TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valstiečių-žaliųjų susitikimas su konservatoriais rezultatų nedavė

Valstiečiai-žalieji susitiko konsultacijų su konservatoriais
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Valstiečiai-žalieji susitiko konsultacijų su konservatoriais
Šaltinis: 15min
18
A A

Seimo rinkimus laimėjusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga antradienį pradėjo konsultacijas dėl valdančiosios koalicijos sudarymo. Priešpiet jos atstovai susitiko su konservatoriais. Po pietų planuoja pasimatyti su socialdemokratais.

Į susitikimą su konservatoriais atvyko į Seimą išrinkti valstiečių-žaliųjų atstovai Rima Baškienė, Tomas Tomilinas ir nepartiniai Povilas Urbšys, Eugenijus Jovaiša ir Stasys Jakeliūnas.

Nebuvo jokios kalbos apie postus, – sakė P.Urbšys.

Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams atstovavo partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis, konservatorių rinkimų štabo vadovas Dainius Kreivys ir partijos pirmininko pavaduotojas Andrius Kubilius. Susitikime taip pat dalyvavo, nors nesiderėjo, G.Landsbergio patarėjas Jonas Survila.

Susitikimas, konservatorių siūlymu, vyko viešbutyje „Artis“, esančiame kitapus gatvės nuo konservatorių partijos būstinės.

Marina didelės koalicijos viltis

Po beveik dvi valandas trukusio susitikimo valstiečių-žaliųjų derybininkas P.Urbšys sakė, kad kol kas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga tebelieka prie tikslo siekti plačios koalicijos su konservatoriais ir socialdemokratais ir sudaryti Nacionalinės vienybės koaliciją.

Tačiau konservatorius G.Landsbergis po susitikimo šią valstiečių-žaliųjų viltį dar kartą numalšino pareikšdamas, kad konservatoriai su socialdemokratais nedirbs. Be to, konservatoriai pareikalavo į koaliciją kviesti ir Liberalų sąjūdį.

„Mūsų pozicija yra, kad mes matome stiprios dešinės idėją, tai kartu su liberalais dalyvavimą koalicijoje. Nesiderėjimą dviem frontais kartu su socialdemokratais. Ta socialdemokratų partija, kuri neatsinaujinusi, neišsižadėjusi vertybių, kurios lėmė tokį rinkimų rezultatą, neatrodo mums priimtinas, tinkamas koalicijos partneris. Jeigu kas nors mato juos tokius – mes tame nedalyvaujame“, – teigė G.Landsbergis.

Be to, konservatoriai reikalauja, kad visi politikai, pasirašysiantys koalicijos sutartį, pasitikrintų patikimumą Valstybės saugumo departamente. G.Landsbergis ginasi, kad ši nuostata nėra taikoma specialiai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkui Ramūnui Karbauskiui, kuris turi verslo ryšių su Rusija.

„Ne, tai yra speciali sąlyga Gabrieliui“, – šyptelėjo konservatorius.

Pasak P.Urbšio, konservatorių reikalavimas būtinai į koaliciją jungti liberalus yra keistokas, nes neva gali atsitikti taip, kad teisėsauga plės savo tyrimą dėl kyšininkavimo ir užkliudys ne tik buvusį Liberalų sąjūdžio pirmininką Eligijų Masiulį.

Aš iš tikrųjų matau, kad vertybiškai ganėtinai takoskyros yra gilios ir sudėtingai suderinamos, – teigia G.Landsbergis.

„Aš nenustebčiau, kad gali būti pradėti ikiteisminiai tyrimai dar po rinkimų ir galbūt atsiras dar žmonių, kuriems bus pareikšti įtarimai. Mums šis dalykas kelia nerimą“, – sakė „valstiečių“ derybininkas.

P.Urbšys tikina, kad konservatorių pasiūlymai bus vertinami, bet tik po to, kai įvyks susitikimas su socialdemokratais.

„Tada mes galėsime apibendrinti ir galų gale apsispręsti“, – sakė jis.

Nusileis dėl krepšelių

Pasak P.Urbšio, "valstiečiai" yra linkę derėtis dėl švietimo sistemos pertvarkos ir siūlo koalicijai nepriimti bendro sprendimo dėl krepšelių naikinimo.

„Mes nekalbėjome apie postus. Nebuvo jokios kalbos apie postus. Nei apie Seimo pirmininko, nei apie premjero. Ko gero, mes pirmą kartą pradėjome nuo vertybinių dalykų. Vertybiniai dalykai, pavyzdžiui, švietimo sritis, kurią reikia reformuoti atsisakant krepšelių sistemos. Mes matome, kad požiūris išsiskiria su konservatorių, bet mes nematome problemų. Mes galų gale dirbdami Seime galime išsaugoti savo tas atskiras pozicijas ir balsuodami išreikšti skirtingas nuostatas“, – sakė P.Urbšys.

Taip pat, pasak jo, valstiečiai-žalieji nėra užsispyrę, kad alkoholio prieinamumą riboti ir vaistų kainas sumažinti galima tik sukūrus valstybinius monopolius.

Tačiau konservatorius G.Landsbergis po susitikimo sakė, kad pokalbis buvo labai aptakus ir jame buvo išdėstyta beveik vien tik tai, kas jau buvo išsakyta anksčiau ir viešai.

„Sunku pasakyti, gal daugiau tiktai apsikeitimas nuomonėmis“, – paklaustas, ar jaučia pozicijų suartėjimą, sakė Tėvynės sąjungos vadovas.

Pasak jo, kol kas tarp valstiečių-žaliųjų ir konservatorių nuostatų takoskyros yra gana ryškios.

„Iš tų nuostatų, kurias aš išgirdau, aš iš tikrųjų matau, kad vertybiškai ganėtinai takoskyros yra gilios ir sudėtingai suderinamos“, – sakė G.Landsbergis.

Pirmiausia jis minėjo nuomonių skirtumus švietimo klausimais.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga per Seimo rinkimus užsitikrino 56 parlamentarų mandatus, konservatoriai Seimo rinkimuose iškovojo 31 mandatą, socialdemokratai – 17 mandatų. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį susitiko su LVŽS bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vadovais ir palinkėjo Seimo rinkimus laimėjusiems „valstiečiams“ suburti skaidrią ir atsakingą valdančiąją koaliciją.

Anksčiau konservatoriai yra sakę, kad jokiose derybose su valstiečiais-žaliaisiais nedalyvaus, kol šie nepasirinks, ar nori dirbti su jais, ar su socialdemokratais. Tačiau į antradienio konsultacijas Tėvynės sąjungos atstovai atvyko žinodami, kad popiet valstiečiai susitiks ir su socialdemokratais.

„Matot, pasirodo, buvo ne derybos, buvo konsultacijos“, – paklaustas, kodėl nusileido, paaiškino G.Landsbergis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min