Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gruodžio 3d. 13:05 , Atnaujinta: 2015 gruodžio 3d. 14:27

Viešojo saugumo tarnybos skandalas plečiasi – aiškinasi ir S.Skvernelis, ir R.Šukys

Viena svarbiausių užduočių - malšinti neramumus įkalinimo įstaigose
VST nuotr. / Viena svarbiausių užduočių - malšinti neramumus įkalinimo įstaigose

Vidaus reikalų ministerija (VRM) teigia, jog problemos Viešojo saugumo tarnyboje (VST) buvo identifikuotos ir pradėtos spręsti dar nuo praėjusių metų pabaigos, kuomet darbą pradėjo prezidėntės kritikos dėl neveiklumo sulaukęs vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Ministerija: S.Madalovas nevykdė reikalavimų

VRM išplatintame pranešime teigia, kad tuometiniam VST vadui Sergejui Madalovui buvo pateiktos konkrečios pastabos dėl neskaidraus administravimo, neišgrynintų ir besidubliuojančių funkcijų, akivaizdžių spragų aprūpinimo sistemoje, strategijos nebuvimo bei kitų gausių trūkumų.

15min.lt nuotr./Sergejus Madalovas
15min.lt nuotr./Sergejus Madalovas

„Šių metų sausį ministerijoje buvo svarstomas VST parengtas ir pristatytas tarnybos struktūros pakeitimo projektas. Jam išsakyta daug pastabų, tarnybos vadui nurodyta projektą koreguoti, paraleliai imtis kitų būtinų pertvarkų. To nebuvo sulaukta. Tuomet VRM savo iniciatyva ėmėsi tarnybinių patikrinimų, kurių rezultatas – kreipimaisi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją dėl tarnybos vado ir jo pavaduotojo veiksmų įtariant viešųjų ir privačių interesų konfliktus. VTEK šiuos įtarimus patvirtino“, – informuoja ministerija.

Gavus informacijos apie galimai Lietuvai nelojalius asmenis, tarnaujančius VST, pradėti nauji tyrimai. Bendradarbiaujant su teisėsaugos ir kitomis institucijomis buvo renkama ir analizuojama informacija, atliekami kiti būtini – tarp jų ir nevieši – veiksmai.

VST nuotr./Viena svarbiausių VST pareigų - malšinti neramumus įkalinimo įstaigose
VST nuotr./Viena svarbiausių VST pareigų - malšinti neramumus įkalinimo įstaigose

Ministerija teigia, kad kai prie VST vairo stojo naujasis vadas Ričardas Pocius, jam buvo iškeltos prioritetinės užduotys: „išvalyti“ sistemą nuo galimai nelojalių, ne tiesiogines tarnybos funkcijas atliekančių ar tik „popieriuje“ dirbančių pareigūnų, taip pat nedelsiant imtis būtinų pertvarkų tam, kad tarnyba taptų moderni, vakarietiška, profesionali bei motyvuota.

„Didžioji dauguma reikiamų veiksmų jau atlikti, priemonės įgyvendintos. Iki kitų metų pradžios problemų, apie kurias šiandien kalbama, tarnyboje apskritai nebeliks. Pabrėžiame, jog dabartinė VRM vadovybė nesitaikė ir nesitaikstys su korupcijos, nepotizmo, protegavimo, piktnaudžiavimo apraiškomis ir kitomis negerovėmis tiek VST, tiek ir kitose statutinėse organizacijose“, –  teigia VRM.

VRM atkreipia dėmesį, kad naujasis VST vadas R.Pocius nuo pat tarnybos pradžios sulaukė visuomenės, pareigūnų bendruomenės ir žiniasklaidos klausimų apie padėtį tarnyboje.

„Demokratinėje valstybėje nepriimtina problemas ignoruoti, slėpti ar dirbtinai dangstyti, į visuomenei kylančius klausimus turi būti atsakyta – tai ir buvo padaryta. VRM taip pat atkreipia dėmesį, jog viešojoje erdvėje pasirodžiusios interpretacijos apie tariamas valstybės institucijų tarpusavio kovas neatitinka realybės. Kovojama, kaip minėta, su korupcijos, nepotizmo, protegavimo, piktnaudžiavimo apraiškomis ir kitomis negerovėmis“, – poziciją dėsto VRM.

R.Šukys: S.Madalovas – neabejotino padorumo

Tuo tarpu buvęs vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys, 2007 metais pasirašęs įsakymą dėl VST įsteigimo reorganizavus buvusius vidaus tarnybos pulkus ir paskyręs S.Madalovą VST vadu, taip pat stebisi, kodėl iki šiol problemos, jei jų buvo, nėra išspręstos.

„S.Madalovas – Lietuvai atsidavęs, aukštos kvalifikacijos, tvirtų principų ir neabejotino padorumo žmogus. Spaudoje išsakytus R.Pociaus samprotavimus (kol kas tik samprotavimai, neįrodyti kaltinimai), viešai sumenkinant buvusio vadovo ir VST veiklą ir nuopelnus, asmeniškai vertinu kaip nevisai padorų, nederamą karininkui, veiksmą“, – apie VST vado pasisakymus sakė R.Šukys, dabar dirbantis Seimo kontrolieriumi.

