Dabar populiaru
Publikuota: 2011 balandžio 11d. 11:43

Vilniaus rajone žemės reforma įstrigo

Žmonių viltys atgauti žemę metų metais gulti valdininkų stalčiuose.
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Žmonių viltys atgauti žemę metų metais gulti valdininkų stalčiuose.

Iš žiemos įšalo bundančią Vilniaus rajono žemę matuojantys geodezininkai neskuba. Kad ir kaip greitai jie atliktų savo darbą, bylos pasmerktos dūlėti žemėtvarkininkų stalčiuose. Žemėtvarkininkai ginasi, kad bylų – tūkstančiai, o darbo rankų – vos kelios.

Kadastrinių matavimų (žemės ribų nustatymo) bylas ruošiantys geodezininkai skundžiasi metų metus besitęsiančia netvarka Vilniaus rajone. Esą Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Vilniaus rajono žemėtvarkos specialistai nesugeba susitvarkyti su darbu, bylos tikrinamos neatidžiai ir vėluoja mėnesių mėnesius, o kartais – ir kelerius metus.

Tokios netvarkos esą nėra niekur kitur, visi miestai ir rajonai sugeba susitvarkyti nustatytais terminais, o jei ir vėluoja, tai nežymiai.

Dėl aplaidaus darbo kenčia žmonės, kuriems patvirtintų dokumentų reikia skubiai. Skųstis nėra kam, tad belieka laukti sukandus dantis.

Taiso po kelis kartus

Geodezininkai teigia, kad dokumentai pas NŽT specialistus, atsakingus už Vilniaus rajoną, užsiguli mėnesiais.

„Pagal įstatymus, gavę bylą žemėtvarkos specialistai turi patikrinti ją per 10 dienų. Jei ji atmetama, mes ištaisome klaidas ir jie vėl turi patikrinti bylą per dvi dienas. Dabar vėluojama mėnesiais. Visos bylos taip vilkinamos. Galiu pateikti ir konkretų pavyzdį: pateikėme pataisytą bylą lapkričio 24 dieną pakartotiniam derinimui. Šiuo metu dar net nėra priskirta, kas turi tikrinti tą bylą, nors ji turėjo būti peržiūrėta per dvi dienas“, – kalbėjo geodezininku dirbantis Remigijus (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

Maža to, jis skundėsi, kad specialistai dokumentus „tikrina iki pirmos klaidos“ – dažnai peržvelgdami bylas pakartotinai specialistai randa naujų netikslumų.

„Visoje Lietuvoje tokių dalykų nėra. Kiti miestai ir rajonai bando laikytis reikalavimų, o jei ir vėluoja, tai nežymiai, kelias dienas. Vilniaus rajone vėluojama mėnesiais. Kai kurios bylos „nepraeina“ ir kelerius metus, per tą laiką pasikeičia reikalavimai, įstatymai, tada reikia pakartotinai jas taisyti“, – piktinosi Remigijus.

Kompetencija kelia abejonių

Geodezininkui pritarė ir bendrovės „Avalda“ direktorė Ingrida Vareikienė: nustatytų terminų specialistai nesilaiko, nors kabinėjasi prie kiekvienos smulkmenos, reikalauja ištaisyti menkiausius trūkumus.

Mūsų skyriui buvo perduota 6 tūkstančiai vien geodezinių bylų. Turint penkis darbuotojus, tai yra metams darbo. O specialistai atlieka dar ir kitas jiems priskirtas funkcijas, – guodžiasi M.Kirsnys.„Didžiausia problema – kai nurodoma, kad parengti kadastriniai matavimai neatitinka preliminariais matavimais nustatytų planų. Tai visiškai kertasi su logika. Mes puikiai žinome, kaip atliekami tie preliminarūs matavimai. Dar gerai, jei tai daroma dvimetriais ar juosta. Bet kartais matuojama ir žingsniais, ir ne visai blaiviu protu, tie planai rengiami lygiai taip pat. O paskui iš mūsų reikalaujama, kad matavimai atitiktų šituos planus. Tai yra absurdų absurdas. Jei rengtume pagal reikalavimus, nežinau, kas čia būtų – ir pjautynės su kaimynais, ir visi šitie darbai būtų sustoję“, – kalbėjo I.Vareikienė.

