Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 vasario 10d. 08:58

Valstybę į teismą padavusi R.Karbauskio uošvė: „Toks požiūris į žmogų – nesuvokiamas“

Advokatė Regina Šaltinienė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Advokatė Regina Šaltinienė

Ne vieną dešimtmetį advokate dirbanti Regina Šaltinienė nė neįtarė, kad eilinį kartą lankydamasi Ukmergės rajono apylinkės teisme ims ir susigadins sveikatą. „Pirmą kartą gyvsidabrio teisme aptiko 2003 m. Niekas tuomet nesureagavo. 2012 m. istorija pasikartojo. Tiek metų mes tais nuodais kvėpavome. Padavėme valstybę į teismą“, – istorijos esmę rėžė R.Karbauskio uošvė.

Kai pirmą kartą Ukmergės rajono apylinkės teisme buvo aptikta gyvsidabrio, ji tik ką buvo įžengusi į pastato vidų. Nuodingos medžiagos buvo papilta aplink vazoną, kuriame augo palmė. Buvo iškelta baudžiamoji byla, tyrimas truko apie pusmetį, galiausiai buvo sustabdytas. Nors tuomet įvykį tyrę pareigūnai ir buvo atradę ne kartą teistą įtariamąjį, jo kaltės įrodyti nepavyko.

„Išmetė tą palmę į šiukšlinę ir viskas tuo baigėsi. Iš kur tas gyvsidabris atsirado? Liko neaišku. Manyta, jog taip kažkas suvedė sąskaitas su teismo pirmininku“, – 15min pasakojo R.Šaltinienė.

vilkmerge.lt nuotr./Ukmergės teisme renkamas gyvsidabris
vilkmerge.lt nuotr./Ukmergės teisme renkamas gyvsidabris

Niekas tuomet patalpų nuodugniai neapžiūrėjo, tad 2012 m. gruodžio 12 d., vedant teisme signalizaciją ir gręžiant lubas, vėl buvo aptikta gyvsidabrio. Rasta jo ir grindyse, sienose. Advokatė įsitikinusi, jog jis ten pragulėjo nuo pat tų 2003 m. Tinkamai tuomet ištyrus patalpas, pasak jos, būtų išvengta žmonių nuodijimo visą dešimtmetį.

„2003 m. vykdė remontą. Matyt, tuomet ir buvo prikišta į sienas to gyvsidabrio. Teismo niekas nesaugojo. Kas norėdavo, tas įeidavo. Kiek anekdotų visokių buvo: bylos dingdavo, herbai, kilimai. Kartą buvo ir benamiai įsimetę – rado posėdžių salėje švenčiančius. Tad patekti į vidų ir padėti gyvsidabrio nebuvo problemų. Tik vėliau atsirado grotos ant langų, rakinti vidines duris pradėjo, o 2012 m. jau ir signalizaciją susiruošė įvesti.

Beje, po to, kai rado to gyvsidabrio, teismas dirbo dar savaitę. Tikino, jog nepavojinga. Bandė užglaistyti. Už tai ir duodame valstybę į teismą, kad laiku nesugebėjo užtikrinti saugių darbo sąlygų“, – paaiškino advokatė.

Byloje – 32 ieškovai

Keletą metų ši civilinė byla dėl žalos atlyginimo keliavo iš vieno teismo į kitą, kol galiausiai apsistojo Širvintų rajono apylinkės teisme. Jau vien tai – bylos vilkinimas, pasak R.Šaltinienės, yra pagrindas kreiptis į Europos žmogaus teisių teismą.

„Demokratinėje valstybėje tai turėtų būti išspręsta derybų metu. Deja... Iškart po įvykio Seimo išvažiuojamajame posėdyje Ukmergėje kalbėta tik apie pastato problemą, o ne apsinuodijusius jame dirbusius asmenis. Juk mes – Lietuvos valstybės piliečiai, tad valstybė turi mums garantuoti normalias sąlygas dirbti. Ir nereikia neigti faktų, kurie ir taip aiškūs“, – piktinosi advokatė.

