Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniaus paminklų nei valys, nei tvarkys

Sutrūkinėjusios Žaliojo tilto skulptūrų siūlės bus virinamos išimties tvarka, mat jų būklė avarinė.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Sutrūkinėjusios Žaliojo tilto skulptūrų siūlės bus virinamos išimties tvarka, mat jų būklė avarinė.
Šaltinis: 15min
0
A A

Nors Vilnius šiemet skelbiasi Europos kultūros sostine, taupant miesto kultūra nukenčia kone labiausiai iš visų sričių. Šiemet sostinės biudžete nenumatyta skirti pinigų paminklų ir skulptūrų priežiūrai. Išimtys taikomos tik susidarius avarinei situacijai.

Prieš keletą dienų savivaldybė sulaukė pranešimo, kad Žaliąjį tiltą puošiančių skulptūrų monumentas „Taikos sargyboje“ gali tuoj nuvirsti. „Operatyviai reagavome į skundą ir nustatėme, kad dviejų skulptūrų siūlės yra. Laikinai aptvėrėme teritoriją, pastatėme įspėjamuosius ženklus“, – sakė savivaldybės Miesto ūkio departamento direktorius Juozas Gedvilas. Jis garantavo, jog grėsmės, kad skulptūros nuvirs – nėra.

Sutvarkytas išimties tvarka

Galima sakyti, kad tilto monumentui „Taikos sargyboje“ pasisekė, nes jis bus sutvarkytas išimties tvarka. O štai kitų paminklų situacija prastesnė – šių metų savivaldybės biudžete iš viso išbraukta eilutė paminklų priežiūrai.

Paklaustas, iš kur Žaliojo tilto skulptūrų remontui bus rasta lėšų, jei biudžetas jų nenumato, J.Gedvilas sakė dar nežinantis, tačiau jų tikrai atsiras, mat tai avarinės situacijos likvidavimas, o ne šiaip remontas ir jį atlikti būtina. „Paimsime pinigų iš kitų fondų“, – teigė J.Gedvilas.

Anot jo, šią savaitę bus rengiamas viešasis konkursas remonto darbams atlikti, o kitą savaitę jo laimėtojas sutvarkys šias skulptūras iš ketaus. „Tai nėra paprastas darbas, reikia suvirinti skulptūras ketumi. Kiek kainuos darbai – kol kas neaišku. Gal 2, gal 3, o gal ir 6 tūkst. Lt“, – teigė J.Gedvilas.

Labiausiai kenčia Trijų kryžių kalnas

Kasmet Vilniaus paminklams prižiūrėti būdavo skiriama apie 100 tūkst. Lt. Šiemet ši eilutė, anot Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjo pavaduotojos Irenos Mikalauskienės, biudžete visai išbraukta. „Šiais metais paminklų nevalysime. Jei juos kas išpieš, paprašysime, kad teritoriją tvarkanti bendrovė nuvalytų paminklą, tačiau rimtesnius tvarkymo darbus reikės atidėti“, – sakė I.Mikalauskienė.

Turistui, pamačiusiam balandžių apdergtą Žemaitę, turbūt turėtų susidaryti nekoks įspūdis apie Vilnių, – D.Daunoras.Anot jos, kaip rodo patirtis, labiausiai mieste kenčia Trijų kryžių paminklas, mat jis gana atokioje vietoje, prie jo vakarais mėgsta rinktis jaunimas. „Kasmet daugiausia pinigų būdavo išleidžiama Trims kryžiams restauruoti: nuvalyti tepliones, nuplauti, sulopyti ir iš naujo užtinkuoti siūles, padengti apsauginiu vašku ir panašiai“, – pasakojo I.Mikalauskienė. Pašnekovė taip pat minėjo, jog pastaruoju metu vandalai yra pamėgę Žaliojo tilto statulas, nuolat apgadinami Mindaugo, Gedimino paminklų pjedestalai. 

Tvarkymo šiemet nesulauks ir pažaliavusi Petro Cvirkos statula. „Paminklas nėra apdergtas ar išteptas – tai vario ir deguonies reakcijos pasekmės. Nesu chemikė, todėl negaliu atsakyti, kaip reikėtų tvarkyti paminklą“, – paklausta apie P.Cvirkos paminklą atkirto I.Mikalauskienė.

Anot J.Gedvilo, ne pirmą kartą pagalbos prireikė ir Žaliojo tilto skulptūroms. „Prieš kokį dešimtmetį jau virinome šių paminklų siūles. Laikas juos žeidžia, tačiau nuimti skulptūrų negalime, mat jos įtrauktos į kultūros paveldo sąrašą“, – sakė J.Gedvilas.

Gadina miesto įvaizdį

Savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Darius Daunoras sako, kad paminklams nuvalyti ar minimaliai sutvarkyti bet kuriuo atveju pinigų turėtų būti skiriama. „Suprantu, kad sunkmetis, ir reikia taupyti. Tačiau gal geriau neįjungti brangiai kainuojančių fontanų, nei neskirti pinigų elementariausiems paminklų nuvalymams, – sakė D.Daunoras. – Turistui, pamačiusiam balandžių apdergtą Žemaitę, turbūt turėtų susidaryti nekoks įspūdis apie Vilnių.“

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Paminklas P.Cvirkai šiemet priežiūros nesulauks
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Paminklas P.Cvirkai šiemet priežiūros nesulauks

D.Daunoras sakė, kad Vilniuje paminklų nėra itin daug, tačiau ir esantys ne visi yra vertingi. „Italijoje kiekviename skverelyje paminklas. Pas mus irgi statoma naujų paminklų, tačiau aš abejoju daugumos architektūrine verte. Pavyzdžiui, Lukiškių aikštės konkursas man kelia šiurpą“, – atskleidė D.Daunoras. Anot paveldosaugos specialisto, normalu, jog kiekviename skvere turėtų būti kažkoks paminklėlis, tačiau jie turi būti atitinkamai vertingi ir prižiūrimi.

Kita bėda, anot D.Daunoro, yra ta, kad Vilniaus miesto savivaldybė nėra savo atsakomybėn perėmusi visų mieste esančių paminklų, todėl jais nėra kam rūpintis. „Nežinia kodėl, tačiau niekas nenori perimti keleto mieste esančių paminklų, pavyzdžiui, prie Žvėryno tilto esančio akmens“, – sakė D.Daunoras.

Naujiems pinigų randa

Nepaisant visų diržų veržimųsi, šiemet savivaldybė 400 tūkst. Lt ketina finansuoti dviejų naujų skulptūrų pastatymą. Valdininkai teisinasi, kad konkursai buvo surengti dar pernai, laimėtojai išaiškinti, viskas suplanuota. „Pernai buvo surengti konkursai, o laimėtojų plieninės skulptūros dienos šviesą išvys šiemet“, – sakė Vilniaus savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus Želdynų poskyrio vedėja ir skulptūrų kuratorė Giedrė Čeponytė.

Viena skulptūra turėtų iškilti Kalvarijų gatvės ir Konstitucijos prospekto pašonėje. Čia skulptorius Vidmantas Gylikis padarys abstrakčią saulę. Naujininkuose, S.Dariaus ir S.Girėno transporto žiede, išdygs stilizuotas paparčio žiedas, kurį projektuoja Darius Bražiūnas. Abi skulptūros, kainuosiančios po 200 tūkst. Lt, bus apie 7 metrų aukščio.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min