Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gegužės 21d. 20:15

Vilniaus dienos Sankt Peterburge: svajonės apie glaudesnius ekonominius mainus

Vilniaus dienų Amatininkų šventės juostelę teko perkirsti kirviu.
Violetos Grigaliūnaitė/15min.lt nuotr. / Vilniaus dienų Amatininkų šventės juostelę teko perkirsti kirviu.

Rusija Sankt Peterburge vykusias Vilniaus dienas pasitiko gana nedraugiškai – organizatoriai turėjo rūpesčių su pasienio pareigūnais ir juos išspręsti pavyko tik tarpininkaujant Lietuvos konsulatui, renginio pradžią nuprausė liūtis. Tačiau geros nuotaikos nestokoję lietuviai buvo tikri, kad tai tik nedidelės kliūtys, nes svarbiausia yra žmonės, o antrojo pagal dydį Rusijos miesto gyventojai lietuvius pasitiko išskėstomis rankomis.

Vilniaus dienų proga meras Artūras Zuokas turėjo progą išmėginti šaudymą iš patrankos. „Tai graži tradicija ir man suteikta galimybė 12 valandą iššauti su patranka iš Petropavlovsko tvirtovės yra simboliška ir gražu. Ir labai triukšminga, galiu pasakyti“, – išmėginęs save naujame amplua šypsojosi A.Zuokas.

Tradicinė šventės atidarymo juostelė perkirpta taip pat netradiciškai – ją perkirto kirviu. Tokią šventės organizatoriaus Vytenio Urbos išmonę įvertino ir Sankt Peterburgo vyriausybės atstovai, ir tvirtovės vadovai.

Susitarimai – tik simboliniai

Amatininkų šventė tvirtovėje buvo tik viena iš Vilniaus dienų Peterburge dalių. Oficiali sostinės delegacija su meru A.Zuoku priešakyje turėjo ne vieną susitikimą ir į Vilnių sugrįžo kišenėje spausdama bent kelis susitarimus. Tiesa, visi jie kol kas tik simboliniai ir dar teks gerokai padirbėti, kad virstų realybe.

Vilniaus savivaldybė ir Sankt Peterburgo vyriausybė ketina įsteigti prekybos namus, kurie padėtų abiejų pusių verslininkams lengviau rasti vietą Lietuvos ir Peterburgo rinkose. Peterburgiečius domina lietuviški maisto produktai, paslaugos, turizmo galimybės, poilsio vietos, vilniečiai tvirtino pasiryžę visa tai suteikti.

„Būna oficialios dienos, susitikimai ir iš anksto turi matymą, kokie jie bus. Bet šis vizitas ir Vilniaus dienos viršijo visus lūkesčius. Turėjome su Sankt Peterburgo valdžia daug susitikimų, kurie mums buvo svarbūs, nes nemaža dalis aukščiausios valdžios yra neseniai pasikeitusi. Su prieš tai buvusia administracija turėjome labai gerus santykius, todėl buvo svarbu tuos santykius atnaujinti“, – po vizito kalbėjo meras.

Ieškojo ir investuotojų į oro linijas

Verslo forumo metu meras tikino turėjęs progos pasikalbėti ir su vietinių oro linijų kompanijų atstovais, galbūt ateityje prisidėsiančiais prie Vilniaus oro linijų bendrovės kūrimo. Tačiau labiausiai A.Zuokas džiaugėsi pasirašyta ketinimų sutartimi su Ermitažo muziejumi. Tokiu būdu šis pasaulinio lygio muziejus turėtų tapti naujojo muziejaus Vilniuje partneriu. Peterburge kitąmet turėtų būti atidaryta Fluxus judėjimo pradininko Jurgio Mačiūno darbų paroda.

Meras tvirtino, kad labiausiai jį nustebino, jog peterburgiečiai iki šiol išsaugojo neįtikėtinai gerus prisiminimus apie Vilnių ir Lietuvą. „Ši karta turi tuos draugiškus prisiminimus ir emocijas, kurios atveria labai daug durų, leidžia pereiti iš karto prie normalaus bendravimo, o ne kokių nors formalių procedūrų. Tačiau naujoji karta jau neturi tokių sentimentų, jie daugiau kalba apie Paryžių, Romą, Londoną, Ciurichą ar Niujorką. Vilnius jiems nėra toks įdomus, kaip jų tėvams“, – kalbėjo A.Zuokas.

Turistų skaičius galėtų augti

Tačiau būdų, kaip sudominti jaunuosius rusus atvykti į Lietuvą, meras nepasiūlė, nors ir pastebėjo, kad turistų srautus galima didinti. Esą galbūt vaikai galėtų Lietuvą aplankyti kartu su savo tėvais.

Tam pritarė ir Lietuvos generalinė konsulė Sankt Peterburge Aušra Semaškienė. Jos teigimu, 2011 metais konsulate buvo išduota 11 tūkst. vizų, tad atvykstančiųjų į Lietuvą tikrai galėtų būti gerokai daugiau. O tokios dienos, anot A.Semaškienės, puiki galimybė Peterburgo gyventojams priminti, kas tas Vilnius ir kodėl verta jame apsilankyti.

Oficialiame Sankt Peterburgo vyriausybės puslapyje nurodoma, kad 2009 metų gruodžio 1 dieną mieste gyveno kiek daugiau nei 4,5 mln. žmonių, tačiau šiuo metu skaičiuojama, jog gyventojų skaičius išaugęs iki 7 mln. arba ir dar daugiau.

Pigesnių dujų neišsiderėjo

Per kelių dienų vizitą A.Zuokas sugebėjo susitikti ir su „Gazprom“ atstovais. Oficialioje darbotvarkėje tai nebuvo numatyta, tačiau meras tvirtino, kad dujų milžinės atstovai patys atvyko į oficialų Vilniaus savivaldybės ir Sankt Peterburgo vyriausybės priėmimą, o kitą dieną pakvietė į trumpą susitikimą.

„Reikia kalbėtis, šnekėtis, o ne derėtis per laikraščius. Priėmime kalbantis mano pagrindinis klausimas buvo apie pigesnes dujas, bet neperžengiau kompetencijos ribų ir nekalbėjau apie pigesnes dujas visai Lietuvai, o tik Vilniui, nes Vilnius yra antras pagal dydį dujų vartotojas Lietuvoje po Lietuvos elektrinės, kadangi „Achema“ turi atskirą susitarimą. Todėl norėtume vesti derybas, kad gautume geresnes dujų kainas, galėtume piginti šilumą“, – sakė meras.

Vis dėlto pirmasis susitikimas realių rezultatų neatnešė – tik susitarta dėl kainų derybas pratęsti ateityje. A.Zuokas nepraleido progos papriekaištauti dabartinei valdžiai, esą iš „Gazprom“ atstovų išgirdęs, kad norint derėtis, reikia derėtis. „Kaip supratau iš pokalbio, niekada nebuvo jokių derybų Lietuvos valdžios su „Gazprom“ apie dujų kainas“, – teigė A.Zuokas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie 15min