Iš viso byloje – 32 ieškovai, iš kurių – 6 advokatai ir 2 jų padėjėjai. Tačiau nukentėjusiųjų – kur kas daugiau. Juk per tiek metų gyvsidabriu užnuodytame Ukmergės teisme apsilankė gausybė žmonių.

„Buvo nustatyta apie 60 nukentėjusiųjų. Prokurorams ir teisėjams išmokėtos kompensacijos – po 5 000 litų. Advokatams Advokatų taryba išmokėjo po 580 eurų ir pasiūlė nemokamus tyrimus“, – skirtingą požiūrį į nukentėjusiuosius atskleidė R.Šaltinienė.

Kaip ir 2003 m., taip ir 2012 m., buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl teroro akto, bet nenustačius įtariamųjų, kurie galėjo padėti gyvsidabrio teisme, tyrimas sustabdytas.

Peršalimai baigiasi ligoninėje

Širvintų apylinkės teisme šiais metais jau įvyko parengiamasis bylos posėdis. Bylą nagrinėti iš esmės ruošiamasi kovo 27 d. Ieškovų tikslas – taikiai užbaigti bylinėjimąsi, tai yra, gauti padorias kompensacijas už sugadintą sveikatą.

Paklausta, kaip jaučiasi, R.Šaltinienė pripažįsta, jog gyvsidabris paliko ryškius neigiamus požymius organizme. Juk apnuodytoje aplinkoje ji leisdavo beveik kiekvieną dieną, dešimt metų.

„Pirmą kartą teisme sėdžiu be mantijos. Keistas jausmas. Ko reikalauju iš valstybės? Esamos ir būsimos turtinės bei 10 000 eurų neturtinės žalos atlyginimo. Kaip bebūtų, tai yra gydymas, vaistai ir sutrumpintas gyvenimas. Skaudu ir pikta, kad valstybės atstovai nenori matyti dėl jų aplaidumo nukentėjusiųjų žmonių“, – patikino R.Šaltinienė.

Paklausta, kaip jaučiasi šiandien, ji pripažįsta, jog gyvsidabris paliko ryškius neigiamus požymius organizme. Juk apnuodytoje aplinkoje ji leisdavo beveik kiekvieną dieną, dešimt metų.

„Nuovargis, bendras organizmo silpnumas, dirglumas, sutirštėjo kraujas. Kiekvienas menkiausias peršalimas man baigiasi ligoninėje. Gulėti joje jau teko triskart“, – patikino moteris.

Vaistai tiek R.Šaltinienei, tiek ir kitiems nukentėjusiesiems, nėra kompensuojami. Rekomenduotas ir reabilitacinis gydymas, tačiau jis – mokamas, o ir sanatorijose specialistai apie tai, kaip reikia gydyti gyvsidabriu apsinuodijusį žmogų, nežino beveik nieko.

„Anksčiau Vilniuje veikdavo dvi palatos, kuriose buvo pacientams valomas gyvsidabris. Nepriklausomoje Lietuvoje apsinuodijimų šia medžiaga nėra. Perku kas mėnesį vaistus. Lietuvoje jie kainuoja 92 eurus. Lenkijoje nusipirkau juos už 45 eurus. Ukrainoje – už 38 eurus. Kyla klausimas, kas, pardavę 28 tabletes, Lietuvoje uždirba 50 eurų?

Per mėnesį vaistams išleidžiu 175 eurus. Tai yra daug. Juk nukentėjo ne tik teisėjai, prokurorai ir advokatai, bet ir teismo valytojos. Kaip joms tų vaistų nusipirkti?“, – apsinuodijimo sąlygotas išlaidas įvardijo R.Šaltinienė.

Anot jos, viena teisėja darbe buvo nualpusi net dukart.

Pastatas žalos patyrė, žmonės – ne?

