Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 27d. 06:15

Vietoj darbo cirke – mulkinimo šou

Nuo aferistų nukentėję žmonės lieka ir be žadėto darbo, ir be apgavikams sumokėtų pinigų.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Nuo aferistų nukentėję žmonės lieka ir be žadėto darbo, ir be apgavikams sumokėtų pinigų.

Darbo užsienyje ieškoję lietuviai užkibo ant aferistų kabliuko. Licencijos įdarbinimui užsienyje neturinti bendrovė „EW gates“ už 1,5–2 tūkst. Lt žmonėms žadėjo rasti darbą cirke, statybose ir kitur, tačiau pinigus sumokėję tautiečiai liko it musę kandę – pinigai dingo, o darbo nėra.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, UAB „EW gates“ buvo įregistruota 2007 metų sausį, tačiau pirmieji šios įmonės skelbimai, kuriuose siūloma už kelis tūkstančius litų surasti darbą Europos Sąjungos šalyse, internete pasirodė tik šių metų kovo pabaigoje. Jau po kelių savaičių šios įmonės paslaugomis susigundę žmonės internete pradėjo rašyti komentarus, kuriuose teigia, jog „pasėdėjo Vokietijoje dvi savaites ir negavo nė vieno pasiūlymo, kiekvieną dieną girdėjo utopinius pasiūlymus, kad jau rytoj pradėsime dirbti“, o grįžę pinigų taip ir neatgavo.

Šios įmonės direktorius Vidmantas Laukaitis kaltę verčia savo pavaduotojui Vygantui Petravičiui. Direktorius tikina pats darbo nežadėjęs ir pinigų nerinkęs, dokumentų nepasirašęs, o nesąžiningą „buhalterį“ V.Petravičių įskundęs policijai, kuri, V.Laukaičio žodžiais, „atras kaltus“.

Vilniaus miesto 3-iojo policijos komisariato atstovai „15min“ teigė, kad bendrovei yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo. Tačiau net ikiteisminis tyrimas sukčių nesustabdo – „15min“ žurnalistui, prisistačiusiam darbo ieškančiu vilniečiu, V.Laukaitis telefonu pasiūlė atsiųsti CV ir žadėjo kitą savaitę surengti pokalbį dėl darbo.

Pinigus padavėm tam buhalteriui Petravičiui. Nežinau, ar ką atgausim, ir taip aišku, kad afera čia, – sakė vyras.Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nėra išdavusi licencijos „EW gates“ užsiimti įdarbinimo tarpininkavimo veikla. Ministerijos duomenimis, per 2007–2008 m. buvo panaikinta 17 licencijų dėl veiklos sąlygų pažeidimo.

Apie neaiškią veiklą vykdančią įmonę „15min“ informavo vilnietis Saulius Užpalevičius, kuris taip pat pakliuvo į jos pinkles.

Kelis mėnesius pastovaus darbo Lietuvoje nesusiradęs statybininkas susigundė skelbimu internete, kuriame įmantriai pavadinta bendrovė siūlo už tam tikrą užmokestį suteikti darbą užsienyje. Nurodytu telefonu atsiliepęs „EW gates“ direktorius V.Laukaitis pažadėjo jam darbą Vokietijos cirke. Tačiau po kelių dienų V.Laukaitis vilniečiui paskambino ir pranešė, jog „grupė pilna“, bet pasiūlė vykti su kita grupe – dirbti betonuotoju Vokietijoje, Roterdame. Pasikeitė ir suma – vietoj 1,5 tūkst. Lt už „darbo suradimą“ jau reikėjo mokėti 2,2 tūkst. Lt.

„Nuvažiavau su darbo knygute, dokumentais visais, kad parodyčiau, kad statybose ilgai dirbu ir betonuoti moku, bet jis į juos net nepažiūrėjo, nieko neklausinėjo – tik liepė susimokėti pinigus ir laukti kelionės“, – kalbėjo S.Užpalevičius.

Pinigus priėmė ir kasos pajamų orderį pasirašė direktoriaus pavaduotojas V.Petravičius. „Dar tuo metu įmonę tikrino VMI, bet jie rodė, kad popieriai tvarkingi, viskas gerai. O aš kvailas buvau ir sumokėjau...“, – apgailestavo vilnietis.

Praėjusį ketvirtadienį jis sulaukė skambučio, neva kelionė nukeliama „nes nesusirinko žmonių, ir savaitgalis artėja“. Pasidomėjęs įmonės veikla vilnietis suprato pakliuvęs į aferistų pinkles. „Penktadienį nuėjau pasiaiškinti. Ten jau laukė keliolika žmonių, iš visos Lietuvos, apgautų. Nusprendžiau viską užmiršti, vis tiek nieko neatgausiu, kam tie nemalonumai“, – kalbėjo pašnekovas.