Ji žėrė kritiką, esą kai kuriems specialistams trūksta kompetencijos, kadastro nuostatus jie skaito pažodžiui ir neatsižvelgia į tai, kad kai kurie reikalavimai prieštarauja vieni kitiems. Nors yra ir supratingų darbuotojų, su kuriais trūkumus galima išspręsti „vietoje“.

„Tas kolegų pavyzdys, kad byla pusę metų vėluoja, dar yra visai geras variantas. Dabar pas mus ateina 2008–2009 metais rengtos bylos su nustatytais trūkumais. Taip pat būna atvejų, kad bylos pasimeta. Ir niekas nesiruošia jų ieškoti. Visada lieka kaltas tas, kas atlieka matavimus“, – teigė pašnekovė.

Daro, ką gali

Žmonių ir geodezininkų pasipiktinimą tenka sugerti NŽT Vilniaus rajono žemėtvarkos skyriui.

Žemės matavimų dokumentus tikrinantys specialistai aiškina, kad problemą jie paveldėjo iš buvusios Vilniaus apskrities administracijos.

Lietuvoje pernai liepą panaikinus apskritis, neatlikti darbai ir funkcijos buvo paskirstytos kitoms institucijoms. NŽT Vilniaus rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Mindaugas Kirsnys aiškina, kad jie buvo užversti kalnu geodezinių bylų.

„Jei konkrečiai, mūsų skyriui buvo perduota 6 tūkstančiai vien geodezinių bylų. Turint penkis darbuotojus, tai yra metams darbo. O specialistai atlieka dar ir kitas jiems priskirtas funkcijas. Tačiau mūsų vadovybė nurodė visų pirma skubiai padaryti tuos neatliktus darbus, – sakė M.Kirsnys. – Toje šūsnyje yra dokumentų, nepatvirtintų nuo 2009 metų antros pusės. Tai yra nerealu. Tai rodo, kad nebuvo reikalingos kontrolės, nebuvo atsakomybės. Apskritis turėjo atlikti savo darbą, ir tik tada galėjo būti likviduoti atskiri skyriai perduodant jų funkcijas.“

Kol specialistai tikrina seniausias bylas, krūva pildosi naujais dokumentais. Ir nors ji nemažėja, skirti papildomų etatų neskubama.

„Tą situaciją Vilniaus rajone žino ir Vyriausybė, ir Seimas. Fizinės jėgos yra tokios, kokios yra. Žmogus negali padaryti daugiau, negu įmanoma. Nors mūsų specialistai jau dirba po 10 valandų per dieną, už viršvalandžius negaudami jokių priemokų. Tai yra nemalonus ir neteisėtas dalykas, bet jie aukojasi“, – pabrėžė M.Kirsnys.

Jis teigė suprantąs visuomenės ir geodezinių firmų atstovų pasipiktinimą, tačiau „užburtas ratas“ kol kas priverstas suktis.

Stiprins pajėgas

NŽT direktoriaus pavaduotojas Gintautas Vasiliauskas teigia, jog problemos sprendimo būdų jau ieškoma: „Žinome tą problemą, situacija mūsų netenkina ir imamės visų priemonių, kad bylų skaičius artimiausiu metu būtų sumažintas.“

Pasak jo, panaikinus apskritis didelį skaičių neužbaigtų bylų teko perimti ne tik Vilniaus, bet ir kitų rajonų NŽT skyriams.

„Be to, kad atėjo tūkstančiai bylų iš apskrities administracijos, daug bylų eina ir toliau. Problema yra ne vien darbuotojų skaičius, bet ir tai, kad skyriaus vedėjas nespėja tvirtinti dokumentų. Antradienį vyks žemėtvarkos skyrių pasitarimas, svarstysime įvairius variantus. Gal perskirstysime tas bylas kitiems žemėtvarkos skyriams“, – užsiminė G.Vasiliauskas.

Ženklų atsilikimą nuo darbų grafiko Vilniaus rajone tikimasi sumažinti bent šių metų antroje pusėje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min