Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 21d. 15:52

Vilniaus benamiai lovas klodavosi iš senų sostinės policijos bylų (nuotraukos, video)

Policijos bylos
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Policijos bylos

Policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas kategoriškas: „Taip neturi būti. Tai nenormalu." Taip komisaras reagavo į žinią, kad sostinės valkatos miega ant senų Vilniaus policijos bylų.

Antradienį 15min.lt redakcija gavo didelį maišą, pilną Vilniaus policijos bylų. Maišą atnešęs žmogus panoro likti nežinomas, tačiau informavo, kur tokių dokumentų galima prisirinkti ir daugiau.

Žmogus sako, kad aplink tą vietą gyvenantis jaunimas laisvalaikiu eina vartyti bylų, skaitinėja jas, žiūri bylose įsegtas nuotraukas. O benamiai apleistame pastate iš jų sukasi guolius.

Žmonių gyvenimo ir mirties istorijos

Iš maišo traukiame ir vartome atvežtas bylas. Kai kurios iš jų visiškai peršlapusios – dokumentus ne vieną mėnesį merkė lietus. Iš kai kurių lenda įvairūs vabalai, tarakonai. Kai kurias dar galima imti į rankas ir vartyti.

Byla Nr. 10-9-017-90. Pradėta 1990 m. lapkričio 12 d. dėl nežinomo vyro lavono tapatybės nustatymo. Vyras aptiktas vienoje laiptinėje Naugarduko gatvėje.

Jei ant dokumentų būtų grifas „slaptai", jau būtų galima kalbėti ir apie kažkieno baudžiamąją atsakomybę. Tačiau net ir tuo atveju, jei tokio grifo nėra, dokumentai šitaip negali mėtytis.Lapas po lapo susipažįstame su ką tik nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos policijos darbo kasdienybe. Lavono apžiūros aktas, mirusio vyro nuotraukos, aprašymas, pirštų atspaudai, pareigūnų pavedimai, pažymos.

Byla Nr. 10 900/90, pradėta 1990 m. sausio 2 d. dėl nežinomo vaiko, sunkiai sužaloto avarijoje Nemenčinės plente ir mirusio ligoninėje, tapatybės nustatymo. Byloje įsegta net vaiko drabužių skiaučių. Byla užbaigiama dokumentu, iš kurio aiškėja, kad tai vieno sostinės internato auklėtinis vienuolikmetis Edvardas S.

Byla Nr. 10-8-044-90, pradėta 1990 m. rupjūčio 9 d. dėl dingusio be žinios Aleksandro S. paieškos. Joje aptinkame artimųjų apklausos protokolą, paaiškinimus, dingusiojo gimimo liudiją ir jo paties ranka artimiesiems rusiškai rašytą raštelį: „Negaliu daugiau būti Vilniuje. Iš manęs reketininkai reikalauja išpirkos. Teisme pasirodysiu, namo dar paskambinsiu. Pasiėmiau 100 rublių, kad galėčiau pavalgyti. Saša." Verčiame bylą toliau ir aptinkame dokumentą, kad paieškos byla nutraukiama, nes jaunuolis atsirado.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Policijos bylos
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Policijos bylos

Bylų daug. Maiše taip pat aptinkame senus dar tuometės milicijos budėtojų dalies pareigūnų pildytus įvykių registracijos žurnalus. Juos vartant nesunkiai galima susidaryti įspūdį, kas vyko sostinėje tuo metu. Puikus pirminis šaltinis policijos istorikams. Juolab kad tarp redakcijai pasiekusių žurnalų yra ir pildytų 1977–1978 metais.

Aptinkame ir operatyvinių darbuotojų storą „parankinę knygą" su ne kartą įkliuvusių įtariamųjų nuotraukomis. Knyga permirkusi nuo vandens, nuotraukos išblukusios ir nusitrynusios. Tačiau aišku, kad šią knygą pareigūnai rodydavo nukentėjusiesiems. Gal šie atpažins savo skriaudikus.

Kiekviena byla – atskira žmonių gyvenimo ir mirties istorija. Su vardais, pavardėmis, adresais...

