Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 23d. 13:07

Vilniaus rajono gyventojai sunerimę dėl šaudyklos: „Skraidžios kulkos, o niekas mūsų net neįspėjo“

Šaudyklos įrengimas Vilniaus rajone, šalia Sudervės
15min skaitytojų nuotr. / Šaudyklos įrengimas Vilniaus rajone, šalia Sudervės

Buvę kolektyviniai sodai aplink Vilnių jau seniai tapo gyvenamaisiais priemiesčio rajonais. Tokių nemažai ir Vilniaus rajone esančios Sudervės seniūnijos teritorijoje. Čia ne vienerius metus gyvenantys žmonės su nerimu žvalgosi į prasidėjusius darbus Izabelinės kaime – nors jokio viešo aptarimo nebuvo, gyventojai išsiaiškino, kad šioje vietoje planuojama atvira šaudykla.

Aplink esančiose sodų bendrijose ir kaimuose gyvenantys žmonės jau pradėjo rinkti parašus, siekdami užkirsti kelią atvirai šaudyklai po jų langais. Kaip rašoma atrankai dėl poveikio aplinkai vertinimo pateiktoje informacijoje, projektą įgyvendins UAB „Concept W“, šaudykla atsiras daugiau nei 2,3 ha ploto sklype.

Atvira šaudykla

„Projekte planuojama užstatyti sklypą, įrengiant atvirą šaudyklą (ne pastate), pavėsinę, tualetą ir pagalbinę patalpą, 50 vietų automobilių stovėjimo aikštelę, 5,5–6 m aukščio pylimus. Šaudyklos darbo laikas numatomas darbo dienomis 10–19 val., šeštadienį 10–17 val., sekmadienį – nedirbama. Intensyviausios darbo valandos: darbo dienomis nuo 12 iki 17 val., šeštadienį nuo 10 iki 14 val.

Numatomos ginklų kategorijos B, C, D rūšys: trumpavamzdžiai (tai ginklai, kurių vamzdis ne ilgesnis kaip 30 cm arba kurio visas ilgis neviršija 60 cm), ilgavamzdžiai (tai ginklai, kurių vamzdis ilgesnis kaip 30 cm arba kurio visas ilgis viršija 60 cm), kurių kalibras iki 50 BMG.

Tipiniai naudojami ginklai: pistoletai, ilgieji lygiavamzdžiai, ilgieji graižtiniai (vamzdžio kanale yra graižtvos, suteikiančios kulkai sukamąjį judėjimą). Šaudymo būdai pozicijose: pozicija 50x50 m naudojami visu tipų taikiniai (skraidantys, judantys, stacionarūs), o pozicijoje 100 m – tik stacionarūs“, – rašoma šioje informacijoje.

Sunkiųjų transporto priemonių naudojimo nebus, o daugiausia lengvųjų transporto priemonių per parą numatoma 30: „Maksimalus numatomas šūvių kiekis vienu metu 24 vnt. Teritorijoje šaudymo valdymas, ribojimai taikomi, atsižvelgiant į saugumo reikalavimus.“

15min skaitytojų nuotr./Šaudyklos įrengimas Vilniaus rajone, šalia Sudervės
15min skaitytojų nuotr./Šaudyklos įrengimas Vilniaus rajone, šalia Sudervės

Nenori garso, bijo kulkų

Kaip tik nuolat girdimų šūvių ir galbūt net atskrendančios vienos kitos kulkos labiausiai ir baiminasi vietos gyventojai. Kaip 15min sakė Vilniaus rajono tarybos narys Gediminas Kazėnas, rajono savivaldybėje irgi atsirado nustebusių dėl tokio pobūdžio objekto atsiradimo Sudervės seniūnijoje. Tiesa, seniūnė gyventojus esą tikino, jog čia bus dažasvydžio erdvė, nors patys projekto įgyvendintojai teigia visai ką kita.

Mes jau pradėjome rinkti parašus, kad tokio objekto, kur aplinkui gyvena daugybė žmonių (netoli Sudervė, Brinkiškių sodai), nebūtų, – sakė G.Kazėnas.

„Mes jau pradėjome rinkti parašus, kad tokio objekto, kur aplinkui gyvena daugybė žmonių (netoli Sudervė, Brinkiškių sodai), nebūtų. Mes jau seniai matome, kad čia vyksta darbai, bet pradžioje galvojome, kad namų kvartalas bus, po to seniūnė sakė (nežinau, ar ji pati viską žino), kad bus dažasvydis. O dabar jau žinome, kad bus atviro tipo šaudykla“, – kalbėjo G.Kazėnas.

Anot gyventojų, artimiausias namas – vos už 400 metrų nuo įrengiamos šaudyklos, tad gyventojams kyla klausimų ir dėl saugumo, taršos, kitų dalykų.

Projekto vykdytojai tvirtina, kad būsima jų veikla nesusijusi su intensyvių gamtos išteklių naudojimu, nereikės ir energijos ar degalų.

„Šaudyklos naudojimo metu kaip atliekos susidarys metalinės ir plastikinės tūtelės iš kulkų. Planuojama, kad metalinių tūtelių susidarys 3,5 tonų per metus, toks pat kiekis planuojama, kad susidarys ir plastikinių tūtelių (~3,5 t/metus). Tūtelės bus surenkamos ir perduodamos pagal sutartį tokių atliekų tvarkytojams, registruotiems atliekų tvarkytojų registre“, – teigiama rašte.

