Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 28d. 13:47 , Atnaujinta: 2020 spalio 28d. 14:54

Vilniaus miesto klinikinė ligoninė tampa COVID-19 pacientus gydančia įstaiga, bet nestabdo ir planinių paslaugų

Vilniaus miesto klinikinė ligoninė (VMKL) iki penktadienio žada parengti 20 lovų su pilna komplektacija COVID-19 pacientams. Planinių paslaugų ligoninė nusprendė vis dėlto neatsisakyti – bent dalis jų bus teikiama ir toliau, kaip ir būtinoji pagalba, teigė įstaigos direktorius Narimantas Markevičius. Tiesa, pacientai atsidurs skirtinguose ligoninės padaliniuose.

Lovų mažėja labai sparčiai

Antradienio spaudos konferencijoje sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kreipėsi į savivaldybes, kurios yra kai kurių ligoninių steigėjos, prašydamas paraginti šias ligonines aktyviau bendradarbiauti su kiekvieno regiono ligoninėmis, atsakingomis už COVID-19 situacijos valdymą, ir greitai reaguoti į jų prašymus bei nurodymus dėl ligoninių lovų pertvarkymo.

Ministras net kelis kartus pabrėžė, kad Vilniaus miestas per mažai bendradarbiauja su Santaros klinikomis ir tvirtino, jog tai privalo keistis.

Santaros klinikos antradienį išplatino pranešimą, kad, „didėjant koronaviruso infekcija užsikrėtusiųjų ir COVID-19 liga sergančių pacientų skaičiui, VUL Santaros klinikos, kaip paslaugų teikimą Vilniaus regione organizuojanti įstaiga, jau nuo praėjusios savaitės tariasi su vadinamosiomis atraminėmis ligoninėmis dėl ekstremaliai išaugusių pacientų srautų suvaldymo“.

„Šios pamokos išmoktos pirmosios koronaviruso infekcijos bangos metu, dėl to iš anksto buvo imtasi organizuoti ir planuoti galimus žingsnius, kad kitos įstaigos spėtų pasiruošti, nuspręsti, kaip pertvarkys savo veiklą.

Santaros klinikos pagal Sveikatos apsaugos ministro įsakymą asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą gali organizuoti trylikoje Vilniaus ir Alytaus apskrities ligoninių. Pasak VUL Santaros klinikų direktorės valdymui Aušros Bilotienės-Motiejūnienės, pastarąsias dienas kasdien į ligoninę paguldome 10–12 pacientų. Iš viso užimta apie 80 procentų lovų, skirtų koronavirusine infekcija sergantiems pacientams, taigi esame pasiekę kritinę ribą. Pagalbos laukiame iš Vilniaus miesto klinikinės, Respublikinės Vilniaus universitetinės, Ukmergės ir kitų Vilniaus regiono atraminių ligoninių“, – buvo teigiama pranešime spaudai.

Spalio 27 dienos duomenimis, Santaros klinikų Infekcinių ligų centre yra likusios 5 lovos, kurios, tikėtina, jau antradienį buvo užimtos.

Laisvos – septynios lovos

Trečiadienį BNS pranešė, kad Santaros klinikos šiuo metu turi septynias laisvas lovas korpuse, skirtame COVID-19 pacientams gydyti, tačiau tikisi, jog šiame ir kituose skyriuose turimų pajėgumų pakaks iki savaitgalio.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušra Bilotienė-Motiejūnienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušra Bilotienė-Motiejūnienė

„Turime lovų reanimacijoje, turėtume septynias lovas L korpuse, nes vieni pacientai yra išrašomi, kiti dar atkeliaus, – BNS sakė Santaros klinikų direktorė valdymui Aušra Bilotienė-Motiejūnienė. – Turime priėmimo izoliacinių nemažai palatų, tai naudosime jas, jeigu kartais pritrūktų, bet manytina, kad ne.“

Vilniaus miesto klinikinei ligoninei Santaros klinikos žada pagalbą personalu ir kitkuo, ko reikės.

Lietuvos ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 348 žmonės, 36 iš jų – reanimacijoje. Su deguonies kaukėmis gydomi 144 pacientai, dar 17 žmonių taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Karantinas Vilniuje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Karantinas Vilniuje

Ne tik COVID-19

VMKL direktorius Narimantas Markevičius surengtoje spaudos konferencijoje teigė, kad nuo penktadienio jo vadovaujama įstaiga tampa COVID-19 gydančia ligonine, tačiau jų pareiga yra rūpintis ir savo pacientais.

„Nors ir tampame COVID-19 gydančia ligonine, mes ir toliau pasiryžę teikti dalį planinių paslaugų ir visas skubiosios pagalbos paslaugas. Po visų pokalbių, susitikimų online yra nuspręsta, kad mūsų ligoninė nuo penktadienio pradeda teikti paslaugas COVID-19 pacientams padaliniuose, esančiuose Antakalnio g. 124.

Penktadienį bus paruošta 130 lovų pacientams, sergantiems COVID-19 liga. Jau penktadienį 20 pacientų bus galima prijungti prie tiesioginio deguonies padavimo, t.y. deguonies terapijos, artimiausiomis dienomis šis skaičius išaugs iki 86“, – užtikrino direktorius.

N.Markevičius priminė, kad ne visiems pacientams reikia deguonies.

