Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 vasario 27d. 18:28 , Atnaujinta: 2020 vasario 27d. 18:56

Vienintelė koronaviruso tyrimus atliekanti laboratorija dirba iki vidurnakčio: kaip viskas vyksta?

Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL) dabar įtemptos dienos. Koronaviruso proveržis šiaurinėje Italijos dalyje gerokai sujaudino lietuvius – padažnėjo kreipimųsi į medikus ir tyrimų dėl susirgimo skaičius. Pasak įstaigos darbuotojų, priemonių mėginiams patikrinti yra pakankamai, tačiau trūksta darbuotojų, ženkliai pailgėjo darbo valandos.

Vaizdingoje Antakalnio mikrorajono vietoje įsikūrusi laboratorija pastarosiomis dienomis yra vienas svarbiausių sveikatos sistemos taškų. Į čia iš penkių didžiausių Lietuvos ligoninių, esančių Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose ir Klaipėdoje, atvyksta apsirgusių žmonių, kuriems įtariamas koronavirusas, mėginiai.

„Didžiausias pikas yra šią savaitę, kai yra užfiksuoti teigiami atvejai šiaurinėje Italijoje. Per dieną atliekame 15-20 tyrimų. Iki 12 nakties tikrai darbuojamės, paskui 6 ryte vėl startuojame“, – teigė NVSPL Klinikinių tyrimų skyriaus vedėja Ilona Kušlevičiūtė.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Ilona Kušlevičiūtė
Arno Strumilos / 15min nuotr./Ilona Kušlevičiūtė

Iki ketvirtadienio pavakarės (16:30 val.) iš viso buvo atlikti 59 tyrimai. Dar aštuonių rezultatų laukiama. Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad visi jie neigiami – koronaviruso Lietuvoje nėra nustatyta.

Per dieną gali atlikti ir 100 tyrimų

Pasak I.Kušlevičiūtės, tyrimai darbo dienomis atliekami tris kartus per dieną – 6, 12 ir 18 valandomis. Savaitgaliais du kartus: 8 ir 18 valandomis. Taip yra dėl to, kad būtų optimizuotas darbuotojų krūvis, taip pat tikslingai panaudotos tyrimams skirtos priemonės.

Jos teigimu, vieną tyrimą atlikti trunka nuo 6 valandų. Jeigu kažkurioje fazėje tyrimas ir neįvyktų, jį visą reikėtų kartoti, tad rezultatai pacientų mėginius siuntusias ligonines gali pasiekti ir po 8 ar daugiau valandų.

„Noriu pabrėžti, kad tyrimas trunka 6 valandas, kai yra pradedamas, o ne tada, kai yra paimamas mėginys, ne tada, kai jis yra atvežamas į laboratoriją“, – teigė ji.

Anot NVSPL atstovės, darbo dienomis tyrimų duomenys pateikiami raštu, savaitgaliais – skambučiu. Mėginiai priimami visą parą.

15min nuotr./Kaip sumažinti užsikrėtimo koronavirusu riziką?
15min nuotr./Kaip sumažinti užsikrėtimo koronavirusu riziką?

Pasak specialistės, siekiant sužinoti, ar žmogus susirgo koronavirusu, dažniausiai yra imamas tepinėlis iš nosiaryklės ir vežamas į laboratoriją. Čia molekuliniais metodais ieškoma, ar yra viruso kopijų mėginyje.

„Pas mus patenka ėminys, išskiriamas viruso RNR ir paleidžiama grandininė reakcija, virusas yra dauginamas. Jeigu yra kreivės, matome, kad yra virusas. Tyrimas tikrai yra patikimas, pagal tai yra sprendžiamas rezultatas“, – sakė specialistė.

Kol kas visi mėginiai buvo neigiami, tačiau jie nėra beverčiai. Laboratorija juos saugo specialioje -70 laipsnių pagal Celsijų kameroje, jeigu dėl kokių nors priežasčių jų dar prireiktų.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Mėginių saugojimo kamera
Arno Strumilos / 15min nuotr./Mėginių saugojimo kamera

Anot I.Kušlevičiūtės, laboratorija galėtų per dieną atlikti ir gerokai daugiau tyrimų nei daroma iki šiol. Reagentų tam esą tikrai nepritrūktų.

„Mes galėtume per vieną dieną padaryti ir 70, ir 100 tyrimų. Svarbu, kad jie visi būtų vienu metu gauti“, – teigė ji.

„Šiai dienai turime pakankamai reagentų, jų galime dar užsakyti. Jie pristatomi ganėtinai greitai. Laboratorija žiūri į priekį, kad jų tikrai nepritrūktų“, – sakė I.Kušlevičiūtė.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Laboratorijos akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Laboratorijos akimirka

Darbo krūvis gerokai išaugo

Ketvirtadienį ministro pirmininko patarėjas Skirmantas Malinauskas LRT televizijai sakė, kad „laboratorijos pajėgumų pilnai pakanka, pagal tai, kiek yra mėginių“. Tačiau NVSPL atstovė teigia, kad darbo krūvis šią savaitę taip išaugo, kad tenka dirbti viršvalandžius.

„Darbuotojai turi dirbti daugiau valandų negu įprasta. Pailgėjo darbo laikas kokias 8 val. per dieną, tai per dieną būna ir 15, ir 16 valandų. Tai yra nebūtinai vienam, gali būti ir keliems žmonėms, gali būti slenkantis grafikas“, – kalbėjo I.Kušlevičiūtė.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Laboratorijos akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Laboratorijos akimirka

Jos teigimu, šiuo metu laboratorija ieško papildomų darbuotojų, kad jie padėtų susitvarkyti su tenkančiu krūviu. Klinikinių tyrimų skyriaus vedėjos teigimu, įstaiga galėtų priimti bent 3 naujus darbuotojus.

„Pajėgumų žinoma, kad trūksta ir išties bandome dėti ir darbo skelbimus, kad būtų galima bent su terminuotomis sutartimis priimti žmones, juos apmokyti. Aišku, yra reikalavimai, kad būtų dirbę molekulinių tyrimų laboratorijoje. Šiai dienai priimtume 3 darbuotojus tikrai“, – kalbėjo specialistė.

15min vizualizacija/Koronaviruso simptomai
15min vizualizacija/Koronaviruso simptomai

Valstybės ekstremaliųjų situacijų centro posėdyje ketvirtadienį spręsta, ar nereikėtų leisti tyrimus atlikti ir kitoms laboratorijoms, turinčioms būtiną įrangą. Lietuvoje yra dar dvi įstaigos, turinčios tokią pat aparatūrą.

Koronavirusas: rizikingos kryptys
Koronavirusas: rizikingos kryptys

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, per parą Antakalnyje įsikūrusi Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija pajėgi atlikti daugiau kaip 200 tyrimų.

Visos naujienos apie koronavirusą specialiame 15min polapyje

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie 15min