2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2013 03 31

Veprių bažnyčios karys: 100 tūkst. litų naujiems varpams surinkęs vepriškis dabar kaupia milijoną šventyklos bokšto paaukštinimui

Velykų rytą Vepriuose (Ukmergės raj.) varpai gaus ne iš Švč. Mergelės Marijos Rožančiaus Karalienės bažnyčios bokšto, o iš šventoriaus, kuriame jie laikinai įkurdinti. Į bokštą varpai tilptų ir dabar, bet skambesys, sudarantis garsų gamą „Salve Regina“, nesklistų 15 km spinduliu, kaip anksčiau.
Romas Petras Šaulys
Romas Petras Šaulys / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Kristaus kančių keliu garsėjančiuose Vepriuose – aukų rinkimo vajus. 100 tūkst. litų naujiems varpams parūpinęs 71 metų Romas Petras Šaulys dabar kaupia milijoną bažnyčios bokšto paaukštinimui. Dėl to vepriškis pasišovė prisibelsti net iki Vokietijos kanclerės Angelos Merkel. Sako: ką jos protėviai per karą susprogdino, lai dabar atstato.

Eina kaip buldozeris

Kai kiek daugiau nei prieš šimtą metų buvo pastatyta mūrinė Veprių bažnyčia, iškilo ir 40 m aukščio varpinė su trimis varpais. Tačiau jie skambėjo tik iki 1944-ųjų liepos – besitraukdamas vermachtas bokštą susprogdino. Į šipulius subyrėjo ir varpai.

„Žmonės ant kelių maldavo to nedaryti. Galų gale prašė leisti bent varpus išsikelti. Bet vokiečiai skubėjo ir nieko nepaisė. Baisus nežmoniškumas“, – piktinosi visuomeninės organizacijos „SOS–Vepriuose“ direktorius R.P.Šaulys. Po karo vepriškiai bokštą atstatė, tačiau perpus žemesnį. Toks jis liko ir iki šių dienų.

Ar miestelio žmonės tiki, kad R.P.Šaulys jų bažnyčios bokštui surinks milijoną? „Mes netikėjome ir šitais varpais, – šyptelėjo Veprių seniūnė Dalė Urbonienė. – Bet Romas eina kaip buldozeris.“

Pats paaukojo 30 tūkst. litų

R.P.Šaulio žodžiais, jo varpų epopėja prasidėjo prieš maždaug trejus metus.

Veprių miestelis
Veprių miestelis

„Susirgau prostatos vėžiu. Atlaikiau 35 švitinimo seansus. Mano žmona dar smarkiau susirgo. Įsisiurbė erkė, dėl to parazito ji susirgo encefalitu. Jei ne iš Vokietijos atvežti naujausi vaistai, tikrai būtų mirusi.

Kai pagijome, aš ir sakau: atsidėkokime Šv. Mergelei Marijai ir Dievuliui, paaukokime pinigų. Žmona pradėjo verkti, sako, „alytnamyje“ gyvename, reikia kapitalinio remonto, ką tu darai? Bet „alytnamis“ juk gali palaukti“, – pasakojo R.P.Šaulys.

Lenkijos liejykloje nulietas 220 kg sveriantis pirmasis varpas bažnyčios šventoriuje buvo pašventintas 2010 metais. Automechanikas R.P.Šaulys su žmona gydytoja Genovaite Gražina Šauliene iš savo kišenės tam skyrė 22 tūkst. litų. Dar 8 tūkst. litų kainavo speciali konstrukcija varpui pakabinti.

Tais pačiai metais Vepriuose atsirado ir antras 420 kg sveriantis varpas, kainavęs 36 tūkst. litų. Pinigus paaukojo verslininko Ramūno Garbaravičiaus šeima.

Praėjusių metų lapkritį į Veprių bažnyčią atkeliavo dar du varpai, sveriantys 130 ir 90 kg. Už juos sumokėjo bendrovės „Elektrobig“ ir „Achema“. Varpus pašventino arkivyskupas Sigitas Tamkevičius.

