Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti

Vilniaus rajone – keisti sprendimai: 120 eurų kompensaciją už privatų darželį LLRA siūlo mažinti iki 25 eurų

Pirmadienį prie Vilniaus rajono savivaldybės rinkosi tėvai. Čia surengtas piketas dėl tuo metu savivaldybės Švietimo komitete svarstytų kompensacijų už privačius darželius. Taryba prieš beveik mėnesį pritarė mero siūlymo skirti 120 eurų išmokas teikimui, dabar daugumą turinti Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga žadėtas kompensacijas siūlo mažinti beveik penkis kartus.
Prie Vilniaus rajono savivaldybės – piketas dėl mažinamų kompensacijų už privačius darželius.
Prie Vilniaus rajono savivaldybės - mamų piketas / Lukas Balandis / BNS nuotr.

„Baikite tyčiotis“. „Užteks skriausti šeimas“.

Su tokiais plakatais pirmadienį prie Vilniaus rajono savivaldybės susirinko rajone gyvenančios mamos. Tokiu būdu jos protestavo prieš norus drastiškai sumažinti kompensacijos sumą į privačius darželius savo vaikus leidžiantiems tėvams.

Viena iš pikete dalyvavusių mamų Jurga Ralytė 15min sakė, kad tiek jos, tiek kitų tėvų noras – savo vaikams turėti tinkamą ugdymą šalia namų. Tad tokie pasakymai, kad privačią įstaigą tėvai renkasi dėl prestižo ir pan., juos žeidžia.

„Jokios prabangos čia nėra. Privatus darželis yra, deja, būtinybė, kurią mes renkamės. Nėra išeities. Nėra lopšelių iš viso ir per mažai vietų darželiuose“, – kalbėjo ji.

Dar J.Ralytė akcentavo, kad skaičiuoti vietų trūkumą reikėtų ne visos savivaldybės mastu, o atskirose seniūnijose – juk Avižienių ar Riešės gyventojams vargu ar tinka vieta darželyje Nemėžyje.

Vilniaus rajono gyventojai verčiami meluoti apie gyvenamąją vietą – norėdami gauti vietą darželyje ar mokykloje, jie registruojasi mieste, nors gyvena rajone. Kaip sako J.Ralytė, taip elgiamasi irgi ne iš gero gyvenimo, o dėl to paties – nes kitos išeities tiesiog nėra.

Pritarė, bet turėjo pastabų

Rugpjūčio 23 d. rajono taryba pritarė siūlymui skirti 120 eurų mėnesinę kompensaciją už privačius darželius vaikams, jei vieno iš tėvų (globėjų) ir vaiko deklaruota gyvenamoji vieta yra Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje.

Vilniaus rajono mero socialdemokrato Roberto Duchnevičiaus pasiūlymas sulaukė politikų palaikymo, tačiau kai kurių tarybos narių išsakyta kritika jau signalizavo, kad priimti tokį patį galutinį sprendimą gali nebūti labai lengva.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Robertas Duchnevičius
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Robertas Duchnevičius

Štai LLRA-KŠS atstovas Robertas Rackevičius pareiškė, kad šis projektas yra „tam tikras atsidėkojimas Landsbergių klanui už palaikymą per rinkimus“, turėdamas omeny konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio sutuoktinės Austėjos Landsbergienės verslą.

Tiesa, bent kol kas Vilniaus rajone nėra nė vieno A.Landsbergienės įsteigto „Vaikystės sodo“ darželio.

Sumą mažina vos ne penkiskart

Pirmadienį šį klausimą svarstė Vilniaus rajono tarybos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitetas, kuriam vadovauja buvusi ilgametė rajono merė Marija Rekst. Klausimą pristatė komitete ne meras, o vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Ji pristatė, kad siūloma kompensuoti 120 eurų tiems vaikams, kurie lanko privačias ugdymo įstaigas, kadangi negavo vietos valstybinėse arba renkasi privačius darželius dėl ugdymo programų ar pan.

Pateikti visų trijų frakcijų atstovų siūlymai, kaip koreguoti projektą, tačiau LLRA-KŠS pateiktasis keičia situaciją iš esmės.

