Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vandens pramogos grasina pavojais

Visi skęstančiuosius gelbėjantys ar susižalojimus gydantys specialistai pripažino, jog neatsiejama vandens telkiniuose nutinkančių nelaimių dalis yra nesaikingas alkoholio vartojimas.
Visi skęstančiuosius gelbėjantys ar susižalojimus gydantys specialistai pripažino, jog neatsiejama vandens telkiniuose nutinkančių nelaimių dalis yra nesaikingas alkoholio vartojimas.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Nors maudynių sezonas Kaune dar tik prasideda, medikai jau skaičiuoja pirmąsias į pavojingus vandens spąstus įkliuvusias aukas.

Jau mėnesį Kauno medicinos universiteto klinikų  (KMUK) reanimacijoje guli paralyžiuotas, pats kvėpuoti negalintis jaunuolis, kurio gyvybė kabo ant plauko. Kitas, prieš dvi dienas į medikų rankas patekęs vaikinas negali būti tikras, jog ateityje valdys rankas ir kojas. Dar vienas praėjusią savaitę Lampėdžių karjerą du kartus perplaukti bandęs įkaušęs drąsuolis už išgelbėtą gyvybę gali dėkoti tik operatyviai į žmonių skambutį sureagavusiems narams. Šie vyrai tapo neatsargaus elgesio vandenyje aukomis.

Sveikas, gyvenimu besidžiaugiantis žmogus, elgdamasis neatsargiai, per dalį sekundės gali tapti neįgalus

Jau 16 metų naru dirbantis Darius Skerstonas neslepia – ciniškai galintis nuskambėti posakis, jog skęstančiojo gelbėjimas - jo paties reikalas, vis tik yra teisingas. „Kiekvienas žmogus, prieš lįsdamas į vandenį, negali būtų tikras, jog kažkas jį išgelbės - net jeigu šalia bus daug žmonių, - aiškino Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Vidaus tarnybos skyrininkas ir pridūrė, jog į vandens spąstus dažniausiai patenka pernelyg savo jėgomis pasitikintys, daugiau drąsos nei šalto proto turintys vyrai. – Jei vasara lepins gerais orais, darbo mums tikrai netrūks – po savaitgalio visuomet tenka važiuoti ieškoti skenduolių“.

Traumos pakeičia gyvenimą

Įvairias stuburo ar kitų nugaros sričių traumas vandenyje patyrę žmonės chirurgui Broniui Špakauskui yra kasdienybė. Anot mediko, jau keletą metų iš eilės, kiekvieną vasarą į KMUK patenka bent po 30 neatsargiai į vandenį nėrusių pacientų. Neretai tokios traumos baigiasi apatinės kūno dalies paralyžiumi ar net mirtimi.

„Sveikas, gyvenimu besidžiaugiantis žmogus, elgdamasis neatsargiai, per dalį sekundės gali tapti neįgalus. O neįgalumas radikaliai keičia jo požiūrį, draugus, gyvenimo būdą. Paprastai jis lieka sąmoningas, tačiau negali pajudinti rankų, kojų, nebegali kontroliuoti šlapinimosi ir tuštinimosi funkcijų. Tai baisu, - sakė KMUK Neurochirurgijos klinikos Stuburo ir periferinių nervų chirurgijos skyriaus vadovas. – Atlikdami operacijas mes galime atstatyti, suklijuoti lūžusius stuburo slankstelius, tačiau niekas visame pasaulyje negali suklijuoti nutrauktų nugaros smegenų“.

Dažniausiai susižeidžia neblaivūs vyrai

B.Špakausko teigimu, neatsiejama nelaimių vandenyje dalis yra alkoholis. „Retai kas nors susižaloja blaivas. Jeigu reikėtų įvardinti statistinį pas mus patenkantį pacientą, tai būtų jaunas, išgėręs vyrukas. Paskutinę merginą, kuri nerdama į vandenį, susižalojo stuburą, operavau prieš 5 metus, - užtikrino chirurgas. – Alkoholis sumažina savikritiką, padidina narsą ir agresyvumą“.
B.Špakauskas akcentavo, jog sunkias traumas maudynių metu patyrusių žmonių skaičius jau keletą metų nemažėja.

Anot mediko, nei Lietuvoje, nei Kaune beveik niekas rimtai neužsiima žmonių švietimu, siekiant juos perspėti apie vandenyje tykančius pavojus. „Mano galva, veiksmingiausios būtų per televiziją rodomos socialinės reklamos - galbūt net šokiruojančios. Be to, ir oficialiuose paplūdimiuose turėtų būti perspėjantys užrašai“, - įsitikinęs KMUK specialistas.

Ragina rinktis oficialius paplūdimius

Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos naras D.Skerstonas akcentavo, jog dažniausiai įvairios nelaimės ištinka žmones, besimaudančius atokiose vietose. Anot pašnekovo, mėgautis vandens malonumais patartina tik oficialiai veikiančiuose paplūdimiuose, kuriuose nuolat budi gelbėtojai. Kaune šiuo metu veikia trys paplūdimiai – du greta Kauno marių ir vienas prie Lampėdžių karjero.

Nuo gegužės 15 dienos juose budi savivaldybės paskelbtą konkursą laimėjusios bendrovės pasamdyti profesionalūs gelbėtojai, savo darbą tęsiantys iki pat rugsėjo vidurio.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min