Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valstybės kontrolė ragina vidaus reikalų įstaigas stiprinti viešųjų pirkimų priežiūrą

Dokumentai
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Dokumentai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Valstybės kontrolė baigė kasmetinius finansinius ir teisėtumo auditus vidaus reikalų įstaigose. Auditoriai konstatavo, kad Vidaus reikalų ministerijos biudžeto vykdymo ir kitos ataskaitos visais reikšmingais atžvilgiais parengtos ir pateiktos pagal teisės aktus, reglamentuojančius šių ataskaitų pateikimą, o valstybės lėšas ir kitą turtą ministerija valdė, naudojo, disponavo jais teisėtai ir naudojo įstatymų nustatytiems tikslams.

Ministerijos valdymo srities įstaigose nustatyta reikšmingų pažeidimų. Policijos departamentas vykdė investicijų projektą – sandėlių rekonstrukciją, kuri nebuvo numatyta Valstybės investicijų programoje. Policijos departamentas, Lietuvos kriminalinės policijos biuras, Viešosios policijos apsaugos tarnyba, Lietuvos viešosios policijos rinktinė „Vytis“, Lietuvos kelių policijos tarnyba, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“, Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centras, Lietuvos policijos mokykla, Alytaus, Marijampolės ir Utenos apskričių vyriausieji policijos komisariatai įsigydami prekes ir paslaugas ne visais atvejais taikė Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatas.

Audituotos vidaus reikalų įstaigos informavo, kad dalį klaidų ir pažeidimų ištaisė.

Alytaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas neužtikrino ekonomiško valstybės biudžeto lėšų ir efektyvaus valstybės turto panaudojimo, nes pirko paslaugas, nors tuos darbus galėjo atlikti savo turimais materialiniais ištekliais.

Pažeidimų nustatyta ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente. Nesilaikydamas kai kurių Viešųjų pirkimų įstatyme numatytų reikalavimų departamentas penkeriems metams už 6,9 mln. Lt išsinuomojo gaisrines automobilines kombinuoto judesio kopėčias. Visagino priešgaisrinė gelbėjimo valdyba biudžeto asignavimus naudojo ne pagal nustatytą paskirtį, nes vykdė investicinį projektą, kuris nebuvo numatytas Valstybės investicijų programoje.

Audituotos vidaus reikalų įstaigos informavo, kad dalį klaidų ir pažeidimų ištaisė. Valstybės kontrolė pateikė rekomendacijas taisyti kitus nurodytus pažeidimus. Be kita ko pasiūlyta, kad įstaigoms, kurios 2010 m. biudžeto lėšas panaudojo ateinančių laikotarpių išlaidoms dengti, būtų sumažinti 2011 m. skirti valstybės biudžeto asignavimai.

Papildyta 12.20 val.: Valstybės kontrolės išvados primena centralizuotų pirkimų būtinybę

Valstybės kontrolės išvados tik dar kartą patvirtino, kad visuotiniai centralizuoti ministerijų ir joms pavaldžių įstaigų viešieji pirkimai yra būtini siekiant užtikrinti skaidrų ir ekonomišką valstybės biudžeto lėšų ir turto panaudojimą. Tokios nuomonės laikosi vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis po valstybės kontrolierių atliktų kasmetinių finansinių ir teisėtumo auditų vidaus reikalų įstaigose, rašoma Vidaus reikalų ministerijos išplatintame pranešime spaudai.

„Centralizavus ministerijoms pavaldžių įstaigų viešuosius pirkimus, Valstybės kontrolės rekomendacija – stiprinti viešųjų pirkimų priežiūrą – būtų įgyvendinta ne tik vidaus reikalų srityje, tačiau ir daugelyje kitų valstybei svarbių sričių“, - sako vidaus reikalų ministras R. Palaitis.

Vidaus reikalų ministro įsitikinimu, panaikinus pasirinkimo galimybę ir įvedus visuotinių centralizuotų pirkimų sistemą, būtų ne tik užtikrinta didesnė jų priežiūra, tačiau ir sutaupyta nemaža dalis valstybės lėšų.

Atsižvelgiant į Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimus, šiuo metu ministerijos ir joms pavaldžios įstaigos vis dar gali rinktis – ar viešuosius pirkimus organizuoti savo pajėgomis, ar centralizuotai. Pastarąjį būdą kol kas renkamasi vangiai: centralizuoti pirkimai Lietuvoje nesiekia nė 1 proc. (2010-07-29, „Veidas“). Tuo tarpu pasirinkdamos alternatyvų būdą ir organizuodamos viešuosius pirkimus savo pajėgomis, daugelis valstybės įstaigų neišvengia ne tik Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų pažeidimų, bet ir neužtikrina ekonomiško valstybės biudžeto lėšų ar turto panaudojimo.

Vidaus reikalų ministro įsitikinimu, panaikinus pasirinkimo galimybę ir įvedus visuotinių centralizuotų pirkimų sistemą, būtų ne tik užtikrinta didesnė jų priežiūra, tačiau ir sutaupyta nemaža dalis valstybės lėšų. „Jei viešieji pirkimai būtų centralizuoti, vien vykdomosios valdžios rėmuose, vietoj šimtų, juos organizuotų vos keliolika įstaigų. Taip sumažėtų viešųjų pirkimų organizavimo kaštai, bet padidėtų Viešųjų pirkimų tarnybos ir kitų kontrolės institucijų galimybės užtikrinti šių pirkimų skaidrumą“, - teigia ministras R. Palaitis.

Siekiant įvesti visuotinius centralizuotus valstybės įstaigų viešuosius pirkimus Vidaus reikalų ministerija inicijavo 2007 m. sausio 17 d. Vyriausybės nutarimo Nr. 50 „Dėl centralizuotų viešųjų pirkimų vykdymo“ pakeitimą, kurį Vyriausybė priėmė šių metų kovo 30 d. Tačiau atsižvelgiant į Viešųjų pirkimo įstatymo reikalavimus, ši pataisa ir pareiga viešuosius pirkimus vykdyti centralizuotai valstybės institucijų vertinama bei įgyvendinama vis dar skirtingai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min