Jame siūloma koreguoti kelis projekto punktus. Pirmiausia – kad kompensacijos iš biudžeto lėšų būtų skiriamos tik Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje veikiančioms (kaip vėliau patikslinta – tik čia registruotoms) nevalstybinėms švietimo įstaigoms.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Prie Vilniaus rajono savivaldybės – piketas dėl mažinamų kompensacijų už privačius darželius.
Lukas Balandis / BNS nuotr./Prie Vilniaus rajono savivaldybės – piketas dėl mažinamų kompensacijų už privačius darželius.

Antras punktas – kad savivaldybė kompensuotų ne 120 eurų, kaip numatyta pradiniame projekte, o tik 25 eurus tėvų mokamo mėnesinio mokesčio kiekvienam privačią įstaigą lankančiam vaikui. Taip pat siūloma įpareigoti įstaigas būtent tokia suma sumažinti mokestį tėvams.

Projektą pateikė LLRA-KŠS frakcijos narė Renata Sobieska. Į šį pasiūlymą sureagavusios mamos puolė aiškinti, kad tie 25 eurai yra išties labai maža suma, „tiek panašiai kainuoja trijų dienų maitinimas“.

Tačiau R.Sobieska į tai atsakė ir pati auginanti vaiką, tad žinanti, kiek tai kainuoja, bet esą tėvai darželius renkasi ne pagal kompensacijos dydį, o „pagal prestižą, lokaciją, dar kažką“.

Į tai viena iš posėdyje dalyvavusių mama atsakė: „25 eurai yra mažiau nei nulis.“

R.Sobieska į tai atsakė, kad Vilniaus rajonas jau esą sumokėjęs yra 20 mln. eurų kompensacijų. Kuo mamos pasipiktino, sakydamos, kad jei atsiras geresnės sąlygos, kur kas daugiau tėvų registruotųsi rajone ir jie sumokėtų gerokai daugiau gyventojų pajamų mokesčio.

25 eurai yra mažiau nei nulis.

Komiteto pirmininkė M.Rekst teigė, kad už tuos 20 mln. eurų galima būtų pastatyti ir penkis darželius, tada esą visiems užtektų vietų. Ji vėl pareiškė, kad tokiu būdu ir socialdemokratai „labai nori už balsus atsilyginti konservatorių pirmininko žmonai – paremti tas šeimas, kurios atiduos vaikus“.

Posėdyje kalbėjusi dar viena mama tikino, jog jos vaikui vietos Riešės darželyje neužteko, tad jie priversti buvo ieškotis privačios įstaigos, „ne dėl prestižo, o todėl, kad kitos išeities neturime“. Ji taip pat pabrėžė, kad jeigu taryba patvirtins tik 25 eurų kompensaciją, tiek jai, tiek kitiems tėvams teksią ieškoti kitos išeities ir greičiausiai gyvenamąją vietą deklaruoti kitoje savivaldybėje.

Tačiau nei tėvų, nei politinių oponentų argumentai nesuveikė – komitetas, kuriame daugumą turi LLRA-KŠS atstovai, pritarė jų frakcijos siūlymui skirti tik 25 eurų kompensacijas.

Meras žada politinę diskusiją

Vilniaus rajono meras R.Duchnevičius pabrėžė, kad su LLRA-KŠS frakcija yra pasirašytas susitarimas, tad tokie pasiūlymai ir svarstymai komitete atrodo kaip „noras eiti į kažkurią pusę – gal sąmoningai, gal nesąmoningai tą sutartį likviduoti ar pan., bet tada keičiasi visas mechanizmas ir vykdomosios institucijos darbo.“

„Man atrodo, kad susėsime atskirai, pakalbėsime ir priimsime vienokius ar kitokius sprendimus“, – sakė meras 15min.

Galutinis sprendimas dėl kompensacijos ir jos dydžio bus priimtas tarybos posėdyje.

Ar tuštės dėl to savivaldybės darželiai?

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Ruslanas Baranovas taip pat pateikė siūlymą papildyti tvarkos aprašo 7 punktą: „Savivaldybė kompensuoja 120 eurų tėvų (globėjų) mokamo mėnesinio mokesčio kiekvienam vaikui, kurio tėvai (globėjai) sudarė mokymo sutartį su nevalstybine švietimo įstaiga.

