Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 20d. 17:00

Vilniaus greitosios medicinos pagalbos direktorius Tadeušas Rodzas: iš darbo išeis dar daugiau dispečerių

Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Tadeušas Rodz
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Tadeušas Rodzas

Paskutines dienas darbe skaičiuojantis Vilniaus greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties direktorius Tadeušas Rodzas tvirtina nekurstęs dispečerių masiškai eiti iš darbo, tačiau pripažįsta jiems išsakęs savo požiūrį į rengiamą reformą, kurios metu GMP dispečeriai bus integruoti į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC). Dėl susiklosčiusios situacijos jis žėrė priekaištus visiems aplink – nesusigaudančiam vidaus reikalų ministrui, nebendraujančiai sostinės valdžiai, pinigus ryjančiam BPC.

Pirmadienį GMP administracija pareiškė, kad nuo liepos dalis stoties dispečerių pasiprašė atleidžiami, kiti – pervedami į išvažiuojamąsias brigadas.

GPM stoties darbuotojų laukia du pokyčiai, vienas apima dispečerinės integraciją į BPC sistemą iki 2019 metų, kitas nutiks netrukus – pareigų neteks konkurso nelaimėjęs ilgametis stoties direktorius T.Rodzas.

Pirmadienį kilus triukšmui dėl dispečerių pasitraukimo sostinės vicemeras Gintautas Paluckas ir vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas tokius veiksmus pavadino šantažu bei įstaigos vadovo surengtu demaršu.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė BNS sakė, kad tai – vadovo klaidingos interpretacijos ir bandymas manipuliuoti kitais.

Paaiškino nieko nesuprantantiems žmonėms

T.Rodzas 15min tikino išeiti nė vienam darbuotojui nesiūlęs, tačiau jo dispečeriai teiravęsi, kas jų laukia ateityje, o jis jiems ir paaiškinęs.

„Žmonės pas mus nieko nesupranta, paaiškini ir viską supranta. Ar yra blogai, kad žmogus ateina pas tave paklausti, o po to priima sprendimą? Ar tai yra šantažas, privertimas? Kaip aš galiu priversti būdamas tokioje padėtyje, kad po savaitės pusantros būsiu nebe vadovas. Aš jokios įtakos nebeturiu jiems tą daryti. O jūs pateikiat žinią, kad juos prispaudžiau. Kokiu būdu? (…) Buvo kalbama su dispečeriais, na žinokit, viršijau savo įgaliojimus, jiems paaiškinta – Konstitucijoje paskaitykit, ką jūs galit. Kas ką turi daryti – valdžia turi tarnauti žmogui, ar atvirkščiai“, – 15min antradienį kalbėjo GMP direktorius.

Anot jo, giliai širdyje niekas iš darbo išeiti nenori, tačiau darbuotojams reikia tvirto pagrindo po kojomis, jie nori būti vertinami ir gerbiami.

„Tegu nemeluoja, kad tai yra šantažas. Tai yra žmonių neviltis, sakyčiau. Valdžia turi vykdyti žmonių norus, o ne sakyti, kad mes tuoj juos priversime“, – sakė jis.

Teigia darbuotojų prašęs pagalvoti

T.Rodzo teigimu, dispečeriais stotyje dirba apie 30 žmonių. Pirmadienį jis buvo su jais susitikęs ir dar prašė pagalvoti: „Pareiškimai buvo surinkti jau seniai, vakar jie mane iškvietė dar kartą ir kalbėjomės, palikau juos vienus padėjęs pareiškimus ant stalo, sakau: apsispręskit, ar tikrai tą žingsnį darote. Vietoj to, kad atsiimtų pareiškimus, dar trys papildomi atsirado.“

Jis netiesiogiai pripažino, kad ne tik reforma, bet ir tai, kad jis išeina, galėjo lemti dispečerių apsisprendimą: „Sudėjau visą širdį, visas savo žinias, dieną naktį sėdėjau, o dabar padaro tokį konkursą, kad mane išmestų (…) Žmonės pasijuto nesaugūs. Už mano nugaros jie buvo tvirti. (…) Pats prisipažinau – jaučiuosi tokioj padėty dabar, kad aš blogai dirbu, jeigu mane paliuosuoja ir viskas griūva, vadinasi, kažką ne taip padariau.“

Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Greitoji pagalba
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Greitoji pagalba

T.Rodzas aiškino, kad taip elgiasi visos valdžios – esą pirmiau išgąsdina, kaltina šantažu, o vėliau paglosto ir aiškina, kad nori tik gero.

Tačiau, jo teigimu, nė vienas valdžios atstovas esą nepasivargino atvykti ir pasikalbėti su dispečeriais, pažiūrėti, kaip jie dirba, į protesto akcijas esą taip pat niekas neateina.

