2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2019 04 22

Valstybės paslaptis: garsiojoje šnipinėjimo byloje suimtas A.Paleckis dingo tarsi į vandenį

Praėjusių metų pabaigoje Lietuvą sudrebino šnipinėjimo skandalas, kurio įkarštyje paslapčia sulaikytas praeityje žinomas politikas Algirdas Paleckis. Užsitęsusio ikiteisminio tyrimo uždarumas, regis, peržengė saiko ir teisės ribas: tiek teisėsauga, tiek įtariamąjį ginantys galbūt net 3 advokatai darbuojasi tarsi pogrindyje. Aišku tik tiek, kad A.Paleckis Velykų sulaukė už grotų.
Algirdas Paleckis
A.Paleckio palaikymo akcija prie Vilniaus apygardos teismo (tame pačiame pastate įsikūręs ir Apeliacinis teismas) / Giedriaus Grabausko archyvo ir 15min nuotr.

„Aišku, čia yra politinė byla. Bet Algirdo Paleckio atveju priemonės naudojamos beprecedentės – blokuojama informacija, spaudžiami advokatai. Žodžiu, yra juodų dalykų“, – 15min pareiškė garsų įtariamąjį savo bendražygiu vadinantis Giedrius Grabauskas, Socialistinio liaudies fronto (SLF) pirmininkas.

Ikiteisminio tyrimo neviešumas – normali, įprasta, teisėta praktika. Tačiau A.Paleckio istorijos miglotumas išties yra pasiekęs kažkokią ypatingą stadiją – apie tai rodo ir šių eilučių autoriaus patirtis, bandant gauti ne jokią slaptą, o elementarią informaciją apie visuomenę dominančio tyrimo eigą ir tarpinius rezultatus. Keisčiausia tai, kad duomenų neturi arba neteikia abiejų barikadų pusių atstovai – tiek teisėsaugininkai, tiek galimi A.Paleckio gynėjai.

Teismo personalas į piketuotojus žiūrėjo suglumęs, nes A.Paleckio reikalai buvo sprendžiami ne šiame teisme.

Ryškiausiai šios bylos užslaptinimo lygį atspindi neseniai įvykęs kuriozas: sostinėje prie teismo vyko nedidelis protestas, nes teisėjai esą nepagrįstai varžo A.Paleckio laisvę. Tačiau būtent to teismo personalas į piketuotojus žiūrėjo suglumęs – konkrečiai Vilniaus apygardos teisme jokie būtent su A.Paleckio byla susiję reikalai tomis dienos nebuvo sprendžiami.

Suprasti akimirksniu

  • 2018 m. gruodžio 19 d. GP vadovas E.Pašilis pranešė, kad galimo šnipinėjimo Rusijai byloje sulaikyti keli asmenys, tarp jų – Algirdas Paleckis. Įtariamieji apkaltinti vykdę Rusijos žvalgybos užduotis. Pavyzdžiui, A.Paleckiui bei kitiems liepta rinkti informaciją Rusijos žvalgybai apie Sausio 13-osios žudynes tyrusius Lietuvos teisėsaugos pareigūnus. Apskritai buvo siekiama daryti įtaką Lietuvos politiniams procesams. Veikla buvo ilgalaikė, sąmoninga, kryptinga.
  • Kas kiti sulaikytieji ir koks bendras įtariamųjų skaičius, generalinis prokuroras tąsyk neatskleidė. Paaiškėjo tik tiek, kad A.Paleckiui yra skirta griežčiausia kardomoji priemonė ir jau nuo spalio mėnesio jis leidžia laiką už grotų.
  • Vėliau prokuratūra detalizavo, kad spalį apylinkės teismas leido laikyti A.Paleckį suimtą tik 1 mėnesį, o lapkritį prokuratūros pageidavimu pritarė pratęsti šią griežčiausią priemonę dar 3 mėnesiams (iki vasario). Vasarį suėmimas paskubomis ir paslapčiomis pratęstas dar 2 mėnesiams.
  • Nuo tada svarstymai persikėlė iš apylinkės lygmens teismo į apygardos – taip būna visuomet, kai griežčiausią kardomąją priemonę prašoma taikyti ilgiau nei pusę metų. Apygardos teismas (tikėtina, Kauno) dabar yra leidęs laikyti A.Paleckį suimtą, jei tik prokurorai to norės, mažiausiai iki vidurvasario.
  • Šnipinėjimo Rusijai byloje kartu su A.Paleckiu yra minimi dar 4–5 asmenys, tačiau galbūt jie yra tik liudytojai, o ne įtariamieji. Kartu su A.Paleckiu spalį buvo sulaikytas buvęs „Jedinstvo“ lyderis Valerijus Ivanovas, bet jis įtariamas ne šnipinėjimu, o neteisėtu ginklo laikymu.