Sudomina byla Nr. 10-8-067-90, pradėta 1990 m. spalio 16 d. dėl dingusios be žinios Romualdos O. paieškos. Nurodymą pradėti paiešką rusiškai pasirašo Vidaus reikalų skyriaus viršininkas V.Telyčėnas. Tas pats V.Tėlyčenas, kuris dabar eina generalinio komisaro pareigas?

Generalinis komisaras: bylos neturi šitaip mėtytis

Generalinio komisaro nestebina, kad senuose dokumentuose aptikome jo parašą. Tačiau jį stebina, kad šios bylos mėtosi patvoryje, maišais nešamos į redakcijas.

Pagal policijoje galiojančią tvarką užbaigtos bylos turėtų būti saugomos 5 metus, jei dingusio be žinios žmogaus nepavyksta rasti, ar mirusio žmogaus tapatybės nepavyksta nustatyti – 15 metų. Tad kai kurios iš redakciją pasiekusių bylų turėjo būti sunaikintos dar 1995–1996 metais, kai kurios – 2005–2006 metais.

„Jos neturi šitaip mėtytis", – generalinis komisaras lakoniškas. Jis dėkoja redakcijai už informaciją ir žada, kad dėl šio fakto bus pradėtas patikrinimas. Bus bandoma nustatyti, dėl kieno kaltės policijos bylomis mėgaujasi benamiai.

Redakciją konsultavę teisininkai irgi teigė, kad situacija nenormali. „Jei ant dokumentų būtų grifas „slaptai", jau būtų galima kalbėti ir apie kažkieno baudžiamąją atsakomybę. Tačiau net ir tuo atveju, jei tokio grifo nėra, dokumentai šitaip negali mėtytis. Tai vienareikšmiška", – tvirtino teisininkai.

Bylas rinko policininkai

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Policijos bylos
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Policijos bylos

15min.lt žurnalistai važiuoja į šaltinio nurodytą vietą – senąjį Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato pastatą sostinės centre, Mindaugo gatvėje. Vilniaus policijos atstovas Paulius Radvilavičius sako, kas iš šio pastato policija į naujas patalpas išsikėlė 2005–2006 metų sandūroje. Visų pirma šias patalpas paliko kriminalistai, vėliau – kitos tarnybos. Galiausiai 2006-ųjų sausio pabaigoje–vasario pradžioje išsikraustė sostinės policijos administracija. Patalpos tuščios liko maždaug tuo metu, kai turėjo būti sunaikintos paskutinės bylos.

Buvusio komisariato kiemo pakraštyje, tarp medžių ir aukštų žolių, greta nedidelio pastatėlio, žurnalistai sutinka du sostinės policijos pareigūnus, kurie po 15min.lt žurnalistų skambučio į Policijos departamentą skubiai čia atvažiavo gavę nurodymą iš vadovybės.

Pareigūnai nėra labai patenkinti dėl žurnalistų pasirodymo. „Vėl skandalą išpūsite. Šios bylos visai nereikšmingos. Jos turėjo būti sunaikintos", – sako bylas vartydami pareigūnai. Tačiau fotografuoti policijos pamirštų dokumentų pareigūnai netrukdo.

Bylų nemažai. Vienos mėtosi apleistame pastate, kitos mirksta aukštoje žolėje. Galima spėti, kad policija jas tiesiog pamiršo kraustydamasi.

Bylas naikins, žurnalai keliaus į muziejų

„Pats esu nustebintas. Jau daviau nurodymą išsiaiškinti, kodėl tos bylos ten mėtosi", – sakė laikinasis Vilniaus apskrities policijos vadovas Antonijus Mikulskis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Policijos bylos
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Policijos bylos

Komisaras tvirtina, kad bylos senos. „Jos turėjo būti sunaikintos. Gali būti, kad kažkas iš kanceliarijos darbuotojų neatliko savo darbo. Bet tai tik mano svarstymas. Šiandien (antradienį – aut. past.) pradėjome tarnybinį patikrinimą, kad viską išsiaiškintume iki galo. Nusiunčiau žmones, kad viską surinktų. Jau atvežė visas bylas, kurias rado, į komisariatą. Dar reikia jas įdėmiai peržiūrėti, bet panašu, kad visas reikės pagal nustatytą tvarką sunaikinti", – antradienį po pietų sakė A.Mikulskis.

