Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 12d. 19:08

Varėna turės dar du „Sidabrinės bitės“ laureatus

Rūta Indrašiūtė
Rūtos Averkienės nuotr. / Rūta Indrašiūtė

Kitą sekmadienį, rugsėjo dvidešimt antrąją, Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje bus paminėtos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 144-osios gimimo metinės ir pagerbti šių metų Varėnos rajono „Sidabrinės bitės“ laureatai. Į pirmąjį posėdį susirinkusi naujai patvirtinta Varėnos rajono savivaldybės Kultūros ir meno taryba išsirinko pirmininką ir pavaduotoją bei patvirtino šių metų „Sidabrinės bitės“ laureatų kandidatūras.

Kultūros ir meno tarybos pirmininku balsų dauguma išrinktas Varėnos rajono savivaldybės tarybos narys Audrius Saulynas, o pavaduotoja – Varėnos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus patarėja Regina Svirskienė.

,,Sidabrinės bitės“ ženklai bus įsegti ir Varėnos rajono savivaldybės kultūros premijomis apdovanoti du iškilūs Varėnos krašto kultūros puoselėtojai – Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus etnografas ir aktyvus Marcinkonių kaimo bendruomenės narys Jonas Bajoriūnas bei Maksimonių kaime gyvenanti ir kurianti žymi menininkė Rūta Indrašiūtė.

J.Bajoriūno kandidatūrą „Sidabrinių bičių“ apdovanojimams pateikė Marcinkonių kaimo bendruomenė, o R.Indrašiūtės – Varėnos kultūros centras. Tarybos nariai posėdyje pritarė beveik vienbalsiai, nes šių žmonių nuopelnai Varėnos krašto kultūrai ir menui yra neabejotinai dideli.

Rūtos Averkienės nuotr./Rūtos Indrašiūtės kūryba
Rūtos Averkienės nuotr./Rūtos Indrašiūtės kūryba

R.Indrašiūtė savo talentą ir veiklą įprasmina išskirtiniuose, išliekamąją vertę turinčiuose kūrybos darbuose. Ji yra baigusi M.K. Čiurlionio menų mokyklą, o gyvena ir kuria netoli Merkinės esančiame šiluose pasislėpusiame Maksimonių kaime. Čia – tikra menininkų Meka. Rūta gyvena drauge su mama, žymia menininke Elvyra Petraitiene, o šalia esančioje sodyboje gyvena ir kuria brolis, skulptorius Saulius Indrašius. Kitas brolis, žymus keramikas Džiugas Petraitis, kuria Merkinėje, keramikos dirbtuvėse „Vienaragių šilas“.

Rūta savo kūryboje naudoja skirtingas išraiškos formas. Kruopščiai ir subtiliai dekoruotuose darbuose – lietuvių tautodailei būdinga ornamentika, gamtos spalvos, tautosakos siužetai, juose atsispindi menininkę supantis pasaulis – fragmentai iš lietuvių liaudies pasakų, padavimų, dainų, augalai, žmonės, paukščiai žvėrys. Jos darbuose nerasime nei vieno pasikartojančio piešinio.

Rūta kuria įspūdingus molio žaislus–švilpynes, kuriuos 2010 m. sertifikavo Žemės ūkio ministerija. Keramikė yra surengusi ne vieną autorinių darbų parodą bei dalyvavusi ne vienoje dešimtyje parodų su kitais kūrėjais Lietuvoje ir užsienyje. 2018 m. ji tapo geriausia menininke konkurse „Aukso vainikas“. Jos kūrybos darbų yra įsigiję M.K. Čiurlionio muziejus Kaune, kiti muziejai, kolekcininkai iš Lenkijos, Italijos, JAV, Japonijos. Pastaruoju metu R.Indrašiūtės kūryba žavisi Tokijo (Japonija) parodų lankytojai.

Rūtos Averkienės nuotr./Jonas Bajoriūnas organizuoja ir veda respublikinį folkloro festivalį „Subatos vakarėly“
Rūtos Averkienės nuotr./Jonas Bajoriūnas organizuoja ir veda respublikinį folkloro festivalį „Subatos vakarėly“

J.Bajoriūnas yra išskirtinai aktyvus kultūros puoselėtojas. Jis yra organizavęs ir įgyvendinęs ne vieną didelį kultūros renginį. Vieni žinomiausių – respublikinis folkloro festivalis „Subatos vakarėly“, Advento vakaronės, teminiai dainų vakarai. Jis aktyviai dalyvauja visuomeninėje kultūrinėje veikloje – yra Marcinkonių etnografinio ansamblio, Marcinkonių kaimo teatro, Marcinkonių humoro grupės „Spanguolė“ narys. J.Bajoriūnas organizuoja ir veda Užgavėnių šventes, romansų vakarus, vakarus senjorams ir vienišiems žmonėms, yra ilgametis rajoninių ir respublikinių renginių: Grybų šventės, „Polkos varžytuvių“, Kaimo kapelų varžytuvių“, „Dzūkų godų“, Armonikierių varžytuviųׅ ir kitų renginių vedantysis.

J.Bajoriūnas yra ir vienas aktyviausių senųjų dzūkų tradicijų bei papročių puoselėtojų. Jo darbų kraičio skrynioje yra daug dainų, žaidimų, receptų, kuriuos savo iniciatyva surinko Marcinkonių bei aplinkiniuose kaimuose.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie 15min