Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2016 09 21, 08:23 Atnaujinta 2016 09 21, 16:45

Vilniaus oro uoste staiga mirė filosofas Leonidas Donskis

Trečiadienį staiga mirė filosofas, buvęs Europos Parlamento narys Leonidas Donskis. Jam buvo 54-eri. Antradienio vakarą filosofas dar dalyvavo renginyje Kaune ir nebuvo jokių ženklų apie artėjančią nelaimę. Pirminiais duomenimis, jo širdis šįryt sustojo oro uoste.
Leonidas Donskis
Leonidas Donskis / Remio Scerbausko nuotr.

L.Donskis kas savaitę rašė komentarus 15min. Šį pirmadienį publikavome paskutinį L.Donskio komentarą „Ar mūsų laukia Lenkijos ir Vengrijos scenarijus“? Komentarai pasirodydavo pirmadieniais, tad filosofas dažnai dirbdavo savaitgaliais, dailindavo kiekvieną sakinį, nes buvo labai reiklus sau.

L.Donskis iš anksto atsiprašė, kad kitą pirmadienį komentaro nesugebės parašyti, nes laukia intensyvios kelionės: bet kaip rašyti jis nenori, o gerai parašyti nebeturės laiko. Kitą savaitę filosofas žadėjo pagaliau po kelionių rasti laiko ir parašyti pristatymą naujam 15min projektui. Tačiau ir išskristi L.Donskis nespėjo. Pirminiais duomenimis, mirtis jį ištiko ankstų rytą Vilniaus oro uoste. L.Donskis su žmona ankstų trečiadienio rytą laukė skrydžio į Rusiją, bet netikėtai pasijuto blogai ir susmuko. Filosofą mirtis ištiko, kai jis su žmona iš šalia oro uosto esančio viešbučio ėjo registruotis skrydžiui. Atskubėję medikai nesugebėjo išgelbėti filosofo gyvybės. Įtariama, kad jį galėjo ištikti infarktas.

Įvykio liudininkų teigimu, į oro uostą buvo atvykusios gausios medikų ir policijos pareigūnų pajėgos.

„Tai didžiulė netektis, kartu su juo išėjo ir universiteto dalis. L.Donskis buvo ir filosofijos, ir politikos, ir kitų mokslų grandas“, – BNS sakė Vytauto Didžiojo universiteto rektorius profesorius Juozas Augutis.

Anot rektoriaus, universitetas turbūt siūlys L.Donskį šarvoti VDU Didžiojoje auloje Katalikų teologijos fakulteto rūmuose.

Skrido pristatyti knygos

L.Donskis skrido į Rusiją, Sankt Peterburgą, kur ketvirtadienį turėjo pristatyti savo naują knygą, kurią išleido I.Limbacho leidykla, skaityti dvi paskaitas Europos ir Atvirajame universitetuose.

„Leonidas labai laukė šios kelionės. Nepaprastas gyvenimo tempas triskart koregavo kelionės datą. Daugiau nei prieš pusmetį Leonidas rašė „...lyg ir rugsėjo 21-23 d. tiktų. Norėčiau atvykti su žmona, nes mes abu Rusijoje nebuvome nuo 1990 metų... O Petrapilį abu mėgstame. Ermitažas – mano svajonė. Ar galėčiau praleisti jame kokias 4 savo laimės valandas?“

Leonidas labai laukė šios kelionės. Nepaprastas gyvenimo tempas triskart koregavo kelionės datą.

Leonido laukė ir siurprizas – buvome radę galimybę Didžiajame dramos teatre pamatyti vaidinančius jo mėgstamus Alisą Freindlich ir Olegą Basilašvilį“, – teigiama Lietuvos Respublikos generalinio konsulato Sankt Peterburge išplatintame pranešime.​

L.Donskis gimė 1962 m. rugpjūčio 13 d. Klaipėdoje. Jis buvo humanitarinių mokslų daktaras (1990 m. Vilniaus universitete) ir socialinių mokslų daktaras (1999 m. Helsinkio universitete, Suomijoje). L.Donskis buvo dviejų Europos universitetų garbės daktaras: Bradfordo universiteto Didžiojoje Britanijoje (2011 m.) bei Tirgovištės (Târgovişte) Valachijos universiteto Rumunijoje (2014 m.).

Profesorius dirbo JAV, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Suomijos, Estijos ir Vengrijos universitetuose bei pažangiausių tyrimų centruose. Jis yra daugiau nei 40 knygų ir daugiau nei 500 akademinių straipsnių autorius. Jo lietuvių ir anglų kalbomis parašyti darbai išversti į portugalų, danų, estų, ispanų, italų, korėjiečių, lenkų, portugalų, rumunų, rusų, suomių, švedų, turkų, ukrainiečių, vengrų ir vokiečių kalbas.

2004 metais Europos Komisija L.Donskiui suteikė Tolerancijos ir įvairovės ambasadoriaus Lietuvoje titulą. 2009–2014 metais L.Donskis dirbo Europos Parlamente, Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ frakcijoje ALDE.

Už nuolatinį darbą Lietuvos kultūros ir meno baruose, už refleksiją skiriant straipsnius, esė ir knygas aktualiomis temomis ir drauge už Lietuvos vardo garsinimą savo darbais užsienyje bei kitus nuopelnus, L.Donskis buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi, Nyderlandų Karalystės Oraniečių-Nasau Ordino Komandoro Kryžiumi. 2013 metais M.K.Čiurlionio fondas ir Suomijos Respublikos ambasada Vilniuje jam suteikė Šviesuolio titulą ir apdovanojimą už draugystės tarp Lietuvos ir Suomijos stiprinimą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Leonidas Donskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Leonidas Donskis

L.Donskis nuo rudens vadovavo VDU „Academia Cum Laude“ studijų sistemai, kuri būrė gabiausius universiteto studentus.

Pastaraisiais metais savo darbuose L.Donskis nagrinėjo Rytų Europos politinių idėjų istoriją, politiką ir literatūrą, kultūros ir literatūros filosofiją, prisidėjo prie Lietuvos ir pasaulio politinės ir filosofinės minties puoselėjimo. Tarp reikšmingiausių jo paskutinių knygų – „Didžioji Europa: Esė apie Europos sielą“, „Optimizmo paieškos pesimizmo amžiuje: Rytų Europos nuojautos ir pranašystės“ (su Tomu Venclova), „Užmaršties amžiaus siužetai“, „Mažoji Europa: esteto žemėlapis“, „Liquid Evil: Living with TINA“, „Moral Blindness: the Loss of Sensitivity in Liquid Modernity“ (su Zygmuntu Baumanu).

Atsisveikinimas ir laidotuvės

Leonido Donskio urna bus pašarvota VDU Didžiojoje auloje (Gimnazijos g. 7, Kaunas).

Atsisveikinimas su profesoriumi vyks penktadienį, rugsėjo 23 d.,11:00 - 21:00 valandomis; taip pat šeštadienį, rugsėjo 24 d., 9:00 - 13:00 valandomis.

Urna išnešama šeštadienį 13 valandą. Laidojimo ceremonija vyks Petrašiūnų kapinėse, Kaune.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min