15min domisi A.Paleckio bylos tyrimu ir jam taikomos kardomosios priemonės skyrimu nuo praėjusios žiemos. Vasario pabaigoje baigėsi 3 mėnesių terminas, kai šį įtariamąjį leista laikyti suimtą po sulaikymo. Tad buvo įdomu, ar griežčiausia kardomoji priemonė bus tęsiama, galbūt prokuratūra jau atliko būtiniausius ikiteisminio tyrimo veiksmus ir nemato reikalo izoliuoti šio veikėjo nuo visuomenės, o kartu galbūt galės suteikti aiškesnės informacijos apie visuomenę dominančią valstybinės reikšmės bylą.

Dėl informacijos, ar bus kreipiamasi į teismą dėl jo suėmimo ir kada klausimas bus sprendžiamas, 15min kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Atsakymo teko laukti ilgai, o kai jis pagaliau atskriejo, paaiškėjo, kad jau vėlu – prokurorai nelaukė 3 mėnesių termino pabaigos, patyliukais kreipėsi į teismą anksčiau ir Vilniaus miesto apylinkės teismas leido A.Paleckį ir toliau laikyti suimtą.

Į klausimą, kiek tyrime, dėl kurio yra suimtas A.Paleckis, yra kitų įtariamųjų, prokuratūros atstovai apskritai nesutiko atsakyti. Nekalbant apie oficialius komentarus dėl bylos esmės.

Po mįslingos užuominos advokatas dingo

15min susisiekė su A.Paleckį ginančiu advokatu Algiu Petruliu, kuris leido suprasti, kad dėl pratęsto suėmimo buvo parengtas skundas aukštesnės instancijos teismui. Taip pat advokatas minėjo, kad A.Paleckiui neleidžiama susitikti net su žmona ar vaikais – tad žurnalistams tikėtis gauti iš jo interviu tikrai neverta. A.Petrulis pažėrė ir užuominų, kad šiame ikiteisminiame tyrime dedasi įdomių dalykų.

Advokatas A.Petrulis, pažėręs užuominų apie šio ikiteisminio tyrimo keistenybes, netrukus tarsi dingo.

Jis vylėsi, kad per keletą dienų kai kas paaiškės, ir jis, kaip gynėjas, galės apie tai papasakoti žiniasklaidai. Tačiau dienos bėgo, o 15min su A.Petruliu susisiekti nebepavyko.

Viešoje erdvėje kaip A.Paleckio gynėjo buvo nuskambėjusi ir kauniečio advokato Eriko Pavlovičiaus pavardė. Šis 15min paaiškino, kad šiuo metu garsiajam įtariamajam jau nebeatstovauja.

E.Pavlovičius papasakojo, kad sausio mėnesį, kai jau buvo nuspręsta pratęsti suėmimą, yra aplankęs A.Paleckį Lukiškių izoliatoriuje-kalėjime. Tada pamatė įtariamąjį pirmą ir paskutinį kartą.

„Nesusitarėme dėl gynimo“, – teigė advokatas.

Vasarį suėmimas A.Paleckiui buvo skirtas 2 mėn., tad balandį į pabaigą ėjo ir šis terminas.

SLF pirmininkas G.Grabauskas 15min papasakojo, kaip jam teko su bendražygiais klaidžioti, pabandžius pasidomėti tolesniu įtariamojo likimu.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Giedrius Grabauskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Giedrius Grabauskas

„Balandžio 10 dieną sužinojome, kad balandžio 12 dieną teisme vyks posėdis dėl kardomosios priemonės Algirdui Paleckiui pratęsimo. Buvome susitarę su advokatu Petruliu susiskambinti balandžio 11 dieną, kad jis pasakytų, kur ir kelintą valandą vyks posėdis. Tada ir prasidėjo detektyvas“, – kalbėjo G.Grabauskas.

Jo teigimu, advokatas telefonu pasakė, kad A.Paleckio gynybos netikėtai ėmėsi kažkoks kitas teisininkas, kuris dabar ir žino visą informaciją apie būsimą posėdį. Tuo metu A.Petrulis tų duomenų neturėjo.

