Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Heraldikos specialistas: dėl Mianmaro vėliavos išgyventi nereikėtų

Lietuvos, Mianmaro ir Bolivijos vėliavos
wikipedia.org nuotr. / Lietuvos, Mianmaro ir Bolivijos tautinės vėliavos
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ketvirtadienį Mianmaro valdžiai šalies valstybinę vėliavą pakeitus į faktiškai identišką Lietuvos vėliavai, ši tema akimirksniu tapo viena iš populiariausių temų socialiniuose tinkluose. Kaip pastebėjo vienas iš šių tinklų narių, „šios dienos pagrindinės temos – sniegas ir nauja Birmos vėliava. Pirmasis įvykis būna kasmet, antrasis – kiek rečiau“.

wikipedia.org nuotr./Ganos vėliava
wikipedia.org nuotr./Ganos vėliava
Išties nemažai emocijų sukėlusi naujoji Mianmaro vėliava – tikrai ne pirmoji tokia panaši į mūsų trispalvę. Anot heraldikos specialisto, Lietuvos istorijos instituto  humanitarinių mokslų daktaro Edmundo Rimšos, tai, kad Mianmaras nuo šiol pasauliui demonstruos šią vėliavą, lietuviams jokių emocijų kelti neturėtų.

„Svarbiausia yra tai, kurios šalies vėliava atsirado pirmoji. Juk beveik identiškų vėliavų pasaulyje yra daugybė, nes spalvų yra sąlyginai nedaug, o valstybių – per 200. Tai kiek galima iš šių spalvų sukurti juostuotų vėliavų, kad jos nepasikartotų?“ – 15min.lt sakė heraldikos specialistas.

Vietoj iki šiol naudotos raudonos vėliavos su mėlynu stačiakampiu

wikipedia.org nuotr./Etiopijos vėliava
wikipedia.org nuotr./Etiopijos vėliava
jos viršutiniame kairiajame kampe, kuriame dar tilpo įvairi simbolika, naujoji Mianmaro trispalvė vėliava spalvine gama identiška Lietuvos Respublikos valstybinei vėliavai. Vienintelis skirtumas – Mianmaro vėliavos centre pavaizduota didžiulė balta žvaigždė.

Lietuvos trispalvėje naudojamos spalvos itin mėgstamos Afrikos šalyse. Nemažai iš jų turi įvairius geltonos, žalios ir raudonos spalvų derinius su simboliais ar be jų. Pasak E.Rimšos, nesudėtinga paaiškinti, kodėl šių spalvų deriniai Juodajame žemyne yra tokie populiarūs.

„Kiekviena vėliava turi savo pirmtaką. Prancūzijos revoliucija vėliavas

wikipedia.org nuotr./Lobezo miesto, Lenkijoje, vėliava
wikipedia.org nuotr./Lenkijos Lobezo miesto vėliava
davė pusei Europos. Afrikoje įtaką padarė Abisinijos (dabartinė Etiopija) vėliava, nes tai buvo demokratijos pagrindais sukurta vėliava. Dėl pačių spalvų: žalia spalva yra musulmonų, geltoną spalvą jie taip pat labai mėgsta, o pridėti raudoną, kaip revoliucinę, spalvą taip pat nesunku. Ir viskas, taip atsirado trys spalvos.“

Tarp kitų į Lietuvos trispalvę panašių vėliavų yra:

1. Ganos vėliava. Nuo Lietuvos vėliavos ji skiriasi spalvų išdėstymu ir tuo, kad turi žvaigždę.

2. Etiopijos vėliava. Nuo Lietuvos vėliavos ji skiriasi spalvų išdėstymu, Etiopijos vėliava taip pat turi emblemą.

3. Bolivijos tautinė vėliava. Nuo Lietuvos trispalvės skiriasi spalvų

wikipedia.org nuotr./Lobezo miesto, Lenkijoje, vėliava
wikipedia.org nuotr./Lobezo miesto, Lenkijoje, vėliava
išdėstymu ir proporcijomis.
 

4. Kolumbijos Bolivardo departamento vėliava. Nuo Lietuvos vėliavos skiriasi tik spalvų proporcijomis.

5. Lobezo miesto, esdančio Lenkijoje, vėliava. Nuo Lietuvos vėliavos skiriasi spalvų tonais.

Kaip 15min.lt pasakojo E.Rimša, pirmoji vėliava, kurioje pavaizduotos geltona, žalia ir raudona spalvos, buvo 19 a. Etiopijos vėliava, antroji – taip pat 19 a. vienos iš Lotynų Amerikos valstybių vėliava. „Trečioji pagal eilę buvo Lietuva“, – sakė E.Rimša.

Savo ruožtu naujienų agentūros BNS kalbintas Mykolo Romerio universiteto Lyginamosios teisės katedros vedėjas Justinas Žilinskas tvirtino, kad vėliavos pasirinkimas yra valstybės vidaus reikalas. „Vėliavos pasirinkimas yra valstybės vidaus reikalas. Tarptautinė teisė šio klausimo nereguliuoja, – sakė teisininkas ir pridūrė abejojantis, kad kurdami vėliavą Mianmaro pareigūnai galvojo apie Lietuvą: –  Juokais galima kalbėti, kad šios vėliavos atsiradimas realizuoja kai kurių tarpukario Lietuvos veikėjų mintį turėti koloniją Madagaskare – dabar turėsime „brolišką“ valstybę ne taip toli, arčiau Australijos.“

Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min