Dabar populiaru
Publikuota: 2013 liepos 10d. 16:37

Vasara alergiškiems žmonėms – sunkiausias metas

Šienligė
123rf.com nuotr. / Šienligė

Liepos 8-ąją minėjome Tarptautinę alergijos dieną. Šia proga prisiminėme, kiek daug pasaulyje gyvena alergiškų žmonių, kamuojamų čiaudulio, kosulio ar net pavojingo dusulio. Vasarą ypač paaštrėja alergijos, nes aplink skraido ne tik įvairiausios žiedadulkės, bet ir vabzdžiai, kurie kelia grėsmę jautriems žmonėms. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Gastroenterologijos skyriaus alergologės imunologės Jūratės Greičiuvienės, kasmet gimsta vis daugiau alergiškų žmonių ir dėl to yra kalta mus supanti aplinka: nešvarus oras, nesveikas maistas ir netinkamas gyvenimo būdas. Vienas iš pagrindinių faktorių – sumažėjęs kūdikių maitinimas motinos pienu.

Žiedadulkinė alergija atgyja pavasarį

Pasak J. Greičiuvienės, žiedadulkinė alergija pasireiškia jau ankstų pavasarį, kuomet pradeda žydėti medžiai ir tęsiasi per visą vasarą. „Kai pacientai skundžiasi, kad yra alergiški kažkokioms žiedadulkėms, pagal jų žydėjimo laikotarpį galime pasakyti tiksliai, kokioms žiedadulkėms jie yra jautrūs. Gegužės pabaigoje, birželį ir liepą pradeda varginti varpinių žolių, smilgų žiedadulkės. Tie, kurie mėgsta į namus parsinešti lauko gėlių ir tarp jų įmaišyti sausų smilgų, turėtų būti atsargūs. Nes smilgų žiedadulkės taip pat gali sukelti alergines reakcijas“, – aiškina gydytoja.

Įpusėjus liepos mėnesiui ir prasidėjus rugpjūčiui, prasideda labai pavojingų piktžolių žydėjimas. Pasak gydytojos, agresyviausiai pasireiškia žydinčio kiečio sukeltos reakcijos.

Alergijos požymiai panašūs į slogą

Alergologė sako, kad dažnai žmonės pradėję čiaudėti ar kosėti vasarą dažniau įtaria peršalimo ligą, nei alergiją. Tačiau kasmet pasikartojanti sloga tuo pačiu metu gali būti signalas, jog tai yra alerginių reakcijų požymiai. „Kartais žiedadulkinė alergija manifestuoja – pasireiškia kartu su dusuliu. Tada pradedama įtarti plaučių uždegimą. Nuo to gali išsivystyti ir bronchinė astma“, – sako J. Greičiuvienė.

Pasak gydytojos, neretai pasitaiko sunkių atvejų, kai dėl alergijos tenka gydytis ligoninėje, intensyvios terapijos skyriuje. Ūmi alerginė reakcija turi būti numalšinama staiga, nes ji greitai progresuoja ir gali būti net mirtina.

„Pasireiškus ūmiai alerginei reakcijai, svarbu laiku suteikti pagalbą. Jei žmogus nežino, kad jis alergiškas ir neturi specialių vaistų, būtina kviesti greitąją pagalbą ir vežti jį į ligoninę. Toliau pacientas ligoninėje bus gydomas medikamentais. Neretai pacientui reikia statyti lašines, kad organizmas būtų išvalytas. Dažnai reikia ir adrenalino, kad paciento kraujospūdis po ūmios alerginės reakcijos normalizuotųsi“, – sako gydytoja.

Kartais žmogus sužino, kad jis alergiškas po daugelio metų. Nusilpus organizmui, sumažėja imunitetas, todėl ūmios alerginės reakcijos pasireiškia labai staigiai.

Bitės, širšės ir uodai taip pat alergizuoja

Visi plėviasparniai vabzdžiai – bitės, širšės, vapsvos, uodai, pasak J. Greičiuvienės, taip pat gali sukelti ūmias alergines reakcijas. Uodų įkandimai sukelia mažiau alerginių reakcijų, skirtingai nei bičių ir širšių, kurios gali sukelti labai audringas alergijos reakcijas. „Vabzdžių įgėlimai ypač nemalonias alergines reakcijas sukelia vaikams. Įgėlus uodui, oda paburksta, patinsta ir ilgą laiką laikosi, todėl medicininė pagalba būtina. Kartais profilaktiškai skiriame medikamentus, kad nebūtų tokių reakcijų ir kad žmogus normaliai tęstų kasdienio darbo funkcijas. Tačiau alergiškiems bičių ar širšių nuodams, įgėlus gali baigtis ir blogiau – ištikti anafilaksinis šokas. Tokiems žmonėms visada rekomenduojame  su savimi turėti anafilaksines priemones – adrenaliną, antialerginius vaistus“, – aiškina alergologė. Pasak jos, alergiški ligoniai yra apmokyti sau susileisti vaistus, kad galėtų sustabdyti alerginės reakcijos plitimą. 

