Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 19, 18:04

Viesulas suniokojo neįgalaus Klaipėdos rajono gyventojo sodybą: dabar bijo žiemos

Klaipėdos rajoną penktadienio vakarą nusiaubė viesulas, hidrometeorologų vertinimu, skriejęs 30–40 m/s greičiu. Ypač stipriai nukentėjo Balsėnų kaimo gyventojai: čia be stogo liko ir daugiabutis, bendruomenės namai, apgadintos pavėsinės, šiltnamiai, išlaužti medžiai. Smarkiai nukentėjo rateliuose judančio Audriaus Juškos sodyba: nuplėštas namo stogas, sumaitotas automobilis, neliko pavėsinės, sodo, malkinės. Šeima baiminasi artėjančių šalčių.

„Viskas įvyko žaibiškai. Penktadienio vakarą buvau namuose. Iš pradžių dingo elektra ir apie pusę devynių vakaro išgirdau smūgį, kažkas lyg trenkėsi į namą, išmušė virtuvės langą. Pradėjo varvėti vanduo, pamačiau, kad nebėra stogo. Dar bandžiau dėti indus, kibirus, puodus. Greit supratau, kad be reikalo. Bandžiau daryti duris į lauką, bet negalėjau, kažkas buvo prispaudęs“, – pasakojimą pradėjo Balsėnų Klaipėdos rajone gyventojas A.Juška.

Penktadienio dieną stiprus vėjas nusiaubė Plikių kaimą. Žmonės pasakojo, kad vėjas kilo staiga ir buvo toks stiprus, kad plėšė nuo stogų šiferį, išjudino namų konstrukcijas.

Asmeninio archyvo nuotr./Viesulas suniokojo visą Juškų sodybą Balsėnuose.
Asmeninio archyvo nuotr./Viesulas suniokojo visą Juškų sodybą Balsėnuose.

Įkalino namuose

Balsėnuose dieną buvo gana ramu nepaisant vieną kitą keičiančių liūčių. Vakare taip pat nebuvo ženklų apie kylantį vėją. Nebuvo ir pranešimų į mobiliuosius telefonus.

Žmoną į darbą naktinėje pamainoje išleidęs A.Juška teigė nė įtarimų neturėjęs, kad vakaras bus toks neramus.

Po viesulo siautėjimo į sodybą atbėgo kaimynystėje gyvenantis brolis. Jis ir padėjo neįgaliam vyrui atidaryti duris ir išeiti.

Lauke vyrai pamatė, kad vėjas gerokai aplamdęs automobilį. Neseniai pirktas „Land Cruiser“ buvo sulankstytas, visi langai išdužę.

Asmeninio archyvo nuotr./Viesulas apgadino ir neseniai šeimos pirktą automobilį.
Asmeninio archyvo nuotr./Viesulas apgadino ir neseniai šeimos pirktą automobilį.

Dabar Balsėnų gyventojai svarsto, kad vėjas buvęs toks stiprus, kad sugebėjo 2,5 tonos sveriančią transporto priemonę išjudinti ir ši trenkėsi į namo sieną.

A.Juška teigė taip ir nesupratęs, kokia jėga trenkėsi į automobilį, kad šis taip sulamdytas: aplink nebuvo medžių, nesimatė šakų.

Vėjui aprimus vyrai pamatė, kad sulaužyta pavėsinė, šiltnamis, išvartyti medžiai, permirko malkinė, sugadintas ir neįgalaus vyriškio vežimėlis.
Nuo stipraus vėjo nukentėjo ir A.Juškos tėvai, netoliese gyvenantys daugiabutyje. Buvo sugadintas namo stogas, vanduo veržėsi į butą. Apgadinti ir bendruomenės namai, ūkiniai pastatai, pavėsinės, šiltnamiai, medžiai.

Asmeninio archyvo nuotr./Apgadinti bendruomenės namai Balsėnuose.
Asmeninio archyvo nuotr./Apgadinti bendruomenės namai Balsėnuose.

Žiemai ruoštos malkos – permirko

A.Juškos ir jo sutuoktinės namas statytas išplečiant kelionių vagonėlį. Žmonės buvo jį pavertę jaukia vieta gyventi.

Apie nelaimę išgirdę kaimynai padėjo namelį užsidengti, bandoma pastatą kūrenti, kad išdžiūtų permirkę daiktai. „Sunkiai sekasi, nes malkos yra permirkusios. Dabar mums užduotis – užsidengti stogą, pasirūpinti malkomis“, – pasakojo pašnekovas.

Asmeninio archyvo nuotr./Namelis laikinai apdengtas
Asmeninio archyvo nuotr./Namelis laikinai apdengtas

Jis neslėpė, kad turtas – nedraustas. Todėl dabar visi nuostoliai krinta ant šeimos, kurioje judėjimo negalią turintis vyras negali dirbti.

„Niekada nebuvo reikalo. Kas galėjo pagalvoti, kad kils toks vėjas, kad net mašiną sulamdys“, – stebėjosi vyras.

Balsėnų gyventojas apskaičiavo, kad galėjo patirti maždaug 15 tūkst. eurų siekiančią žalą. Kreipiamasi į visuomenę ir prašoma padėti šeimai pasiruošti artėjančiai žiemai.

Aukos gavėjas: AUDRIUS JUŠKA

Banko sąskaitos Nr. LT437300010091557970

Nurodykite paskirtyje: auka namo atstatymui.

Hidrometeorologai: „Panašu į viesulą“

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistai, komentuodami įvykį, teigia, kad Balsėnuose galimai būta viesulo. Viesulai paprastai pridaro žalos siaurame teritorijos ruože.

„Sprendžiant pagal padarytą žalą, galimai vienas tokių penktadienį vakare praslinko pro Balsėnus, Klaipėdos rajone. Pagal Fudžitos skalę, tai galėjo būti F1 kategorijos viesulas, kuriame vėjo greitis galimai siekė iki 30–40 m/s“, – pranešė tarnyba.

Asmeninio archyvo nuotr./Viesulo apgadinti pastatai Balsėnuose.
Asmeninio archyvo nuotr./Viesulo apgadinti pastatai Balsėnuose.

Balsėnuose vienu metu į orą buvo keliami stogai, o vieno namo stogas nuneštas su visomis gegnėmis.

Anot specialistų viesulą nuo škvalo galima atskirti pagal padarinius. Po škvalo medžiai lūžta tiesiai ir sugula lyg degtukai, o po viesulo viskas būna išdraskoma be jokios tvarkos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min