Prabėgus daugiau nei ketveriems metams nuo Ukmergės rajono apylinkės teismo uždarymo, pastatas stovi kaip koks vaiduoklis. Priklauso jis Valstybės turto fondui, kuris niekaip negali jo parduoti. Pasak R.Šaltinienės, niekas neperka jo net už 1 eurą.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Apnuodytas pastatas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Apnuodytas pastatas

„Demerkurizacijos, gyvsidabrio šalinimui iš aplinkos, buvo skirtas ne vienas šimtas tūkstančių litų, tačiau kur jie padėti? Užklausėme to atitinkamų institucijų, nes manome, kad realiai tik vandenuku bylos buvo nuplautos ir viskas. Jas iš teismo lauk nešė su specialiomis aprangomis. Tai jei ten nieko pavojingo, kam tų apsaugų reikėjo? Ar gyvsidabris nebuvo išnešiotas kitur? Valstybė paprasčiausiai meluoja“, – iki šiol taip ir neatsakytus klausimus vieną po kito kėlė R.Šaltinienė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovai teisme laikysis vienos pozicijos, bent jau tokia ji nuskambėjo parengiamojo posėdžio metu: žala žmonių sveikatai nebuvo padaryta.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Advokatė Regina Šaltinienė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Advokatė Regina Šaltinienė

„Pastatui padaryta žala – jis ir šiandien nėra tinkamas naudoti, o žmonės žalos nepatyrė? Robotai esame? Sveiku protu nesuvokiamas požiūris į žmogų. Vien jau skydliaukės ligos nustatytos kas trečiam nukentėjusiajam. Viešoje erdvėje ir teismuose valstybės atstovai gieda skirtingas giesmes: tai gyvsidabrio koncentracija daugybę kartų viršijo normas, tai neviršijo“, – piktinosi R.Šaltinienė.

Pasak jos, valstybė tiesiog nori išsisukti nuo kompensacijų nukentėjusiesiems mokėjimo.

VIDEO: Ukmergės teisme toliau renkamas gyvsidabris

Ruošiamas sklypas naujam teismo pastatui

Kol senasis Ukmergės rajono apylinkės teismo pastatas, lyg nuodų sandėlis, stovi neeksploatuojamas, kitoje miesto vietoje jau ruošiamas sklypas naujojo statyboms. Teritorija aptverta, tačiau nieko joje nevyksta. Šiuo metu teisėjai ir teismo darbuotojai glaudžiasi Ukmergės rajono policijos komisariato pastate.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Būsimo teismo pastato statybos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Būsimo teismo pastato statybos

15min primena, jog 2012 m. gruodį ir 2013 m. pradžioje tuometiniame Ukmergės teismo pastate ugniagesiai gelbėtojai surinko beveik tris kilogramus gyvsidabrio.

Praėjus keliems mėnesiams po įvykio ir atlikus laboratorinius sveikatos tyrimus, 40 Ukmergėje dirbančių teisininkų nustatytas lengvo laipsnio lėtinis apsinuodijimas gyvsidabriu. Didžiajai daliai minėtų asmenų buvo nustatyti sveikatos sutrikimai, kurių anksčiau jie neturėjo.

Kaip skelbta, į sienas įsigėrusių nuodingų gyvsidabrio garų koncentracija leistinas normas viršijo tūkstančius kartus. Ukmergės rajono savivaldybės administracija 2013 m. sausio 17 d. netgi buvo dėl šio įvykio paskelbusi ekstremalią padėtį, o 2013 m. liepos 3 d. Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetas buvo surengęs išvažiuojamąjį posėdį Ukmergės mieste: spręsta, ką daryti su pastatu.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

JAV pasitraukimas iš branduolinio susitarimo parodė, kad Europa pagaliau turi pasirūpinti savimi

Gyvenimas

Tėtis ryžosi misijai dėl Dauno sindromą turinčios dukrytės: iš Didžiosios Britanijos dviračiu atmynė į Lietuvą

24sek

Robertas Petrauskas apie „Žalgirio“ žygį Europoje: su šiuo sezonu niekas nesibaigia

Aktualu

15min paaiškina: mirtinai pavojingas Ebolos virusas grįžo, bet ar verta bijoti?

