Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 3d. 11:07 , atnaujinta: 2012 rugsėjo 3d. 12:44

Valstybės kontrolė: policijos įstaigos klaidžioja viešųjų pirkimų procedūrose, o apmokėdamos pareigūnams už darbą daro rimtų pažeidimų

Valstybės kontrolė
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Valstybės kontrolė

Valstybės kontrolė, įvertinusi pažeidimus, nustatytus Policijos departamente prie Vidaus reikalų ministerijos atliekant finansinį (teisėtumo) auditą, surašė sprendimą. „Audito rezultatai parodė, kad Policijos departamentas ir jam pavaldžios įstaigos klaidžioja viešųjų pirkimų procedūrose, o apmokėdamos pareigūnams už darbą daro rimtų pažeidimų“, – pranešime spaudai sakė valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė.

Nustatyta, kad Policijos departamentas ir jam pavaldžios įstaigos – Panevėžio, Kauno, Vilniaus, Klaipėdos ir Telšių apskričių vyriausieji policijos komisariatai (VPK) padarė Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimų. Panevėžio apskrities VPK įsigijo automobilių remonto ir jų priežiūros darbus, tiekėjams nenurodydamas galutinio perkamų paslaugų ir prekių kiekio. Dėl to perkančioji organizacija negalėjo pateikti išsamios informacijos ir tai padarė įtaką pasiūlymo kainai – sudarė sąlygas lėšas panaudoti neracionaliai. Noreikiškių ir Domeikavos policijos nuovadų patalpų valymo paslaugas Kauno apskrities VPK pirko apklausęs dvi vieno vadovo vadovaujamas įmones, taip nesudarydamas sąlygų kitiems galimiems tiekėjams sąžiningai konkuruoti dėl viešojo pirkimo sutarties. Vilniaus apskrities VPK už vertimo paslaugas sumokėjo 39,1 tūkst. Lt daugiau, nes sutarties kainos neatitiko nurodytų pirkimo dokumentuose. Telšių apskrities VPK pirko Plungės rajono policijos komisariato pastato elektros instaliacijos remonto darbus, neatmetęs dalyvio pasiūlymo, kuriame jis nebuvo pateikęs reikalaujamų darbų kiekio ir sąmatos. Policijos departamento patalpų remontui ir Anykščių rajono policijos komisariato ir areštinės rekonstrukcijai papildomus darbus Policijos departamentas įsigijo atitinkamai už 68,5 tūkst. ir 1 159,3 tūkst. Lt neatlikęs viešųjų pirkimų procedūrų. Be viešųjų pirkimų procedūrų kai kurias automobilių remonto bei priežiūros paslaugas įsigijo ir Vilniaus bei Klaipėdos apskričių VPK, pastarasis – taip pat ir areštinės valymo paslaugas. Auditoriai nustatė, kad Lietuvos policijos mokykla išnuomojo negyvenamąsias patalpas, prieš tai nepaskelbusi viešojo konkurso.

Reikšmingų pažeidimų nustatyta ir mokant atlyginimus Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos apskričių VPK bei Lietuvos kriminalinės policijos biuro darbuotojams. Vilniaus apskrities VPK ir Lietuvos kriminalinės policijos biuras pareigūnams mokėjo už viršvalandžius, nors darbas, kurį jie dirbo, nelaikomas viršvalandiniu. Kauno apskrities VPK pareigūnams išmokėjo 1 tūkst. Lt už laikotarpį, kai jie buvo nušalinti nuo tarnybos, o atleistam darbuotojui – 1,4 tūkst. Lt didesnę išeitinę išmoką bei kompensaciją už nepanaudotas atostogas. Šio komisariato pareigūnams už darbą poilsio dieną buvo mokamas ne vidutinis, o nustatytas darbo užmokestis ir suteikiama apmokama poilsio arba sutrumpinta darbo diena. Už viršvalandinį ir nakties darbą buvo mokamas ne atlyginimas, o suteikiama laisva arba trumpinama darbo diena. Klaipėdos apskrities VPK patyrė beveik 3,2 tūkst. Lt žalą apmokėdamas komandiruotes.

Valstybės kontrolė įpareigojo policijos generalinį komisarą pašalinti sprendime nurodytus teisės aktų pažeidimus, o juos padariusius asmenis patraukti tarnybos ar drausminėn atsakomybėn ir išieškoti Policijos departamentui pavaldžioms įstaigoms padarytą žalą.

Audito metu nustatyta, kad Policijos departamento ir jai pavaldžių įstaigų finansinėse ataskaitose yra reikšmingų klaidų. Dėl jų Valstybės kontrolė pareiškė sąlyginę nuomonę.

Papildyta 12.44 val. Išanalizavęs Valstybės kontrolės išvadas, Policijos departamento prie VRM vadovybė neįžvelgia darbuotojų tyčios ar piktnaudžiavimo. Išvadoje nurodyti trūkumai atsirado dėl dažno teisės aktų keitimosi, skirtingo jų interpretavimo ir supratimo, policijos sistemai skiriamų lėšų trūkumo, ar techninių kai kurių darbuotojų klaidų, rašoma Policijos departamento pranešime spaudai.

Reaguojant į Valstybės kontrolės išvadas, atlikus Policijos departamente ir pavaldžiose policijos įstaigose finansinį (teisėtumo) auditą bei pateiktas rekomendacijas, policijos generalinis komisaras patvirtino šių rekomendacijų įgyvendinimo priemonių planą.

Numatyta stiprinti viešųjų pirkimų, darbo apmokėjimo, buhalterinės apskaitos tvarkymo vidaus kontrolės procedūras. Planuojama tęsti turimos programinės įrangos buhalterinei apskaitai tvarkyti diegimą ir tobulinimą. Nedidinant esamo pareigybių skaičiaus, bus sustiprintas metodologinis ir aiškinamasis darbas pagal Viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartų taikymą specifinėje policijos įstaigų veikloje.

Tikimasi, kad numatytas specializuotų policijos įstaigų administravimo (ūkio, apskaitos, personalo ir kt.) funkcijos centralizavimas Policijos departamente leis efektyviau panaudoti valstybės skiriamas biudžetines lėšas ir turtą, sumažins jų netinkamo panaudojimo riziką, rašome pranešime.

Kai kurie išvadose nurodyti trūkumai jau pašalinti, kitus planuojama pašalinti iki šių metų pabaigos.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min