„Man profsąjungos pirmininkė sako: eisiu pas Remigijų Šimašių, sakau, mergaite, nusiramink, R.Šimašius nebepriima piliečių. Čia ne Artūras Zuokas jums, kuris kasdien sėdėdavo valandą ir su piliečiais bendraudavo. O ji pasižiūrėjo – tikrai nepriima žmonių. Jis su vadovais net nebendrauja. Aš jam bandžiau paskambinti, jis man per sekretorę sako: rašykit emeilą. Kaip tai pavadinti, bendravimas? Parašai emeilą ir jokio atsakymo, arba gauni kažkokį atsirašymą. Jie slepiasi nuo žmonių“, – teigė jis.

T.Rodzas piktinosi, kad VRM esą imasi pertvarkų ten, kur viskas gerai, o problemų, pavyzdžiui, policijoje, nesprendžia.

Direktorius teigė, kad skundų dėl dispečerių darbo negirdėti, stotyje dirba atsidavę, savo amatą išmanantys žmonės ir įtarė, kad ši reforma reikalinga tik tam, kad į BPC nenustotų tekėti pinigai, kurie, T.Rodzo žodžiais, ten tiesiog švaistomi.

Ministrą kaltina nekompetencija

Jis piktinosi ir E.Misiūno kalbomis, esą sunku prisiskambinti greitosios medicinos pagalbos dispečeriams, ir teigė esąs įsitikinęs, jog ministras nėra gerai įsigilinęs į šią sritį.

„Juokinga, kad vidaus reikalų ministras nori visą tautą išmokyti skambinti 112. Paskaitykite, ką jis sako. Kad pas mus tauta nesugeba atsirinkti, ko jai reikia. Ar ne taip?“ – piktinosi jis.

Paskaitykite, ką jis sako. Kad pas mus tauta nesugeba atsirinkti, ko jai reikia.

T.Rodzas sakė, kad reforma nereikalinga, nes paskambinęs 112 žmogus pakalbės su tarpininku, kuris sujungs su medikais, gaisrininkais arba policija ir žmogus nebeturės galimybės tarnyboms skambinti tiesiai.

Jo teigimu, politikai svajoja, kad Lietuvoje bus tokia pat bendrosios pagalbos tarnyba, kaip ir JAV, tačiau Amerikoje tarnybai skiriamos tokios didelės lėšos, apie kokias mūsų šalyje būtų galima tik pasvajoti.

Stoties direktorius teigia politikams siūlęs, kaip padaryti pigų BPC, tačiau iš jo Seime esą tik pasijuokė: „Yra autoatsakiklis, skambini – sako: jei jums reikia gaisrininkų, spauskit 1, jei policijos, spauskit 2, jeigu greitosios – 3. Jeigu žmogus neapsisprendė per 15 sekundžių, ne pareigūnas sėdi, o mezgėja, kaip aš vadinu, kuri mezga. Ji pakelia ragelį ir klausia žmogaus, jeigu jis nesuprato klausimų, su kokia tarnyba sujungti. Tada jis bendrauja su ta tarnyba ir nereikia jokių tarpininkų. Kam politikai lenda į tuos reikalus, kurių nesupranta?“

Pašnekovas žėrė priekaištus BPC dispečeriams, kurie, jo teigimu, dažniausiai ateina iš Darbo biržos ir yra neprofesionalūs, dažnai keičiasi.

Direktoriaus teigimu, 70 proc. pagalbos prašančiųjų skambina tiesiai medikams, nes BPC dispečeriai net neturi teisės patarinėti apie sveikatą.

„Jūs norite ugniagesiui apie savo sveikatos problemas pasakoti ar medikui? Tai apie ką čia kalbėt toliau“, – pridūrė pašnekovas.

Konkurso laimėtojas posto atsisakė

Konkursą eiti GMP stoties direktoriaus pareigas buvo laimėjęs iki šiol medicininės įrangos ir paslaugų versle dirbęs Saulius Deveikis. Tačiau antradienį vicemeras G.Paluckas BNS sakė, kad jis atsisakė šių pareigų.

Dėl to pareigas nuo liepos turėtų pradėti eiti antrą vietą konkurse užėmęs Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos priežiūros departamento direktoriumi dirbęs Zdislavas Skvarcianis. Konkurse dalyvavęs T.Rodzas užėmė trečiąją vietą.

G.Paluckas sakė, jog savivaldybė taip pat ketina kreiptis į teismą, kad būtų sustabdyti dabartinio vadovo Tadeušo Rodzo įsakymai dėl dispečerių atleidimo ar pervedimo į kitas pareigas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min