24sek

Į Kauną sugrįžęs P.Motiejūnas – apie Šaro ateitį: „Dėl jo vieną dieną esu ramus, kitą – jau ne“

Verslas

„The Guardian“: absurdas – ne Italijos populistų programa, o euro zonos taisyklės

Pasaulis kišenėje

Mažoji Lietuva: kur stovi gatvės menu išmarginta bažnyčia ir kur laukia pasieniečiai

Aktualu

Rima Urbonaitė: Liberalų sąjūdžiui varpai skambina vis garsiau

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Vardai

Oksana Pikul – itin atvirai apie 5 metus vaidintą santuokos pasaką, slėpusią ašaras ir išdavystes

Aktualu

Trijų automobilių avarija Trakų rajone: 1,84 promilės girtumas ir du žmonės ligoninėje

Jordanija – kuo gundo dykumų apsuptas istorijos lobynas?

Vardai

Jazzu po ją pakeitusių kelionių maratono grįžo į sceną su garsiaisiais švedais KOO

Kultūra

Knygos recenzija. Juokas, socialumas ir žanro problemos G.Radvilavičiūtės „Tekstų persekiojime“

Gazas

„Augina“ automatines pavarų dėžes: „Peugeot“ 6 laipsnių meta į „šiukšliadėžę“, turi 8 laipsnių

Aktualu

Dėl Sirijos „kovotojų“ Vilniaus oro uoste išsigandusią moterį nuramino pasieniečiai – tai tik jūreiviai

Vardai

Paviešintos oficialios princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių nuotraukos: grožis atima žadą

24sek

Jaunųjų Eurolygos užkariautojų sutikime – nemalonus „Lietuvos ryto“ fanų akibrokštas

Aktualu

Skurdi reabilitacijos centro neįgaliesiems egzistencija: investavo europines lėšas ir paliko merdėti?

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Naujienos

Aktualu

JAV pasitraukimas iš branduolinio susitarimo parodė, kad Europa pagaliau turi pasirūpinti savimi

Gyvenimas

Tėtis ryžosi misijai dėl Dauno sindromą turinčios dukrytės: iš Didžiosios Britanijos dviračiu atmynė į Lietuvą

24sek

Robertas Petrauskas apie „Žalgirio“ žygį Europoje: su šiuo sezonu niekas nesibaigia

Aktualu

15min paaiškina: mirtinai pavojingas Ebolos virusas grįžo, bet ar verta bijoti?

24sek

Į Kauną sugrįžęs P.Motiejūnas – apie Šaro ateitį: „Dėl jo vieną dieną esu ramus, kitą – jau ne“

Verslas

„The Guardian“: absurdas – ne Italijos populistų programa, o euro zonos taisyklės

Pasaulis kišenėje

Mažoji Lietuva: kur stovi gatvės menu išmarginta bažnyčia ir kur laukia pasieniečiai

Aktualu

Rima Urbonaitė: Liberalų sąjūdžiui varpai skambina vis garsiau

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Vardai

Oksana Pikul – itin atvirai apie 5 metus vaidintą santuokos pasaką, slėpusią ašaras ir išdavystes

Aktualu

Trijų automobilių avarija Trakų rajone: 1,84 promilės girtumas ir du žmonės ligoninėje

Jordanija – kuo gundo dykumų apsuptas istorijos lobynas?

Vardai

Jazzu po ją pakeitusių kelionių maratono grįžo į sceną su garsiaisiais švedais KOO

Kultūra

Knygos recenzija. Juokas, socialumas ir žanro problemos G.Radvilavičiūtės „Tekstų persekiojime“

Gazas

„Augina“ automatines pavarų dėžes: „Peugeot“ 6 laipsnių meta į „šiukšliadėžę“, turi 8 laipsnių

Aktualu

Dėl Sirijos „kovotojų“ Vilniaus oro uoste išsigandusią moterį nuramino pasieniečiai – tai tik jūreiviai

Vardai

Paviešintos oficialios princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių nuotraukos: grožis atima žadą

24sek

Jaunųjų Eurolygos užkariautojų sutikime – nemalonus „Lietuvos ryto“ fanų akibrokštas

Aktualu

Skurdi reabilitacijos centro neįgaliesiems egzistencija: investavo europines lėšas ir paliko merdėti?

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min