Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 11d. 18:01

„Valstiečiams“ pavyko pradėti LRT valdymo korekcijas

Ramūnas Karbauskis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis

Penktadienį Seime pristatytas naujos LRT valdymo struktūros projektas. Naujoje įstatymo redakcijoje suvienodinamas LRT portalo bei radijo ir televizijos reguliavimas, portalui pradedamas taikyti reklamos draudimas, siūloma įsteigti valdybą, LRT ombudsmeną, per pusę mažinamas politikų deleguojamas LRT tarybos narių skaičius, naikinama Administracinė komisija.

Po pateikimo už projektą balsavo 50 iš 88 užsiregistravusiųjų Seimo narių. 36 buvo prieš, o du susilaikė. Už projektą balsavo dauguma „valstiečių“, du socialdarbiečiai – Rimantas Sinkevičius ir Artūras Skardžius – ir Lenkų rinkimų akcijos frakcijos atstovai.

„Valstiečių“ frakcijoje susilaikė Vytautas Bakas, o Raimundas Martinėlis balsavo prieš projektą.

Pristatydamas projektą Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis tikino, kad juo norima užtikrinti LRT nepriklausomybę nuo politikų įtakos.

Į liberalo Eugenijaus Gentvilo pastabą, kad LRT valdymo struktūros patikimumą jau patvirtino Konstitucinis Teismas, R.Karbauskis atsakė pabrėždamas, kad jo siūlymas tam išaiškinimui neprieštarauja.

„Pradedam diskusijas tada, kada įstatymo projektas pateikiamas. Diskusija bus plati, didelė ir ilga“, – žadėjo LVŽS lyderis, atsižvelgdamas į Europos transliuotojų sąjungos pastabas, kad įstatymo projektas teikiamas neaptarus su visomis interesų grupėmis.

„Yra toks Pasaulio laisvės indeksas. Tai mūsų Lietuvos įvertinimas 2017 metais yra geresnis nei Jungtinių Amerikos Valstijų“, – tikino R.Karbauskis, aiškindamas, kad investuotojų tokie ir panašūs siūlymai neatbaidys.

R.Karbauskis pasakojo, kad Viešųjų pirkimų tarnyba įrodė pirkimų pažeidimus LRT praktikoje. Pažeidimų rado ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, tad, pasak jo, pokyčiai būtini.

„Kad generalinis direktorius nebūtų už viską atsakingas“, – projekto svarbą argumentavo jis.

„Projektas ruoštas Seimo narių, jūsų kolegų“, – paklaustas, ar bendradarbiavo su ekspertais atsakė R.Karbauskis.

„Valstietė“ Agnė Širinskienė tikino, kad keturios vietos valdyboje bus atiduodamos „mokslininkams, ekspertams“, tad opozicija neturėtų turėti priekaištų dėl ekspertų neįtraukimo.

Konservatorius Andrius Kubilius pabrėžė, kad Seimo nariai „turi dalyvauti asmeninių ambicijų tenkinime“. Jo teigimu, atmetus LRT veiklą tyrusios komisijos išvadas buvo užgautos R.Karbauskio ambicijos ir jis keršija teikdamas tokius valdymo keitimo siūlymus.

Projekte atsiranda kolegialus valdymo organas – Valdyba. Valdybą sudarytų septyni asmenys: pagal pareigas direktorius ir du jo pavaduotojai bei keturi nepriklausomi nariai, kuriuos skirs taryba po to, kai kandidatūros bus atrinktos viešo konkurso būdu. Viešą konkursą, kuriame būtų atrenkama 12 kandidatūrų į valdybos narius, vykdys tarybos sprendimu paskelbto viešo konkurso būdu atrinkta audito kompanija, turinti bent 10 metų tarptautinės veiklos patirtį.

Po to taryba priims sprendimą, kurie keturi iš šių 12 asmenų dalyvaus valdybos veikloje. Valdybos nariais gali būti skiriami tik nepriekaištingos reputacijos asmenys.

Taip pat įkuriama LRT ombudsmeno pareigybė. Jis prižiūrės, kaip LRT laikosi savo misijos, žurnalistikos etikos principų, pavyzdžiui, nepriklausomumo, atskaitingumo visuomenei ir t. t. Jis taip pat stebės, ar laikomasi LRT Etikos kodekso.

LRT Etikos kodeksas – taip pat šiuo projektu siūloma naujovė. Jį turės tvirtinti taryba. Dalis įstatymo pataisų susijusios su skaidrumo ir viešumo didinimu. Numatomas privalomas LRT tarybos posėdžių transliavimas, privalomas kasmetis išorinis auditas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

07:05
00:51
01:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min