Vabzdžius vilioja ryškios spalvos ir kvapai

Gydytoja sako, kad vasarą nereikėtų kvepintis ir rengtis ryšių spalvų, gėlėtų drabužių būnant gamtoje, nes vabzdžiai juos ypač mėgsta, todėl taip apsirengus nuo jų bus sudėtinga atsiginti. „Reikėtų vengti vietų, kur netoliese yra bitynai. Jei žmogus pastebi, jog aplink jį vabzdžiai suka ratus, nereikėtų nervintis ir panikuoti. Mosikavimas rankomis gali vabzdį suerzinti. Svarbu žinoti ir tai, kad jei sunaikinsite vieną vabzdį, jis išskirs tam tikrus feromonus, kurie prišauks jų dar daugiau. Tada kyla grėsmė daugybiniams sugėlimams. Lauke reikėtų nevalgyti ledų ir negerti saldžių vaisvandenių, nevalgyti ant žemės nukritusių obuolių“, – įspėja gydytoja.

Alergiškiems žmonėms ypač reikia saugotis įgėlimų į veidą. Jei vabzdys įgels į veidą, pasak J. Greičiuvienės, tikėtina, jog bus didesnės alerginės reakcijos, nes galvos srityje yra greita kraujotaka. Įgėlus nuodai greitai patenka į kraujotaką. Įgėlus į kitas kūno vietas alerginė reakcija pasireiškia kiek ramiau.

Gelbsti tinkleliai nuo žiedadulkių

„Domus Lumina“ Šiaulių regiono pardavimų vadybininkė Grita Petkienė sako, kad alergiški žmonės dažnai net nežino, kad savo namuose gali įsirengti specialias orlaides, į kurias yra montuojami specialūs tinkleliai nuo žiedadulkių ir vabzdžių. Tai ypač aktualu alergiškus vaikus auginančioms šeimoms.

„Vasarą neįmanoma išvengti sąlyčio su gamta, tačiau būnant namuose norėtųsi pasislėpti nuo alergizuojančių dulkių, saugiai miegoti, žinant, kad net pro pravirą langą į namus neįskris bitės, širšės ar kitokie gyviai. Mūsų prekės yra gaminamos iš ekologiškų gaminių. Didelį dėmesį skiriame kokybei. Tikriausiai ne veltui ir mūsų įmonės šūkis yra „Kokybė ir ilgaamžiškumas“, – sako G. Petkienė. Pasak jos, jei norima namus apsaugoti nuo dulkių, kurios gali sukelti alergijas, reikia ant langų įtaisyti žiedadulkių nepraleidžiančius tinklelius. Tinkleliai apsaugo patalpą nuo vabzdžių, pienių ir tuopų pūkų, skrajojančių vasaros metu, bei krentančių lapų rudenį. Tačiau apsaugodamas nuo šių gamtos išdaigų tinklelis netrukdo grynam orui prasiskverbti į patalpą. Iš ekologiškai švarios medžiagos gaminamas tinklelis neturi neigiamo poveikio sveikatai. Jis naudojamas siekiant apsaugoti langus, duris, balkonus, terasas.

Žiemą tinklelius rekomenduojama nuimti

Įmonė rekomenduoja tinklelius-rėmelius ir roletus arba tinklelius nuo uodų durims. Tai itin tvirti ir patvarūs tinkleliai su įmontuotais kokybiškais mechanizmais. Tinkleliai-rėmeliai ir durims tvirtinami metalinėmis plokštelėmis arba specialiais magnetais, todėl juos lengvai galima nuimti ir prireikus vėl uždėti. Pasak G. Petkienės, nors tinkleliai yra gana patvarūs, pasibaigus vasaros sezonui, kai atvėsta oras, reikėtų tinklelius nuimti. Taip jie ilgiau tarnaus.

Nuo vabzdžių ir nuo žiedadulkių tinkleliai skiriasi savo tankumu. Jei žmogus nėra alergiškas, G. Petkienė siūlo įsigyti tinklelius tik nuo vabzdžių. Tai padės apsisaugoti nuo nepageidaujamų svečių namuose (musių, uodų ir kitų vabzdžių) ir išlaikyti švarius namus. „Vasarą vėdinti namus būtina, todėl ir tinkleliai ant langų reikalingi. Alergiškiems žmonėms reikėtų naudoti tinklelius jau pavasarį, kai bunda gamta ir pradeda žydėti augalai. Taip galima apsisaugoti nuo žiedadulkių visą šiltąjį sezoną. Gal vasarą įsigijęs tinklelius ir juos įsirengęs savo namuose žmogus nė nepajaus, kad kažkaip apsisaugo nuo žiedadulkių, todėl vasaros sezonui būtina ruoštis iš anksto“, – sako  G. Petkienė.

