Seimo narių Tomo Tomilino, Viktoro Rinkevičiaus.

Tačiau pavaduotojais buvo išrinkti T.Tomilinas ir ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

Vietoj jų pavaduotojais R.Karbauskis norėjo matyti Seimo narius Joną Jarutį ir Valių Ąžuolą, bet jie neišrinkti.

R.Karbauskio pavaduotojais dar tapo sveikatos ministras Aurelijus Veryga ir Kristina Kirslienė.

T.Tomilinas partijos nariams prieš suvažiavimą parašė laišką, kuriame teigia, kad partijoje sumažinus pavaduotojų skaičių ir tik iš jų formuojant valdybą joje sumažės demokratijos.

„Siūlau patobulinti sąjungos įstatus. Pagal mūsų įstatus LVŽS valdyba yra sutapatinta su LVŽS pirmininko pavaduotojais, todėl susidaro tam tikra esminių demokratijos principų priešprieša. Viena vertus, pirmininkas turi turėti teisę pasirinkti savo komandą (pavaduotojus), kita vertus, partijos suvažiavimui iš vienasmenio organo pusės (pirmininko) negali būti primetama vienintelio renkamo kolegialaus organo (valdybos) sudėtis“, – rašė T.Tomilinas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavimas Prienuose
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavimas Prienuose

R.Karbauskis sako, kad partijos valdyba nepriiminėja sprendimų, o juos paruošia tarybai. „Valdyba turi būti pakankamai darbinga kaip organas, todėl absoliučiai su Tomo argumentais nesutinku. Jei imt pavyzdį, tai taryba yra širdis, o valdyba – vožtuvas“, – aiškino jis.

Į EP eis be „socdarbiečių“

LVŽS suvažiavime šeštadienį patvirtintas „valstiečių“ sąrašo Europos Parlamento rinkimuose pirmas numeris. Juo siūlomas dabartinis LVŽS atstovas Europos Parlamente Bronis Ropė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Bronius Ropė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Bronius Ropė

R.Karbauskis sako, kad visas kandidatų sąrašas bus parengtas vasarį, ir abejoja, kad jis bus formuojamas kartu su koalicijos partneriais „socdarbiečiais“.

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas tai patvirtina. Pasak jo, partija turės atskirą sąrašą ir jis pats, ko gero, bus jo lyderis.

Pasak G.Kirkilo, prezidento rinkimuose LSDDP greičiausiai rems LVŽS keliamą kandidatą. Keli „socdarbiečių“ skyriai, pasak G.Kirkilo, jau pareiškė paramą S.Skverneliui.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavimas Prienuose
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavimas Prienuose

Padovanojo bizūną

G.Kirkilas viešai sveikindamas LVŽS tikino, kad „socdarbiečiai“ iš dalies susikūrė tik dėl to, kad išsaugotų valdančiąją daugumą, kuri kol kas veikia efektyviai.

G.Kirkilas tikino, kad prezidento rinkimai bus labai sudėtingi, tačiau susitelkę partneriai gali juos laimėti.

„Dešinieji jau piešia apokaliptinius paveikslus, kaip blogai, jei dešinieji opozicijoje, jei jų nėra valdžioje, jie gąsdins mus propagandiniais dalykais, nors aš galvoju, kad šaliai reikia vienijančio vadovo, kuris nekovotų su Seimu ar Vyriausybe“, – kalbėjo jis.

Tuo tarpu „Tvarkos ir teisingumo“ atstovas Seimo narys Vytautas Kamblevičius sveikindamas suvažiavimą R.Karbauskiui dovanų įteikė bizūną nepaklusniems frakcijos nariams suvaldyti.

„Ką aš noriu pasakyti, gerbiamas Ramūnai. (...) Visose frakcijose yra atskalūnų ir atsiskyrėlių, mes patys turėjome Petrą Gražulį. Pas jus yra apie dešimt, kurie kartais jūsų neklauso“, – kalbėjo V. Kamblevičius.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavimas Prienuose
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavimas Prienuose

„Aš nesakau, kad reikia iš karto naudoti smurtą, bet reikėtų šitą pakabinti aukščiausioje vietoje frakcijoje, kad visi matytų“, – pridūrė jis.

R.Karbauskis dovaną perdavė būsimam partijos etikos komisijos pirmininkui.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovai LVŽS suvažiavime nepasirodė, nors buvo kviesti.

Naujausiais „Vilmorus“ duomenimis, LVŽS partijų reitinge aplenkė opozicinę Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD).

Tyrimo duomenimis, už „valstiečius“ Seimo rinkimuose savo balsą atiduotų 15,7 proc. gyventojų (gruodį – 14,8 proc.), už konservatorius – 14,6 proc. (gruodį – 18,3 proc.).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:13
04:47
02:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min