S.Madalovas – Lietuvai atsidavęs, aukštos kvalifikacijos, tvirtų principų ir neabejotino padorumo žmogus, – sakė R.Šukys.

Buvęs vidaus reikalų ministras R.Pociaus viešus pasisakymus vertina kaip politikavimą, kuris nedera su statutine tarnyba, ir negebėjimą spręsti problemų įstaigos, kuriai vadovauja, viduje.

„Jei buvo daromi nusikaltimai, piktnaudžiavimai, kodėl iki šiol medžiaga neperduota teisėsaugos institucijoms, o tik žadama perduoti tik kitais metais? Be to, VST vadovo viešųjų interesų pažeidimus ar „nepotizmo“ apraiškas jau tyrė ir įvertino Vyriausioji tarnybinės etikos komisija“, – sakė jis.

Buvusiam ministrui sukėlė abejonių ir kaltinimai pavaldiniams, esą, kai kurie jų – ne lojalūs valstybei: „Jei taip, kodėl nebuvo imtasi priemonių ir šie asmenys iki šiol tarnauja?“

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Raimondas Šukys
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Raimondas Šukys

„Viešas, neįvardijant konkrečių asmenų ir jų skaičiaus, apibendrinantis kalbėjimas, kaltinimai nelojalumu, iš esmės metant šešėlį buvusiam vadui ir visai tarnybai, padarė didelę žalą VST autoritetui. Mano įsitikinimu, neatsakingi pasisakymai pakirto pasitikėjimą VST ir diskredituoja, įžeidžia tūkstančius per 25 metus pulkuose, vėliau VST dirbusių ir tebedirbančių pareigūnų“, – sakė jis.

R. Šukys prisiminė, kad nuo 2005 metų buvo ruošiamasi vidaus tarnybos pulkus perduoti policijai, tačiau Seimui priėmus atskirą įstatymą 2007 metais buvo įsteigta savarankiška, su specifinėmis funkcijomis, Viešojo saugumo tarnyba, kurios vadovu buvo paskirtas S.Madalovas iki tol vadovavęs pirmajam vidaus tarnybos pulkui Kaune.

„Savo reikalingumą ir profesionalumą, pasirengimą vykdyti pareigas VST pareigūnai įrodė sutramdant nelegalių migrantų, nuteistųjų, sporto sirgalių organizuotas riaušes, saugant ir konvojuojant nuteistuosius, vykdant strateginių objektų apsaugą, nusikaltusių ir dingusių asmenų paiešką ar sulaikymą. Ši tarnyba ženkliai padeda policijai užtikrinant viešąją tvarką ypatingai vasarą kurortuose ir masiniuose renginiuose“, – sakė jis.

R. Šukys pripažįsta ir apgailestauja, kad per visą vidaus pulkų ir tarnybos egzistavimo laiką VST buvo skiriamas nepakankamas politikų dėmesys sprendžiant VST finansavimo ir materialinio, techninio aprūpinimo klausimus.

Kritikavo ir D.Grybauskaitė, ir L.Graužinienė

Ketvirtadienį prezidentė Dalia Grybauskaitė sukritikavo Viešojo saugumo tarnybos vadą Ričardą Pocių, sakydama, kad apie netvarką ir nelojalumą valstybei prabilęs pareigūnas turėtų spręsti problemas, užuot rengęs „televizinius spektaklius“. Prezidentė taip pat sukritikavo vidaus reikalų ministrą Saulių Skvernelį, kad šis dirba jau metus, bet VST problemų nesprendė.

Kritikos strėlių negailėjo ir Loreta Graužinienė, komentavusi, jog statutinės organizacijos problemas turi išspręsti viduje, tad R.Pocius neturėjo bauginti visuomenės sakydamas, kad jo vadovaujamoje tarnyboje yra valstybei nelojalių žmonių ir konflikto atveju gali atsukti ginklą prieš šalies piliečius.

„Jei tai netvarka, ją reikia susitvarkyti, jei yra kalti žmonės, jie turi atsakyti už tai, ką padarė ne taip. Bet man nepatinka, kaip buvo pateikta, tai yra statutinė organizacija, tokios atsakingos institucijos turi savo vidinius klausimus išspręsti viduje ir negąsdinti visuomenės papildomomis grėsmėmis, kad jų viduje, struktūroje yra darbuotojai, kurie iki šiol dirba, gali atsukti ginklą prieš mūsų žmones. Aš suprantu, kad patys vadovai nesuprato, kokią žinią išleido į Lietuvą“, – trečiadienį Žinių radijui sakė L.Graužinienė.

Apie padėtį VST R.Pocius kalbėjo portalui delfi.lt antradienį. Viešojo saugumo tarnyba (VST) du dešimtmečius stagnavo, čia viskas buvo grindžiama šeimynine ir giminės ranga, privačiais interesais, teigia prieš penkis mėnesius vadovavimą tarnybai perėmęs naujasis vadovas Ričardas Pocius. Pasak jo, kai kurie VST pareigūnai nėra lojalūs valstybei ir konflikto atveju gali atsukti ginklą prieš šalies piliečius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

00:14
01:53
23:12

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min