Kam buvo naudojamas pastatėlis, aplink kurį mėtėsi bylos, komisaras negalėjo prisiminti. „Mūsų archyvas buvo visai kitoje vietoje. Tas bylas kažkas pernešė. Kas? Tikrai nežinau. Per pradėtą patikrinimą tai irgi bandysime išsiaiškinti. Tikrai negerai, kad jos ten buvo. Taip neturėjo nutikti", – tvirtino laikinasis Vilniaus apskrities policijos vadovas ir iš karto pasiteiravo redakcijos adreso. Kad pareigūnai galėtų ir į žurnalistų rankas patekusias bylas sunaikinti, kaip to reikalauja vidinė policijos tvarka.

VIDEO: Policijos bylos

„Senųjų budėtojų žurnalų gal nenaikinsime. Padėsime į savo muziejų, kad jauni pareigūnai galėtų pažiūrėti, kaip kolegos dirbo tais laikais", – žadėjo A.Mikulskis.

Valstybė duomenų apsaugos inspekcija pradėjo tyrimą

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos pareigūnai, išgirdę, kad policijos bylos mėtosi su jose esančiais žmonių duomenimis, adresais, nors ir senais, teigia, kad dėl šio fakto irgi pradeda tyrimą.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Policijos pareigūnai ia redakcijos iasiveža senas bylas.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Policijos pareigūnai iš redakcijos išsiveža senas bylas.

„Jau priėmiau sprendimą pradėti prevencinį patikrinimą. Įžvelgiame pažeidimų dėl asmens duomenų apsaugos. Visi asmens duomenys turi būti saugomi ir tvarkomi nustatyta tvarka. Pasibaigus jų saugojimo laikui, duomenys turi būti sunaikinti. Šiuo atveju tai nebuvo padaryta", – 15min.lt žurnalistui tvirtino Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorius Algirdas Kunčinas.

Pasak direktoriaus, per patikrinimą bus bandoma nustatyti, ar duomenis turėjo sunaikinti patys policininkai, ar tai pagal sutartį turėjo atlikti kiti asmenys, įmonės.

„Policijos bausti mes neturime teisės. Tad jei paaiškės, kad dėl pažeidimo kalta policija, rašysime raštą Vidaus reikalų ministerijai, kad būtų atliktas tarnybinis patikrinimas ir nubausti kaltieji", – apie tyrimo procedūras pasakojo A.Kunčinas. Iš žurnalistų išgirdęs, kad policija jau pradėjo tarnybinį patikrinimą, direktorius tarė: „Dar geriau. Viskas greičiau paaiškės."

Faktas, kad policijos bylos mėtosi patvoryje, A.Kunčino labai nenustebino. „Mes esame baudę banką, kuris klientų duomenis išmetė į šiukšlių dėžę. Esame baudę universitetą, kurio studentų duomenys atsidūrė sąvartyne. O tą buvusį policijos pastatą puikiai žinau, dažnai einu pro šalį ir matau, kad jis apleistas. Tai vieta, kuri tikrai nėra tinkama asmens duomenims saugoti", – sako Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Pastorius E.McManusas – apie kovą su vėžiu, prarastus milijonus: „Dauguma gyvena taip, tarsi mirties nebūtų“

Aktualu

Kandidatų į Vilniaus merus vizijos ateičiai: nemokamas viešasis transportas ir vanduo

Sportas

Išaugusios premijos nenuramina maištingų plaukikų audros

Vardai

J.Stambrauskaitei – svarbi proga: „Nėra su kuo namie džiaugtis sėkme, tai atšvenčiau su draugais“

Aktualu

ES pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai

Aktualu

Alkoholis – palatos lovoje: kas gresia ligoniui už velnio lašų vartojimą ligoninėje?