15min skaitytojų nuotr./Renkami parašai, kad šaudyklos nebūtų
15min skaitytojų nuotr./Renkami parašai, kad šaudyklos nebūtų

Triukšmui jautriausi bus vos du gyvenamieji pastatai: Lauryniškių g. 14 ir Izabelinės g. 68, tačiau pagal pateiktą lentelę visas aplinkos triukšmas didesnis, nei būtų vien šaudykloje keliamas. Be to, pabrėžiama, kad šaudykla planuoja dirbti tik dienos metu, ne vakarais ar naktį.

Nepatikti gali ir kaimo turizmui

Vietos gyventojai dalijasi pastabomis, kad aplinkui esama ir kaimo turizmo, kitokių poilsio vietų, kurių savininkams irgi nebūtinai prie širdies tokia kaimynystė. Tačiau bent kai kurie iš jų kol kas sau dėl to galvos nesuka.

Už kelių kilometrų nuo įrenginėjamos šaudyklos viešbutį ir laisvalaikio centrą su skulptūrų parku turintis verslininkas Vidmantas Martikonis labai nerimauti dėl tokios kaimynystės kol kas sakė nematąs reikalo. Ir objektas bus tolokai, ir šūvių garsai, jeigu tokie girdėsis, neturėtų labai gąsdinti jo svečių, kadangi prie Vilnojos ežero irgi atsirado pramogų, keliančių šiek tiek triukšmo, – įrengtas „Splash wake“ parkas, kur galima čiuožti vandenlente.

15min skaitytojų nuotr./Šaudyklos įrengimas Vilniaus rajone, šalia Sudervės
15min skaitytojų nuotr./Šaudyklos įrengimas Vilniaus rajone, šalia Sudervės

„Prieš kelerius metus ir į mane buvo kreiptasi – bendrovė ieškojo vietos šaudyklai, tai domėjosi mano turimais sklypais. Bet tinkamo neturėjau, tad ir nesusitarėm“, – kalbėjo žinomas verslininkas ir politikas.

„Nuogąstavimai nepagrįsti“

Bendrovės „Concept W“ direktorius Valentinas Rimeika 15min tvirtino, kad aplinkiniams gyventojams nėra reikalo nuogąstauti.

„Manome, kad nuogąstavimai nepagrįsti. Kaip žinia, šaudyklų įrengimas turi atitikti teisės aktų nustatytą tvarką ir reikalavimus. Tokių reikalavimų ir tvarkos yra laikomasi, kadangi šaudyklos vieta parinkta taip, kad juos atitiktų, pati šaudykla yra projektuojama, statoma ir bus įrengiama vadovaujantis tokiais šaudyklų įrengimui taikomais reikalavimais ir naudojama gavus atitinkamus leidimus“, – gana aptakiai į 15min užklausą atsakė V.Rimeika.

Manome, kad nuogąstavimai nepagrįsti, – sakė V.Rimeika.

Vilniaus rajono savivaldybė, atrodo, nenusiteikusi likti nuošaly. Atsakydami į užklausą savivaldybės atstovai tvirtino, kad Vilniaus rajono savivaldybė gavo gyventojo paklausimą dėl žemės darbų vykdymo Izabelinės k., Sudervės sen. ir statybos leidimo būtinumo, vykdant žemės darbus nuosavame sklype. Tačiau stabdyti šių darbų savivaldybė net ir norėdama negalėtų – žemės darbams statybos leidimas nereikalingas.

Savivaldybė turės pastabų

„Taip pat 2019 m. gegužės 16 d. gautas Aplinkos apsaugos agentūros taršos prevencijos departamento pranešimas apie UAB „Concept W“ planuojamos ūkinės veiklos – šaudyklos, adresu Vilniaus g. 9, Izabelinės k., Sudervės sen., Vilniaus r. sav., atrankos informaciją dėl poveikio aplinkai vertinimo.

15min skaitytojų nuotr./Šaudyklos įrengimas Vilniaus rajone, šalia Sudervės
15min skaitytojų nuotr./Šaudyklos įrengimas Vilniaus rajone, šalia Sudervės

Vadovaudamasi LR planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymu, savivaldybė, kaip viena iš planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo subjektų, pagal kompetenciją nagrinėja pateiktą atrankos informaciją ir pateiks motyvuotus pasiūlymus/pastabas dėl šaudyklos galimybių. Tam yra skirtas 10 darbo dienų laikotarpis. Atkreiptinas dėmesys, kad pasiūlymus dėl poveikio aplinkai derinimo gali teikti ir gyventojai“, – teigiama Vilniaus rajono savivaldybės komentare.

Tačiau savivaldybė, atrodo, nenusiteikusi pataikauti vien verslui: „Pažymime, kad savivaldybės tikslas kurti sveiką, saugią, darnią gyvenamąją aplinką ir visavertes gyvenimo sąlygas gyvenamosiose vietovėse. Savivaldybė suinteresuota, kad nebūtų pažeisti visuomenės interesai.“

Vietos gyventojai renka parašus ir ketina artimiausiu metu juos įteikti poveikio aplinkai vertinimą atliekančiai institucijai, taip pareikšdami savo nepasitenkinimą tokia kaimynyste.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min