Sutiko susitikti

„15min“ žurnalistui, prisistačiusiam darbo ieškančiu statybininku, paskambinus V.Laukaičiui, šis teigė, kad „pastaruoju metu žmonės nebuvo įdarbinti, jais rūpinamės“, bet paprašė atsiųsti CV. Paprašius susitikti, V.Laukaitis teigė „dieną suplanavęs“ ir siūlė atvykti kitą dieną, esą šiandien jo darbe ilgai nebus. Galiausiai susitarta dėl susitikimo kitą savaitę.

Tačiau žurnalistui vakar atvykus į įmonės biurą, V.Laukaitis sėdėjo savo kėdėje ir telefonu kalbėjo su dar vienu darbo užsienyje ieškančiu žmogumi. Kabinete buvo dar 4 žmonės, kurie, kaip paaiškėjo, buvo toji „grupė dirbti cirke“.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Nors EW gates direktorius V.Laukaitis teigė nesąžiningą įmonės buhalterį atleidęs gegužės 17 dieną, gegužės 18 dieną iaduotas kasos pajamų orderis kelia įtarimų: jį pasiraaė ia darbo neva atleistas V.Petravičius, o pinigus gavo kasininkas Vidmantas Laukaitis.
Nors „EW gates“ direktorius V.Laukaitis teigė nesąžiningą įmonės buhalterį atleidęs gegužės 17 dieną, gegužės 18 dieną išduotas kasos pajamų orderis kelia įtarimų: jį pasirašė iš darbo neva atleistas V.Petravičius, o pinigus „gavo kasininkas Vidmantas Laukaitis“.
„Reikalavome kontaktų ir pavardžių tų žmonių, kurie mus Olandijoje sutiks. Vis žadėjo duoti, bet nedavė, kelionė vis nukeliama... Matom, kad nieko čia nebus. Prašom arba pinigus atiduoti, arba tikrą darbą surasti. Jis mums aiškina, kad pinigų nepriėmė ir nieko nežino. Taip, pinigus padavėm tam „buhalteriui“, Petravičiui. Nežinau, ar ką atgausim, ir taip aišku, kad afera čia“, – kalbėjo vienas kabinete laukęs vyras.

Pats V.Laukaitis kaltę vertė V.Petravičiui ir vis ragino paskaityti kreipimąsi į policiją. Jame teigiama, kad V.Petravičius iki gegužės 10 dienos turėjo pervesti iš žmonių gautus pinigus į bendrovės sąskaitą, tačiau to nepadarė, todėl gegužės 14 dieną „EW gates“ direktorius kreipėsi į policiją. Gegužės 17 dieną „EW gates“ direktorius nušalino V.Petravičių nuo pareigų. V.Laukaitis negalėjo paaiškinti, kaip įmonės darbuotojas buvo atleistas sekmadienį.

Be to, tiek nukentėjusio S.Užpalevičiaus, tiek kabinete buvusių 4 darbininkų dokumentai pasirašyti gegužės 18 dieną. Paklaustas, kaip dieną po nušalinimo V.Petravičius grįžo į darbą ir kodėl jam buvo leista rinkti pinigus, dėti antspaudus bei pasirašyti įmonės vardu, V.Laukaitis teisinosi buvęs „pasimetęs, daug žmonių vaikščiojo“. „EW gates“ direktorius teigė nežinojęs, „kaip iš policijos grįžo V.Petravičius ir kaip ten viskas buvo, jis toliau pinigus rinko ir dokumentus pasirašė“. Savo kaltės V.Laukaitis neįžvelgė ir dar pasigyrė „sėkmingai įdarbinęs žmones Prancūzijoje“.

Vilniaus miesto 3-iasis policijos komisariatas informavo, kad bendrovei „EW gates“ pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 182 str. 1 dalį „Sukčiavimas“. Už tai numatoma griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki 3 metų. Žalos atlyginimo „EW gates“ klientai gali reikalauti per teismą.

Patarimai ieškant darbo užsienyje

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pataria kreiptis į „Eures“ konsultantus, kurie suteiks nemokamas konsultacijas. Internetiniu adresu Ldb.l/eures pareikiama išsamesnė informacija.

Nusprendus kreiptis į privačią įdarbinimo agentūrą, reikia pasitikslinti, ar ji turi licenciją tokiam darbui, tokia informacija pateikiama SADM tinklalapyje Socmin.lt. Taip pat patariama atidžiai perskaityti pasirašomą sutartį ir įmonės įsipareigojimus.