Aktualu

Lietuvos kariai metus užbaigia didelėse pratybose

Aktualu

Marijampolietis teisme aiškinasi dėl prieš homoseksualus nukreipto komentaro

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“: „kažkoks pūkuotas“ N.Bierancui ir M.Grabštaitei įvarė nemažai baimės

Gazas

Apžvalga: trečios kartos „Audi A3“ – miesto pelytė su plačiomis galimybėmis

Aktualu

Rusų agentė Marija Butina teisme prisipažino dėl sąmokslo prieš JAV

Aktualu

Įsisiūbavusį S.Skvernelio ir prezidentės konfliktą palygino su R.Pakso skandalu

Pasaulis kišenėje

Ar tiesa, kad žemų kainų oro linijų lėktuvai leidžiasi grubiau ir stipriau rėžiasi į taką?

24sek

Eurolyga: „Olympiakos“ atsigriebė už nesėkmę Kaune, CSKA laimėjo rusų akistatą

Aktualu

Kandidatai į prezidentus nesutarė dėl euro, ES pajėgų ir fakto, ar Sirijoje vyksta karas

Vardai

Turtingiausias Indijos žmogus dukrai iškėlė vestuves už 100 mln.: dalyvavo ir Beyonce, ir H.Clinton

Mokslas.IT

Ryškiausias žmonijos pėdsakas Žemėje bus išrėžtas vištos kaulais

Aktualu

Prezidentės pataisos dėl etatinio mokytojų apmokėjimo priimtos ypatingos skubos tvarka

Mokslas.IT

„Virgin Galactic“ kosminio turizmo erdvėlaivis pakilo iki kosmoso ribos

Kultūra

Maja Lunde romane „Vandens istorija“ svarsto: kodėl žmonės tokie protingi ir kartu tokie buki?

Naujienos

Gyvenimas

Pastorius E.McManusas – apie kovą su vėžiu, prarastus milijonus: „Dauguma gyvena taip, tarsi mirties nebūtų“

Aktualu

Kandidatų į Vilniaus merus vizijos ateičiai: nemokamas viešasis transportas ir vanduo

Sportas

Išaugusios premijos nenuramina maištingų plaukikų audros

Vardai

J.Stambrauskaitei – svarbi proga: „Nėra su kuo namie džiaugtis sėkme, tai atšvenčiau su draugais“

Aktualu

ES pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai

Aktualu

Alkoholis – palatos lovoje: kas gresia ligoniui už velnio lašų vartojimą ligoninėje?

Aktualu

Lietuvos kariai metus užbaigia didelėse pratybose

Aktualu

Marijampolietis teisme aiškinasi dėl prieš homoseksualus nukreipto komentaro

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“: „kažkoks pūkuotas“ N.Bierancui ir M.Grabštaitei įvarė nemažai baimės

Gazas

Apžvalga: trečios kartos „Audi A3“ – miesto pelytė su plačiomis galimybėmis

Aktualu

Rusų agentė Marija Butina teisme prisipažino dėl sąmokslo prieš JAV

Aktualu

Įsisiūbavusį S.Skvernelio ir prezidentės konfliktą palygino su R.Pakso skandalu

Pasaulis kišenėje

Ar tiesa, kad žemų kainų oro linijų lėktuvai leidžiasi grubiau ir stipriau rėžiasi į taką?

24sek

Eurolyga: „Olympiakos“ atsigriebė už nesėkmę Kaune, CSKA laimėjo rusų akistatą

Aktualu

Kandidatai į prezidentus nesutarė dėl euro, ES pajėgų ir fakto, ar Sirijoje vyksta karas

Vardai

Turtingiausias Indijos žmogus dukrai iškėlė vestuves už 100 mln.: dalyvavo ir Beyonce, ir H.Clinton

Mokslas.IT

Ryškiausias žmonijos pėdsakas Žemėje bus išrėžtas vištos kaulais

Mokslas.IT

„Virgin Galactic“ kosminio turizmo erdvėlaivis pakilo iki kosmoso ribos

Aktualu

Prezidentės pataisos dėl etatinio mokytojų apmokėjimo priimtos ypatingos skubos tvarka

Kultūra

Maja Lunde romane „Vandens istorija“ svarsto: kodėl žmonės tokie protingi ir kartu tokie buki?

Vardai

Ypatingos

06:07
05:50

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min