Iki milijono – dar labai toli

„Aš niekada negailėjau pinigų. Niekada“, – nukirto R.P.Šaulys, dosniai paaukojęs ne tik naujam varpui, bet ir kitiems sakraliniams Veprių objektams: koplytstulpiui Baro konfederacijos įvykiams atminti, paveikslui „Paskutinė vakarienė“ Kalvarijų koplytėlėje, kryžiui su Rūpintojėliu.

Dar jis svajoja išgražinti visas Kryžiaus kelio koplytėles, kuriose paveikslai kol kas pakabinami tik per Sekmines. „Žmonai jau pasakiau, kad prisidėsime ir prie šio projekto“, – šyptelėjo vyras.

Bet dabar didžiausias jo rūpestis – bokštas. O iki jo atstatymui būtino milijono – dar labai toli.

„Iš tribūnos kreipiausi į Ukmergės rajono savivaldybės tarybos narius. Visi užjaučia, kad neturime pinigų. Žada ieškoti, padėti. Bet tik tiek, – pasakojo R.P.Šaulys. – Per spaudą išplatinome kreipimąsi į politikus, verslininkus, gyventojus, katalikus, visus geros valios žmones. Ir pinigai po truputį pradėjo plaukti. Pavyzdžiui vakar buvęs Seimo narys Antanas Stasiškis paaukojo tūkstantį litų.“

Vokiečiai supranta nuoskaudas

Nors agitacinio darbo R.P.Šaulys ėmėsi iš peties, kol kas bažnyčios bokšto paaukštinimo sąskaitoje sukaupta tik 8 tūkst. litų. Bet vepriškio entuziazmo tai neatšaldė. Jei pinigų nepavyks surinkti Lietuvoje, kreipsis į vokiečius. Reikalui prispyrus – į pačią Vokietijos kanclerę A.Merkel.

Vokietijoje yra daug nuovokių žmonių, kurie supranta mūsų nuoskaudas. Per juos bandysime asmeniškai pasiekti kanclerę A.Merkel.

„Su vokiečiais bendrauju jau daugybę metų. Mūsų visuomeninė organizacija dešimt metų iš Vokietijos vežė labdarą – dėvėtus drabužius ir buitinę techniką. Bet dabar jos griežtai atsisakiau – anksčiau žmonės iš tiesų sunkiai vertėsi, o dabar jau patys daug ką gali įsigyti, – pastebėjo R.P.Šaulys. – Vokietijoje yra daug nuovokių žmonių, kurie supranta mūsų nuoskaudas. Per juos bandysime asmeniškai pasiekti kanclerę A.Merkel, kuri yra labai sąmoninga politikė. Būtina atstatyti tai, kas buvo. Juk prašė žmonės nesprogdinti. O dabar – va kiek rūpesčių.“

Pagunda skambinti varpais

Kol bokštas dar „nepaaugo“, du mažesnieji varpai rymo bažnyčios viduje, du didieji – po atviru dangumi šventoriuje. 72-ąjį gimtadienį gegužę minėsiantis R.P.Šaulys vikriai užsiropščia ant varpą laikančios konstrukcijos, timpteli virvę ir daugiau kaip 400 kg sveriantis galiūnas įsisiūbuoja.

Jo garsas nuvilnija per visus Veprius. Ar kam nors nebuvo kilusi pagunda tais varpais paskambinti be reikalo?

„Ne, tokio atvejo nepamenu, nors ir sakoma, kad kaimas prasigėręs. Žmonės supranta, kad tie varpai – šventas dalykas“, – patikino R.P.Šaulys.

Jis pats šventoriuje stovinčiais varpais skambina kiekvieną sekmadienį: „Mane šis skambesys pakylėja iki be galo saldaus jausmo, o parapijiečius žadina pagalvoti, kad nė vienas nesame amžini – visi išeisime.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aktorius Giedrius Savickas: džiaugiuosi įžiebęs Kalėdų eglę nematančių žmonių mintyse ir širdyse
Reklama
Kalėdas pasitinkantis Linas Adomaitis kviečia „išgirsti“ Kauno miesto Kalėdų eglutę
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Parašykite atsiliepimą apie 15min