Teisininkas žodžio laisvės nebeturi

G.Grabauskas bandė aiškintis dėl planuojamo posėdžio tiek teisme, tiek prokuratūroje, tačiau nieko nesužinojo. Kitą dieną su bendražygiais G.Grabauskas nutarė vykti į teismą aklai – manydamas, kad klausimą svarstys Vilniaus apygardos teismas, prie jo ir surengė protestą, A.Paleckiui skirtą palaikymo akciją.

Vis dėlto šio teismo, įsikūrusio sostinės Gedimino prospekte, darbuotojai, nesuprato, kodėl protestuojama prieš juos, nes A.Paleckio byla čia nebuvo sprendžiama.

Teismui jau apsvarsčius A.Paleckio suėmimą, G.Grabauskas vėl kreipėsi į A.Petrulį, norėdamas sužinoti, kas nuspręsta. Advokatas, anot G.Grabausko, pasakė, kad jam uždrausta apie tai kalbėti.

Vilniaus teisėjai nusišalinę

15min šaltinių duomenimis, su šiuo sostinėje atliekamu ikiteisminiu tyrimu susiję reikalai yra perduoti į Kauno apygardos teismą.

Teigiama, kad Vilniaus apygardos teismas nuo A.Paleckio bylos klausimų yra nusišalinęs dar nuo praėjusių metų pabaigos. Tačiau informacija, kokie nusišalinimo motyvai ir kam pavesta A.Paleckio klausimus spręsti, nebuvo viešinama (galima numanyti, kad A.Paleckis su bendražygiais įtariamas rinkęs duomenis būtent apie Vilniaus apygardos teisėjus, nagrinėjusius ir skelbusius nuosprendį istorinėje Sausio 13-osios byloje).

15min Kauno apygardos teisme (KAT) teiravosi, ar ten buvo svarstoma pratęsti A.Paleckio suėmimą, o jei taip, tai koks sprendimas buvo priimtas – paskirta švelnesnė kardomoji priemonė ar suėmimo terminas pratęstas?

Kauno teismo atstovai net nesako, ar sprendė A.Paleckio likimą: „Atsiprašome, bet jūsų prašomos informacijos pateikti negalime.“

Tačiau KAT atstovė į šiuos klausimus neatsakė ir siūlė kreiptis į prokuratūrą sostinėje: „Atsiprašome, bet jūsų prašomos informacijos pateikti negalime. Dėl informacijos galite kreiptis į ikiteisminį tyrimą koordinuojantį prokurorą.“

A.Paleckio tyrimą kuruojanti prokurorė šiomis dienomis lyg tyčia yra išėjusi atostogų. Generalinės prokuratūros (GP) Komunikacijos skyriuje 15min sužinojo, kad vasarį A.Paleckiui skirtas 2 mėnesių suėmimas jau yra pratęstas dar 3 mėnesiams.

Kilus papildomiems klausimams, susijusiems su A.Paleckio atžvilgiu atliekamo ikiteisminio tyrimo organizacinių reikalų slaptumu (kada ir koks teismas nagrinėjo, kas įtariamąjį gina ir pan.), GP atstovė pasiūlė užklausą atsiųsti raštu, kad būtų patogu pateikti atostogaujančią prokurorę pavaduojančiam pareigūnui. Šių atsakymų iš Generalinės prokuratūros 15min dar laukia.

Papildyta balandžio 23 d.: Antradienio pavakarę 15min redakciją iš Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus pasiekė tokio turinio elektroninis laiškas: „Atsakydami į Jūsų pateiktą paklausimą dėl įtariamojo A.Paleckio informuojame, kad kaip jau Jums buvo pranešta, šių metų balandžio mėnesį teismas leido pratęsti šiam įtariamajam griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą dar trims mėnesiams.

Jokie kiti Jūsų prašomi pateikti duomenys, įvertinus šios bylos ypatumus, šiuo metu negali būti pateikti vadovaujantis ikiteisminio tyrimo interesais.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aktorius Giedrius Savickas: džiaugiuosi įžiebęs Kalėdų eglę nematančių žmonių mintyse ir širdyse
Reklama
Kalėdas pasitinkantis Linas Adomaitis kviečia „išgirsti“ Kauno miesto Kalėdų eglutę
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Parašykite atsiliepimą apie 15min