Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dalia Grybauskaitė teigia, kad oponentų persekiojimas gali Ukrainai pakišti koją, Viktoras Janukovyčius greitų sprendimų nežada

Viktoras Janukovyčius ir Dalia Grybauskaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Viktoras Janukovyčius ir Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: 15min
0
A A

Su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi trečiadienį susitikusi prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė: Lietuva stengsis, kad Ukraina pasirašytų Asociacijos sutartį su Europos Sąjunga (ES).

Tačiau valstybės vadovė pabrėžė, kad susitarimui gali sutrukdyti oponentų persekiojimas Ukrainoje. Daug kritikos Ukrainos valdžia sulaukia dėl buvusios premjerės Julijos Tymošenko kalinimo.

„Europos Sąjunga įdėmiai seka bylų prieš politinius oponentus eigą, ji turi esminę svarbą Ukrainos ir ES santykiams. Oficiali ES pozicija: selektyvus teisingumas šiandien kuria negatyvų politinį kontekstą bendradarbiavimui", – šalių vadovų konferencijoje sakė prezidentė.

V.Janukovyčius savo ruožtu nedalijo pažadų, kad J.Tymošenko klausimas bus išspręstas taip, kaip tikimasi. Jis pabrėžė, kad svarbiausia – laikytis įstatymų.

„Ukraina gali pritarti, kad šis kelias yra gana sudėtingas, tačiau nepaisant to, tai yra mūsų namų darbų užduotis, ir mes privalome ją atlikti. Mes suprantame, kad ne visada galime viską sėkmingai išspręsti, bet iš nesėkmingų problemų sprendimų stengiamės daryti išvadas. Šiandien mes ieškome sprendimų, tikiu, kad juos surasime“, – paklaustas, ar svarstoma J.Tymošenko suteikti malonę, sakė jis.

Tačiau prezidentas pridūrė, kad Ukraina negali nereaguoti į ES kritiką ir šis klausimas „yra labai skausmingas".

V.Janukovyčius taip pat teigė, kad Ukrainos užsienio politikos prioritetas – tolesnė integracija: „Tradiciškai susiklostė, kad Lietuva yra mūsų strateginis partneris šiais klausimais, nes Lietuva jau nuėjo visą šį integracijos kelią.“

„Prie negatyvaus politinio konteksto prisideda ir Ukrainos pasiūlymas iš naujo derėtis dėl Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) narystės sąlygų net 371 pozicijoje. Tai mažina pasitikėjimą Ukraina ir prieštarauja PPO dvasiai. Taip pat kelia grėsmę visai daugiašalei prekybos sistemai. Tai neigiamas signalas dėl Ukrainos gebėjimo įgyvendinti gilios ir visa apimančios laisvos prekybos susitarimo su ES nuostatas", – spaudos konferencijoje sakė D.Grybauskaitė.

Valstybės vadovė pridūrė, kad toks kontekstas gali užblokuoti galimybę šį lapkritį pasirašyti laisvos prekybos sutartį su Ukraina.

Ji priminė, kad ES yra iškėlusi 19 reikalavimų, ką Ukrainai dar reikėtų atlikti prieš pasirašant susitarimą.

„Pirmiausia tai susiję su rinkimų, teismų reformomis, taip pat konkrečiais žingsniais, rodančiais, kad Ukraina gali ir sugeba gyventi ir veikti kaip europinė valstybė“, – sakė prezidentė.

D.Grybauskaitė sakė, kad dvišaliai Lietuvos ir Ukrainos santykiai klostosi labai sėkmingai ir Lietuva aktyviai dalyvauja Ukrainai stengiantis priartėti prie ES.

„Lietuva antroje šių metų pusėje pirmininkaus Europos Sąjungai. ES ir Ukrainos santykiai tampa šių metų aktualija“, – pabrėžė ji.

Trečiadienį prezidentai pasirašė Strateginės partnerystės tarp Lietuvos ir Ukrainos vystymo gaires 2013–2014 metams bei dvišalį Lietuvos ir Ukrainos susitarimą dėl bendradarbiavimo psichoaktyviųjų medžiagų kontrolės srityje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min