Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 05, 17:56 Atnaujinta 2022 05 05, 18:06

Vidaus reikalų ministrė lankosi Kyjive: su partneriais stiprinsime paramą Ukrainai

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė lankosi Ukrainoje, kur kartu su Latvijos, Estijos ir Lenkijos vidaus reikalų ministrais susitiko su Ukrainos vidaus reikalų ministru Denysu Monastyrskiu. Tai pirmieji vidaus reikalų ministrai apsilankę Ukrainoje nuo karo pradžios. Ministrai pasirašė bendrą penkių šalių deklaraciją, kurioje susitarė plėtoti bendradarbiavimą ir didinti pastangas užtikrinant teisėtvarką, taip pat atkuriant taiką ir saugumą Europos regione.
Agnė Bilotaitė lankosi Kyjive
Agnė Bilotaitė lankosi Kyjive / Vidaus reikalų ministerijos nuotr.

„Ukrainos kariai ir pareigūnai kariauja ir mūsų karą – todėl mes privalome padėti Ukrainai nugalėti agresorių. Kiekviena atlaikyta diena reiškia viltį, kad galime sustabdyti karą ten, kur jis prasidėjo. Nuo pat karo pradžios teikiame pagalbą Ukrainai ir jos žmonėms, atvykusiems į Lietuvą. Su partneriais ir toliau stiprinsime savo įsipareigojimus remti ir stiprinti Ukrainą šiuo ypatingai sunkiu metu. Šio vizito metu numatėme konkrečias sritis ir priemones, kuriomis galime pagelbėti Ukrainai šiandien, o taip pat ir pasibaigus karui“, – ministerijos pranešime spaudai cituojama A.Bilotaitė.

Bendra deklaracija šalys pasmerkė ginkluotą Rusijos Federacijos agresiją prieš Ukrainą ir sutarė sutelkti pastangas remiant Ukrainos vystymąsi ir atstatymą.

Vidaus reikalų ministerijos nuotr./Agnė Bilotaitė lankosi Kyjive
Vidaus reikalų ministerijos nuotr./Agnė Bilotaitė lankosi Kyjive

Šalys taip pat įsipareigojo stiprinti pastangas kovojant su tarptautiniu nusikalstamumu ir prekyba žmonėmis, užtikrinat Ukrainos piliečių, kurie buvo priversti palikti Ukrainos teritoriją, laikinąją apsaugą. Deklaracijoje numatyta pagalba atkuriant karo sugriautą Ukrainos vidaus reikalų ministerijos infrastruktūrą bei parama ministerijos įstaigoms, atremiant Rusijos Federacijos ginkluotą agresiją.

Vidaus reikalų ministerija kartu su pavaldžiomis institucijomis – Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu, Policijos departamentu – nuo pat karo pradžios aktyviai teikia paramą Ukrainai. Šalį pasiekė civilinės saugos priemonių ir įrangos, ginklų, automobilių, IT įrangos, tarnybinių drabužių, humanitarinės pagalbos ir kiti pagalbos paketai. Vidaus reikalų sistemos teikiama parama Ukrainai siekia daugiau nei 3 mln. eurų, rašoma VRM pranešime.

Ministrė A.Bilotaitė pažymėjo, kad įgyvendinant Europos Sąjungos sankcijas Rusijai ir Baltarusijai, aktyviai dirba ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba – Lietuvoje įšaldytų piniginių lėšų suma sudaro 22,6 mln. eurų. Ministrė pabrėžė, jog aktyviai ieškoma sprendimų, kaip įgyvendinti įšaldyto turto konfiskavimą ir realizavimą, o gautas lėšas panaudoti Ukrainos rėmimui.

Vidaus reikalų ministerijos nuotr./Agnė Bilotaitė lankosi Kyjive
Vidaus reikalų ministerijos nuotr./Agnė Bilotaitė lankosi Kyjive

Ministrė susitikime pristatė Lietuvos pastangas priimant ukrainiečius. Antrą karo dieną šalyje pradėjo veikti VRM įsteigtas ukrainiečių registracijos centras Alytuje, vėliau įkurti dar keli.

