Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

VDU gelbėjimosi planas – nemokamos atostogos

VDU administracija tikina, jog darbuotojai nėra verčiami eiti nemokamų atostogų, tik prašomi solidarizuotis ir padėti universitetui sutaupyti.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / VDU administracija tikina, jog darbuotojai nėra verčiami eiti nemokamų atostogų, tik prašomi solidarizuotis ir padėti universitetui sutaupyti.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Sunkmečio prispaustas Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) imasi kraštutinių gelbėjimosi priemonių. Praėjusią savaitę darbuotojams išplatintas pranešimas, kad iki birželio 29-osios jie turėtų išeiti dviejų savaičių nemokamų atostogų.

Tokiu būdu VDU tikisi sutaupyti apie 1 mln. Lt. Tačiau tokiu administracijos sprendimu pasipiktinę darbuotojai teigia, kad buvo ir kitų priemonių, kaip sutaupyti. „Sutinku, kad universitetui sunku, finansavimas sumažėjo kelis kartus. Bet nejaugi nėra kitų būtų, kaip sutaupyti? Kaip atrodo, kai prieš kasmetines atostogas darbuotojai prašosi nemokamų?“ – retoriškai klausė VDU dirbantis akademikas. Tiek jis, tiek kiti apie administracijos ketinimus „15min“ pranešę universiteto darbuotojai prašė neskelbti jų pavardžių.

Apie susidariusią situaciją sutiko pasikalbėti Socialinio darbo katedros docentė dr. Dalija Snieškienė, ji įsitikinusi, kad universiteto administracija neišnaudojo visų galimybių, kad išspręstų iškilusius finansinius sunkumus.

Be to, akademikės nuomone, darbuotojai beveik neturėjo laiko apgalvoti, kas jiems siūloma. Vos pasirodžius informacijai apie nemokamas „atostogas“, žmonės pradėti raginti užpildyti iš anksto parengtas prašymų formas ir jau po kelių dienų pradėti „atostogauti“.

„Dėl tokios žinios aš jaučiuosi labai blogai. Tuo labiau kad nebuvo laiko gerai viską apgalvoti: trečiadienį buvo dekanų pasitarimas, o nuo pirmadienio žmonės jau turi pasirašyti prašymo nemokamoms atostogoms formas. Matyt, tai yra daroma sąmoningai. Esu tikra, kad buvo kitų alternatyvų: pavyzdžiui, buvo galima mokėti atlyginimus dalimis, pervesti juos vėliau“, – savo asmeninę nuomonę išsakė dr. D.Snieškienė.

Greičiausiai universitetas bijo, jog liks skolingas, darbuotojai paduos jį į teismą. Todėl priimtas administracijai pats paprasčiausias sprendimas – darbuotojai savo noru išeina nemokamų atostogų, – sakė G.Raškinis.

Priekaištų dėl pernelyg didelės skubos universiteto administracijai turi ir VDU darbuotojų profesinė sąjunga. Laikinai sąjungos pirmininko pareigas einantis Gailius Raškinis pabrėžė, kad didžioji dalis darbuotojų nelabai supranta, kas jiems siūloma. „Niekas negali versti darbuotojų išeiti nemokamų atostogų. Rektoratas turi galimybę tik pakviesti žmones būti solidariais ir savo noru tai padaryti.

Tačiau žmonės turi suprasti, jog sutikdami su universiteto siūlymu jie ne tik negaus atlygio už dvi savaites, bet ir tuo laikotarpiu nebus socialiai drausti. Todėl mes norime darbuotojams paaiškinti visas pasekmes, kokios jų laukia, apsisprendus eiti nemokamų atostogų“, – sakė G.Raškinis. Pasak jo, iki šiol profsąjungos nepasiekė nė vienas skundas, kad darbuotojai verčiami pasirašyti nemokamų atostogų prašymą. „Jei taip atsitiktų, ginsime juos. Žmonės gali kreiptis ir į mus, ir į Darbo inspekciją“, – priminė G.Raškinis.

Profesinės sąjungos nariai universiteto bendruomenę ragina atkreipti dėmesį į tai, kad siūloma išeiti ne tikrųjų nemokamų atostogų. „Šiuo metu egzistuoja dviejų rūšių nemokamos atostogos. Tikrąsias nemokamas atostogas darbuotojas gali imti tik esant tam tikroms aplinkybėms (mirus tėvams, vaiko ligos atveju ir pan.). Jų dienų skaičius neišsibraukia iš darbuotojui priklausančių atostogų. VDU administracijos siūlomos „nemokamos atostogos“ – leidimas darbuotojui neatvykti į darbą darbdavio sutikimu. Tokiu atveju darbuotojas nukenčia labiau, nes „neatidirbtas“ laikas išskaičiuojamas iš kasmetinių atostogų“, – sakė G.Raškinis.

Rektorius: esame priversti taip elgtis

VDU rektorius prof. Zigmas Lydeka sakė suprantantis darbuotojų nerimą, tačiau prisipažino, kad administracija kitos išeities nematė. „Vyriausybei sumažinus finansavimą universitetams, VDU negavo apie 1,5 mln. Lt, todėl turėjome kažko imtis. Žinoma, galėjome „nuimti“ priedus, tačiau taip padarius nukentėtų labiausiai pažeidžiami darbuotojai – gaunantieji mažiausias pajamas“, – sakė rektorius. Pasak universiteto vadovo, pasiūlymas išeiti nemokamų atostogų galioja visiems darbuotojams. „Aš jau nuo šiandien imu dvi savaites nemokamų atostogų. Už mane oficialius dokumentus pasirašys ir kitus oficialius reikalus tvarkys prorektorius, bet darbe būsiu“, – sakė prof. Z.Lydeka.

Universiteto vadovas neslėpė, kad sprendimas išleisti darbuotojus nemokamų atostogų taip skubiai priimtas todėl, kad universitetui pinigų reikia jau dabar, o vasarą nėra galimybių sutaupyti: „Vasarą visi mūsų darbuotojai išeina mokamų kasmetinių atostogų. Tuo metu universitetas jokių specialių lėšų nesurenka, studentų pinigai taip pat mus pasieks tik vasaros pabaigoje. O mokėti už paslaugas reikia jau dabar. Pavyzdžiui, iki šiol nesame sumokėję 0,5 mln. Lt už šildymą. Skuba padiktuota mūsų finansinių įsipareigojimų“.

Tikisi, kad veikla nenukentės

Skaičiuojama, kad jei didžioji dalis darbuotojų atsilieptų į VDU administracijos kvietimą ir iki oficialių kasmetinių atostogų išeitų dviem savaitėms nemokamų, universitetas sutaupytų apie 1 mln. Lt. Rektoriaus įsitikinimu, dėl sumažėjusio darbuotojų skaičiaus dar nepasibaigus mokslo metams universiteto veikla nenukentės.

„Penktadienį VDU baigėsi pavasario semestras. Liko tik egzaminų sesija ir diplominių darbų gynimai. Dėstytojai galės atostogauti, kai neturės egzaminų, kitų svarbių darbų. Laisvas dienas jie, pavyzdžiui, galės išnaudoti literatūros studijavimui“, – sakė prof. Z.Lydeka. Teigiama, kad panašių priemonių, norėdami neįklimpti į skolas, ketina griebtis ir kiti universitetai. Kai kurie trumpins darbo savaitę, kiti – prašys darbuotojų prasitęsti atostogas neapmokamomis dienomis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min