Apsisprendus išvykti dirbti į užsienį patariama susirinkti informaciją apie konkrečias darbo galimybes pagal turimą darbo patirtį, kvalifikaciją ir kalbos žinias, palyginti šiuos duomenis su sutartyje siūlomomis darbo ir apmokėjimo sąlygomis, kad nebūtų didelių neatitikimų.

Verta iš anksto susižinoti, kur svečioje šalyje galima kreiptis dėl darbo pažeidimų. Ginčai, kilę dėl darbo santykių, sprendžiami pagal tos šalies įstatymus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilniaus meru pasiryžęs tapti Naglis Puteikis pats mokesčius miestui mokėti vengia

Aktualu

Orai.lt: sniego bus mažiau

24sek

Šaras nusivylęs skubėjo palikti Miuncheną: „Visos rungtynės buvo blogos“

Aktualu

Kodėl tiek daug šalių keičia požiūrį į kanapes?

24sek

Solidus D.Sabonis padėjo „Pacers“ sugadinti monstrišką J.Embiido vakarą

24sek

Buvęs NBA supertalentas palaužė „Žalgirį“ Miunchene

Aktualu

D.Trumpas paskelbė, kas taps J.Kelly įpėdiniu

24sek

Rekordinį mačą sužaidęs L.Westermannas bedė pirštu į didžiausią „Žalgirio“ problemą

Buvau geras Gyvenimas

200 jaunuolių Kaune aplankė 100 senolių: 82-ejų Irena svajoja atsikratyti lazdos

Aktualu

Išrinkite fotokonkurso „Jogailaičių paveldas greta mūsų“ nugalėtoją

Aktualu

Skaitytojos informacija: moters pasivaikščiojimas vakariniu aplinkkeliu baigėsi greitojoje

Aktualu

„Brexit“ be susitarimo: ką prarastų Europos Sąjunga?

24sek

Lietuviškame Miunchene – rekordinės „Žalgirio“ sirgalių pajėgos ir pranešėjo siurprizas

Vardai

„Kelyje į žvaigždes“ išgarsėjusi Berneen vieši Lietuvoje: vakarėlyje akį traukė ryškiu įvaizdžiu

Vardai

Vandalai nuplėšė Agnetos Kleizienės kalėdines dekoracijas: „Gaila, kad grinčai gyvena visose šalyse“

Pasaulis kišenėje

Nuošaliame Tenerifės paplūdimyje – hipių gyvenimas pagal savas taisykles

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Gyvenimas

Daina, kuri padės užmigti per 8 minutes ir sumažins nerimą iki 65 proc.

Verslas

ES paramos mažėjimas: kalti per maži mokesčiai ir atlyginimai

Gazas

Automobilis internetu: ar tai realu?

Naujienos

Aktualu

Vilniaus meru pasiryžęs tapti Naglis Puteikis pats mokesčius miestui mokėti vengia

Aktualu

Mokytojų streikai kirto per S.Skvernelio reitingus

Sportas

Pasaulio čempionatas: R.Meilutytė neįveikė atrankos, du lietuviai – pusfinalyje

Gyvenimas

Specialistė pataria: koks kalėdinis medelis nemeta spyglių ir kurio nekenčia katės?

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Aktualu

Orai.lt: sniego bus mažiau

24sek

Šaras nusivylęs skubėjo palikti Miuncheną: „Visos rungtynės buvo blogos“

Aktualu

Kodėl tiek daug šalių keičia požiūrį į kanapes?

24sek

Solidus D.Sabonis padėjo „Pacers“ sugadinti monstrišką J.Embiido vakarą

Aktualu

Išrinkite fotokonkurso „Jogailaičių paveldas greta mūsų“ nugalėtoją

24sek

Buvęs NBA supertalentas palaužė „Žalgirį“ Miunchene

Aktualu

D.Trumpas paskelbė, kas taps J.Kelly įpėdiniu

Verslas

Neįperkamo būsto San Fransiske padariniai: restoranuose masiškai trūksta darbuotojų

24sek

Rekordinį mačą sužaidęs L.Westermannas bedė pirštu į didžiausią „Žalgirio“ problemą

Buvau geras Gyvenimas

200 jaunuolių Kaune aplankė 100 senolių: 82-ejų Irena svajoja atsikratyti lazdos

Vardai

„Kelyje į žvaigždes“ išgarsėjusi Berneen vieši Lietuvoje: vakarėlyje akį traukė ryškiu įvaizdžiu

Vardai

Vandalai nuplėšė Agnetos Kleizienės kalėdines dekoracijas: „Gaila, kad grinčai gyvena visose šalyse“

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Aktualu

„Brexit“ be susitarimo: ką prarastų Europos Sąjunga?

24sek

NBA: „Raptors“ be J.Valančiūno krito, „Warriors“ tempė S.Curry

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min