„Visi kiti pacientai – vilniečiai, sostinės svečiai – galės kreiptis pagalbos, kai jos reikės, ir ją gaus ligoninės padaliniuose Antakalnio g. 57. Čia ir toliau dirbs du dienos chirurgijos skyriai, teikiantys planinę pagalbą, taip pat – chirurgijos, terapijos, vaikų terapijos, akušerijos-ginekologijos skyriai, kurie teikia pagalbą visiems kitiems pacientams, kurių kiekis nemažėja.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Narimantas Markevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Narimantas Markevičius

Ligoninėje uždaromas tik vienas dienos chirurgijos skyrius ir trys terapiniai skyriai. Visi kiti teiks visą reikiamą pagalbą vilniečiams ir Vilniaus svečiams“, – teigė direktorius.

Iššūkis – medikai

Šiuo metu jau atlaisvinta pusė lovų, tačiau, pagal reikalavimus, pirmiausia reikia atlaisvinti visas lovas, pertvarkyti infrastruktūrą, atlikti dezinfekciją ir tik tada galima priimti COVID-19 sergančius pacientus.

„Labai svarbus klausimas yra dėl personalo, kadangi gydant šiuos pacientus reikia daugiau darbuotojų – pamainos keičiasi kas 6–8 valandas, todėl tai didelis iššūkis ligoninei, bet artimiausiu metu susitvarkysime. Brigados jau paruoštos dirbti penktadienį.

Jeigu neturėsime pagalbos iš kitų ligoninių, teks mažinti planinės pagalbos apimtis Antakalnio g. 57 ir darbuotojus perkelti į Antakalnio g. 124, kur bus teikiama pagalba COVID-19 pacientams.

Bet stebint epidemiologinę situaciją matome, kad serga medikai, daug yra saviizoliacijoje. Kaip vystysis ta situacija, sunku nuspėti“, – teigė direktorius.

Anot N.Markevičiaus, buvo kalbamasi tiek su savivaldybe, tiek su Santaros klinikų bei Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais dėl medikų situacijos. Tačiau jis užtikrino, kad ligoninė turi ir planą B, C ir net D, jeigu medikų imtų trūkti.

„Jeigu neturėsime pagalbos iš kitų ligoninių, teks mažinti planinės pagalbos apimtis Antakalnio g. 57 ir darbuotojus perkelti į Antakalnio g. 124, kur bus teikiama pagalba COVID-19 pacientams“, – teigė N.Markevičius.

Jis neigė, kad šiuo metu pacientai prievarta išvaromi į namus. Esą svarbiausias gydytojų tikslas yra gydyti pacientus, tad į namus išleidžiami tik tie, kurie gali toliau tęsti gydymą namuose.

Kiti pacientai keliaus pagal planą į kitas ligonines – M.Marcinkevičiaus, slaugos ligonines arba kitas įstaigas ne Vilniuje, bet Vilniaus zonoje.

Trečiadienį iki vidurdienio buvo perkelti aštuoni pacientai iš 55, kuriuos perkelti reikia į kitas įstaigas. Taip pat 20 pacientų – iš Antakalnio g. 124 padalinių į Antakalnio g. 57 padalinius. Rytoj ketinama perkelti visus likusius, kuriems reikia tęsti gydymą. Jie gydomi kardiologijos, dienos chirurgijos ir kituose skyriuose.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Narimantas Markevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Narimantas Markevičius

Į namus išrašyti ketinama apie 18 pacientų, jie esą galės tęsti gydymą ambulatoriškai.

Su Santaros klinikomis dirbama kartu

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis irgi tvirtina, kad VMKL virsmas COVID-19 gydančia ligonine vyksta gana sklandžiai.

„Santaros klinikoms pasiekus tam tikrą pajėgumų ribą, kreipiamasi į kitą ligoninę, kuri numatyta plane. Tada ta ligoninė ruošiasi gydyti COVID-19 pacientus, tai mes ir darome ir šį penktadienį Vilniaus miesto klinikinė ligoninė jau atsidarys, ten sustabdžius planines operacijas, jas perkėlus kitur, bus gydomi COVID-19 pacientai.

Tam tikras nesusipratimas, galbūt – nesusišnekėjimas, apie ką ministras kalbėjo, yra dėl to, kad Vilniaus miesto klinikinės ligoninės pajėgumai galėtų būti didesni, jeigu būtų finansuota deguonies įrangos įsigijimas – dėl to į Santaros klinikas buvo kreiptasi dar liepą, tada vyko derinimai, kurie užtruko. Tai yra tai, dėl ko mes penktadienį turėsime tik 20 lovų, nors iš viso galėtume turėti apie 100 lovų su deguonies aparatais. Bet turėsime 20 lovų ir to turėtų užtekti iki antradienio. Jeigu neužteks, galima įrengti dar 30 laikinų lovų su deguonies aparatais, taip pat gydyti tuos COVID-19 pacientus, kuriems deguonies nereikia, iš viso ligoninė bus pajėgi turėti apie 130 lovų“, – sakė P.Poderskis.

Kol kas Vilniaus miesto savivaldybė pasiruošusi pati finansuoti įrangos pirkimus, tikėdamasi vėliau iš Vyriausybės, galbūt jau naujos, kompensacijos.

P.Poderskis tvirtino, kad su Santaros klinikomis bendradarbiavimas tikrai vyksta, jų atstovai dalyvauja miesto asmens sveikatos priežiūros įstaigų pasitarimuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min