Šiuo metu Lietuvoje užregistruota daugiau nei 51 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos, pusė jų apgyvendinta Lietuvos žmonių namuose. Jau priimta apie 30 tūkst. sprendimų dėl laikinosios apsaugos suteikimo ir išduota apie 18 tūkst. leidimų laikinai gyventi. Pagal laikinajai apsaugai registruotų asmenų ir šalies gyventojų santykį Lietuva yra trečioje vietoje Europos Sąjungoje. Lietuva taip pat įsipareigojo perkelti ir apgyvendinti iki 2000 ukrainiečių iš priėmimo centrų Moldovoje, jau atvyko 131 asmuo.

Lietuvos pareigūnai talkins Ukrainai tiriant karo nusikaltimus

Ministrė A.Bilotaitė kartu su Policijos generaliniu komisaru Renatu Požėla Ukrainos vidaus reikalų ministrui Denisui Monastyrsky taip pat pristatė karo nusikaltimus padėsiančią tirti Lietuvos pareigūnų ir ekspertų grupę bei perdavė techninę pagalbą Ukrainos policijai. Teismo medicinos ir išminavimo ekspertai iš Lietuvos darbą kartu su Ukrainos tarnybomis turėtų pradėti dar šią savaitę.

„Šiandien mes, Baltijos šalių ir Lenkijos vidaus reikalų ministrai, savo akimis pamatėme Rusijos vykdomus karo nusikaltimus Ukrainoje. Mes padėsime juos tirti ir įrodyti – Ukrainos tyrėjams talkins jungtinė ekspertų grupė iš Lietuvos. Atliepdama aktualiausius Ukrainos poreikius Lietuva yra pasirengusi ir toliau padėti Ukrainai visomis įmanomomis priemonėmis – tai karo nusikaltimų tyrimas, rusų karių užminuotų vietų išminavimas, sužeistų Ukrainos karių ir teisėsaugos pareigūnų reabilitacija, taip pat praktinė pagalba ukrainiečiams, laikinai gyvenantiems Lietuvoje“, – pabrėžė ministrė.

Vidaus reikalų ministerijos nuotr./Agnė Bilotaitė lankosi Kyjive
Vidaus reikalų ministerijos nuotr./Agnė Bilotaitė lankosi Kyjive

A.Bilotaitė taip pat atkreipė dėmesį į būtinybę stiprinti šalių teisėsaugos bendradarbiavimą ir operatyviau keistis informacija dėl prekybos žmonėmis. Į Lietuvą plūstelėjus dideliam karo iš Ukrainos pabėgėlių srautui, buvo pastebėtos pirmosios galimos prekybos žmonėmis apraiškos. Reaguojant į tai, ministrės pavedimu sustiprintas ne tik ukrainiečių registracijos centrų, bet ir socialinių tinklų bei ukrainiečių apgyvendinimo vietų bei pervežėjų stebėsena bei patikra. A.Bilotaitės teigimu, Vidaus reikalų ministerija yra pasirengusi priimti Ukrainos ryšių palaikymo pareigūną, kuris koordinuotų savalaikį bendradarbiavimą tarp Ukrainos ir Lietuvos vidaus reikalų ministerijų ir teisėsaugos institucijų.

Susitikime aptarta ir per karą nukentėjusių teisėsaugos pareigūnų reabilitacija Lietuvoje. Pasak ministrės, 200 Ukrainos pareigūnų galės būti priimti reabilitacijai, dalis jų – sanatorijoje „Pušynas“ Palangoje.

Ministrai taip pat susitarė dėl Ukrainoje išduotų vairuotojo pažymėjimų pripažinimo Lietuvoje. Lietuva pripažins ukrainietiškus vairuotojo pažymėjimus, taip pat ir pasibaigusio galiojimo – jais Ukrainos piliečiai galės naudotis kol gyvens Lietuvoje ir gaus laikinąją apsaugą. Susitikime aptartas ir įsipareigojimas baigti derybas dėl tarpvyriausybinio susitarimo, kuris leistų vairuotojo pažymėjimą pasikeisti be vairavimo egzaminų.

Vyriausybė taip pat šią savaitę pritarė Vidaus reikalų ministerijos parengtam įstatymo ,,Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pakeitimo projektui (UTPĮ), kuriuo siūloma skubiai lengvinti užsieniečių įdarbinimo tvarką.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešimas spaudai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min