Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2011 11 09, 11:27

Valstybės kontrolė: elektros energetikos sektoriaus pertvarka eina į pabaigą

Valstybės kontrolė baigė auditą, kuriuo vertinta 2009 m. pabaigoje pradėta vykdyti elektros energetikos sektoriaus pertvarka. Nors Energetikos ministerija teigia, kad pertvarka iš esmės baigta – išspręsta elektros energetikos ūkio valdymo ir struktūros problema, sukurta infrastruktūra efektyviai sektoriaus veiklai ir energetinei nepriklausomybei įtvirtinti, tačiau kol kas neįvykdytas vienas svarbiausių tikslų – perdavimo sistemos operatoriaus atskyrimas.
Elektros tinklai
Elektros tinklai / Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr.

Įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) direktyvą – atskirti  elektros energetikos sektoriaus pagrindines veiklas: elektros gamybą ir tiekimą, perdavimą bei skirstymą ir atsisakius akcinės bendrovės LEO LT modelio, reikėjo apibrėžti šiai bendrovei priklausiusių įmonių vietą ir funkcijas bendroje energetikos sistemoje. Tai numatyta Energetikos įstatymo ir Elektros energetikos pakeitimo įstatymo projektuose, kurie Seimui pateikti 2010 m. spalio – lapkričio mėn.

Pasirinktą elektros energetikos sektoriaus pertvarkos kelią įteisinti įstatymais vis dar delsiama. „Audito metu nustatėme, kad elektros energetikos sektoriaus pertvarka vyksta Europos Sąjungos direktyvos nuostatų neperkėlus į nacionalinę teisę, t. y. nepriėmus Energetikos ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimų. Be to, elektros energetikos sektoriaus pertvarkos veiksmų planas nebuvo patvirtintas Vyriausybės, o elektros energetikos pertvarkymo gairės patvirtintos tik įsibėgėjus pertvarkymo procesui“, - sako Valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Nijolė Mickuvienė.
Valstybės kontrolės auditoriai taip pat nustatė, kad įgyvendinus pertvarkos planą, elektros energijos sektoriaus aptarnavimo įmonių blokas gali išnykti iš Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos akiračio, nors jo paslaugų kaštai turės įtakos elektros energijos kainai. Tinklo aptarnavimą atskyrus į konkurencinę rinką, yra didelė rizika galimiems karteliniams susitarimams ir kainų augimui.

Valstybės kontrolė rekomenduoja Vyriausybei teisės aktuose numatyti galimybę Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai gauti visą reikiamą informaciją iš energetikos įmones aptarnaujančių įmonių apie jų sąnaudas, pajamas ir sutartinius įsipareigojimus. Be to, aptarnavimo bloko įmonių kainodara, kurią tvirtina pačios įmonės, privalo būti suderinta su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija.

Vertindama LEO LT likvidavimo procesą, Valstybės kontrolė nustatė, kad už konsultacines paslaugas, susijusias su energetikos sektoriaus pertvarka, LEO LT sumokėjo apie 8 mln. Lt. Jos buvo pirktos ne Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka.
Valstybės auditoriai konstatavo, kad bendrovės LEO LT likvidavimo procesas trunka jau beveik dvejus metus ir iki valstybės audito pabaigos LEO LT dar nebuvo išregistruota.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min