Šie tinkleliai puikus būdas apsaugoti alergiškus vaikus. Nors G. Petkienė sako, kad vaiko vasarą neuždarysi namuose, kad jis neitų į lauką, kur skraido daug žiedadulkių, tačiau tinkleliai nuo žiedadulkių apsaugos bent būnant namuose – leis ramiai ilsėtis, miegoti.

„Šiaulių naujienos“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Po 56 metų – jaudinantis studijų laikų draugių susitikimas

24sek

Baisią tragediją išgyvenusio krepšininko kelias veda į Lietuvą

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Pievų, pieno ir sielų lyderis

Verslas

Doleris siutina rusus ir turkus: ar įmanoma atsukti nugarą pagrindinei valiutai?

Sportas

Jauno futbolininko gyvybė po susidūrimo buvo pakibusi ant plauko

15min tema Aktualu

Nusikaltėlių slaptavietės (3): kaip namuose slepiami ginklai ir žmonės

Laisvalaikis

„Trys paršeliai“ sodyboje – ožkos kaip šuniukai, sarginė karvė ir prieraišios vištos

Aktualu

Kaunas ruošiasi popiežiaus vizitui – į mokymus atvyko 500 savanorių

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Gazas

Šeštadienį – „Riga Summer race 2018“ lenktynių transliacija

24sek

Lietuvos 16-mečiai septinti Europoje – sutriuškino Latviją

Vardai

Viktorija Siegel pasibaisėjo degalinės plovyklos paslauga: „Šitas plovimas vertas 17 eurų?!“

Vardai

Eglei Jakštytei – 27-eri: apie gyvenimo vyrą, sielos miestą prie jūros ir naują etapą muzikoje

Vardai

Karklės festivalio meniu: nuo kibinų, cepelinų iki gurmaniškų austrių

Maistas

Ką įdomaus kepsninėse ruošti veganams ir vegetarams: 4 originalūs receptai

Vardai

„G&G Sindikato“ nario Donciavo ir Vaidos Viršutytės vestuvės: jaunavedžių meilės liudininku tapo Lilas

Aktualu

Mirė buvęs JT generalinis sekretorius Kofi Annanas

Sportas

Favoritai žengė į Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionato pusfinalius

Aktualu

Neįprasta avarija: į mikroautobusą atsitrenkė policijos automobilis

Sportas

„Premier“ lyga – „Tottenham“ pergalė ir ypatingas Harry Kane'o įvartis

Naujienos

Gyvenimas

Po 56 metų – jaudinantis studijų laikų draugių susitikimas

Pasaulis kišenėje

Už 8 val. kelio nuo Lietuvos – turistų dar neatrastas miestas lyg iš distopinės knygos

24sek

Baisią tragediją išgyvenusio krepšininko kelias veda į Lietuvą

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Pievų, pieno ir sielų lyderis

Verslas

Draudimas prekiauti savaitgaliais nepaveikė Lenkijos parduotuvių apyvartos

Sportas

Jauno futbolininko gyvybė po susidūrimo buvo pakibusi ant plauko

Verslas

Doleris siutina rusus ir turkus: ar įmanoma atsukti nugarą pagrindinei valiutai?

Vardai

Viktorija Siegel pasibaisėjo degalinės plovyklos paslauga: „Šitas plovimas vertas 17 eurų?!“

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Gazas

Šeštadienį – „Riga Summer race 2018“ lenktynių transliacija

15min tema Aktualu

Nusikaltėlių slaptavietės (3): kaip namuose slepiami ginklai ir žmonės

Laisvalaikis

„Trys paršeliai“ sodyboje – ožkos kaip šuniukai, sarginė karvė ir prieraišios vištos

Aktualu

Kaunas ruošiasi popiežiaus vizitui – į mokymus atvyko 500 savanorių

Vardai

Eglei Jakštytei – 27-eri: apie gyvenimo vyrą, sielos miestą prie jūros ir naują etapą muzikoje

Vardai

Karklės festivalio meniu: nuo kibinų, cepelinų iki gurmaniškų austrių

Maistas

Ką įdomaus kepsninėse ruošti veganams ir vegetarams: 4 originalūs receptai

Vardai

„G&G Sindikato“ nario Donciavo ir Vaidos Viršutytės vestuvės: jaunavedžių meilės liudininku tapo Lilas

24sek

Lietuvos 16-mečiai septinti Europoje – sutriuškino Latviją

Aktualu

Mirė buvęs JT generalinis sekretorius Kofi Annanas

Sportas

Favoritai žengė į Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionato pusfinalius

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min