Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valstybės kontrolė: Aplinkos ministerija dalį aplinkosaugai skirtų lėšų naudojo neracionaliai

Aplinkos ministerija
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Aplinkos ministerija
Šaltinis: 15min
0
A A

Valstybės kontrolė įvertino, kaip naudojamos Aplinkos apsaugos rėmimo ir Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosioms programoms skiriamos lėšos.

Nors dėl lėšų trūkumo lėtai sprendžiamos atliekų tvarkymo, oro ir vandens taršos, nuotekų valymo, saugomų teritorijų tvarkymo problemos, tačiau iš kasmet šioms aplinkosaugos programoms skiriamų apie 55 mln. Lt apie trečdalis lėšų lieka nepanaudota.

Aplinkos ministerija, kasmet paskirstanti apie 10 mln. Lt  Aplinkos apsaugos programos lėšų, iki 60 proc. šių lėšų išleidžia ministerijos ir jai pavaldžių institucijų išlaidoms apmokėti. Pasak valstybės kontrolieriaus pavaduotojos Nijolės Mickuvienės, dalis lėšų naudojama neracionaliai, nes iki šiol nenustatyti aplinkosaugos priemonių atrankos prioritetai, nepakankama lėšų paskirstymo ir naudojimo kontrolė.

Auditoriai nustatė, kad dalį aplinkosaugai skirtų lėšų Aplinkos ministerija skyrė įstatyme nenumatytoms priemonėms ir toms, kurios tiesiogiai nesusijusios su žalos gamtai mažinimu. Pavyzdžiui, 900 tūkst. Lt buvo skirta Lietuvos ekspozicijai pasaulinėje parodoje „EXPO 2010“ įrengti, 100 tūkst. Lt – Nacionalinei išmetamų į atmosferą šiltnamio efektą sukeliančių dujų apskaitos ataskaitai parengti.

Savivaldybės taip pat naudojo lėšas įstatyme nenumatytoms priemonėms. Pavyzdžiui, Elektrėnų savivaldybė lėšas naudojo transporto priemonei eksploatuoti. Mažeikių rajono savivaldybė aplinkosaugos programos lėšomis finansavo kitų asignavimų valdytojų programų priemones. Aplinkos ministerija neturi pakankamos informacijos apie savivaldybių vykdytų aplinkos apsaugos rėmimo programų priemones ir panaudotas lėšas, todėl negali įsitikinti, ar visos lėšos naudojamos įstatyme numatytoms priemonėms.

Auditorių nuomone, pajamos už medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimą, kurias gauna Aplinkos apsaugos rėmimo programa, galėtų būti didesnės, nes daugelyje urėdijų organizuojama profesionali medžioklė yra mažai rentabili arba nuostolinga. Dalį urėdijoms priklausiusių profesionalios medžioklės plotų perdavus kitiems naudotojams, valstybės pajamos išaugo daugiau negu dešimt kartų.

Valstybės kontrolė Aplinkos ministerijai rekomendavo padidinti teigiamą poveikį aplinkai, vykdant Aplinkos apsaugos rėmimo ir Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiąsias programas, užtikrinti lėšų paskirstymo viešumą, efektyvesnę lėšų naudojimo kontrolę ir išanalizuoti profesionalios medžioklės veiklos vykdymo efektyvumą ir tikslingumą visose miškų urėdijose.

Aplinkos ministerija (AM) informuoja, jog Aplinkos apsaugos rėmimo programos (AARP) lėšos skirstomos skrupulingai laikantis teisės aktų reikalavimų. O nedideli trūkumai, kuriuos nustatė auditą atlikusi Valstybės kontrolė (VK), jau ištaisyti arba taisomi šiuo metu.

AM kasmet paskirsto ne 10 mln. litų, o 8 mln. litų AARP lėšų. Tai daroma skrupulingai laikantis AARP įstatymo reikalavimų. Jame įvardintos sritys, kurioms galima skirti pinigus. Pabrėžtina, kad žalos aplinkai mažinimas – tik viena iš daugelio sričių, kurias pagal įstatymą leidžiama finansuoti. Absoliučiai visos programos lėšos paskirstytos nepažeidžiant įstatymo reikalavimų, rašoma išplatintame pranešime psaudai.

Kalbant apie konkrečias sritis – Lietuvos ekspozicijos pasaulinėje parodoje „EXPO 2010“ įrengimą, Nacionalinę išmetamų į atmosferą šiltnamio efektą sukeliančių dujų apskaitos ataskaitą – vėl primintina, kad tai yra veiklos, kurias pagal AARP įstatymą finansuoti leidžiama. Įstatyme aiškiai pasakyta, jog pinigai gali būti skiriami aplinkosauginiams konkursams ir renginiams finansuoti, tarptautiniams projektams, įsipareigojimams ir sutartims apmokėti. „EXPO 2010“ ir minėta ataskaita patenka į šias sritis.

Savivaldybių aplinkosaugos programos

AM išplatintame pranešime pranešama, kad pagal teisės aktus Savivaldybės privalo teikti ataskaitas apie šių lėšų panaudojimą. Jos patenka regioniniams aplinkos apsaugos departamentams. Pastarieji ataskaitas peržvelgia, ir, kilus įtarimams, kad pinigai galėjo būti panaudoti ne pagal paskirtį, apie ta informuoja AM. Ministerija savo ruožtu kreipiasi į Valstybinę mokesčių inspekciją su prašymu pinigus išieškoti. Nustačius pažeidimų tai buvo padaryta ne kartą ir ne du, išieškotinos sumos siekia kelis milijonus litų.

AM sutinkair pažada, kad nuo kitų metų pradžios tvarka bus pakeista, taps kur kas skaidresnė bei efektyvesnė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min