Kompensacija nemokama tais atvejais, kai tėvai (globėjai) atsisako savivaldybės pagal vieno iš tėvų (globėjų) ir vaiko deklaruotą gyvenamąją vietą suteiktos vietos ikimokyklinio ir/ar priešmokyklinio ugdymo įstaigoje, taip pat tais atvejais, kai vaikas nelanko įstaigos daugiau nei pusę kalendorinio mėnesio, išskyrus atvejus dėl ligos.“

Punktas dėl to, kad atsisakiusiems valstybinio darželio nebebus mokama kompensacija, sukėlė audringas diskusijas. Pasigirdo net svarstymų, kad tokios kompensacijos ištuštins valstybinius darželius, esą tėvai dažnai privačias įstaigas renkasi ne tiek dėl to, jog negavo vietos valstybiniame, o dėl tokio tėvų noro.

Siūlė ne mažinti, bet didinti išmoką

Kur kas dosnesnis siūlymas buvo Centro dešinės koalicijos frakcijos atstovo, liberalo Stasio Mušeikio. Tą patį 7 punktą jis siūlo išdėstyti taip: „Savivaldybė kompensuoja 120 eurų tėvų (globėjų) mokamo mėnesinio mokesčio kiekvienam vaikui, kurio vieno iš tėvų (globėjų) ir vaiko deklaruota gyvenamoji vieta yra savivaldybės teritorijoje, bei 180 eurų tėvų (globėjų) mokamo mėnesinio mokesčio kiekvienam vaikui, kurio abiejų tėvų (globėjų) ir vaiko deklaruota gyvenamoji vieta yra savivaldybės teritorijoje.

Vienišiems tėvams (globėjams) faktiškai vieniems auginantiems vaikus kompensuojama 180 eurų mokamo mėnesinio mokesčio kiekvienam vaikui, kurio tėvo/mamos (globėjo) ir vaiko deklaruota gyvenamoji vieta yra savivaldybės teritorijoje.“

Mato naudą

S.Mušeikio argumentai susiję su tuo, kad tokiu būdu daugiau Vilniaus rajone gyvenančių tėvų deklaruotų čia savo gyvenamąją vietą, mat dabar nemaža dalis realių gyventojų vis dar mokesčius moka, balsuoja Vilniaus mieste.

Tad 25 eurai tebūtų labiau simbolinė suma. Brangiau kainuos administravimas.

Anot Liberalų sąjūdžio politiko, kiti rajonai eina kitokiu keliu: „2020 m. Klaipėdos rajonas priėmė tvarką, kurioje numatyta, kad mokama 250 eurų kompensacija, jei ugdymo įstaiga veikia Klaipėdos rajone, ir 100 eurų kompensacija, jei ugdymo įstaiga kitos savivaldybės teritorijoje.

Vilniaus miestas, Tauragės rajonas moka po 120 eurų, Kauno miestas – 75 eurus. Kauno rajonas – 73 eurus. Tad 25 eurai tebūtų labiau simbolinė suma. Brangiau kainuos administravimas.“

Lukas Balandis / BNS nuotr./Stasys Mušeikis
Lukas Balandis / BNS nuotr./Stasys Mušeikis

Jis taip pat suabejojo, ar siūlymas skirti šias išmokas tik Vilniaus rajone registruotoms įmonėms neprieštarauja Konstitucijai, nes, kaip sako, „kadangi tą pačią socialinę grupę suskaido pagal teritorinį principą“.

Neregistruotų rajone – daugiau

Vilniaus rajono savivaldybės duomenimis, rugsėjo 7 d. duomenimis iš viso laukiančių vaikų, kurie registruoti Vilniaus rajone ir įstaigą ikimokykliniam ir priešmokykliniam ugdymui čia rinkosi pirmu pasirinkimu, buvo 92 į rajonines įstaigas ir 73 – į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos įsteigtas.

O štai tų vaikų, kurie norėtų lankyti darželius Vilniaus rajone, nors čia ir nėra registruoti, kur kas daugiau – 281 laukia į rajono įstaigas ir dar 164 į ministerijos.

Vos keli iš jų nepateko į įstaigas lenkų ugdomąja kalba, visi kiti – į lietuviškas.

Daugiausia laukiančiųjų yra Avižienių seniūnijoje.

Ekonomikos komitetas jau pritarė LLRA-KŠS siūlymams paramą sumažinti iki 25 eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Parašykite atsiliepimą apie 15min