Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniaus savivaldybė po moters mirties nuo legioneliozės svarsto bausti daugiabučio administratorių

Tuskulėnų g. name nuo legioneliozės mirė moteris
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Tuskulėnų g. name nuo legioneliozės mirė moteris
Šaltinis: BNS
0
A A

Vilniaus miesto savivaldybė svarsto bausti bendrovę „Žirmūnų būstas“, nes ji neužkirto kelio legioneliozės atvejui sostinėje esančio daugiabučio karšto vandens sistemoje.

Sausį nuo legioneliozės mirė šio namo gyventoja, o su pavojingomis bakterijomis nesusitvarkoma iki šiol.

„Žirmūnų būstas“ šio namo karšto vandens priežiūrą yra patikėjęs bendrovei „Adminsta“ ir būtent šiai bendrovei priekaištų išsako Nacionalinis visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamentas. Tačiau sostinės vicemeras Valdas Benkunskas sako, kad savivaldybė gali imtis veiksmų tik prieš „Žirmūnų būstą“.

„Bet kokiu atveju tyrimą atliksime ir žiūrėsime, kaip savo pareigų laikėsi paskirtas būsto administratorius. Šiuo atveju didelio tyrimo nereikės, nes jau praktiškai viskas yra nustatyta.

Atsakomybė, kas vyksta šilumos punkte, tenka administratoriui, už tai jis gauna iš gyventojų pinigus, ką jis renkasi subrangovu ir kas tai realiai prižiūri, jau yra jo pasirinkimas ir jo atsakomybė. Mes pirmiausia turime santykį su „Žirmūnų būstu“. Daugiausia, ką mes iš savo pusės galime padaryti, tai skirti baudą, bet tos baudos – simbolinės, jos tikrai neveikia“, – BNS ketvirtadienį sakė V.Benkunskas.

Anot jo, savivaldybė ne kartą yra sakiusi Aplinkos ministerijai, kad norėtų didesnių galių kontroliuoti daugiabučių administratorius.

„Pareiga kaip ir uždėta savivaldybei, bet įrankių neduota tinkamai bausti ir prevenciškai veikti. Energetikos inspekcija irgi pakabinta tarp žemės ir dangaus, neaišku, ką ji veikia“, – sakė V.Benkunskas.

„Žirmūnų būstas“ aiškina ėmęsis visų reikalingų priemonių.

„Pirmą kartą mūsų reikalavimu termošokas atliktas vasario 1 d., o sužinoję, kad legionelių dar likę, kovo 8 d. „Adminstos“ pareikalavome pakartotinai atlikti termošoką. Įpareigojome padidintą temperatūrą laikyti nuo 19 val. vakaro iki 8 val. ryto. Apie tai gyventojus informavome skelbimais ir SMS žinutėmis, kartu pateikėme rekomendacijas, kaip elgtis esant tokiai situacijai“, – sakoma bendrovės BNS pateiktame komentare.

„Žirmūnų būstas“ teigia, kad paaiškėjus, jog „Adminsta“ neužtikrino bakterijų sunaikinimo, šios įmonės atžvilgiu bus imtasi „griežčiausių priemonių“.

„Žirmūnų būstas“ teigia, kad paaiškėjus, jog „Adminsta“ neužtikrino bakterijų sunaikinimo, šios įmonės atžvilgiu bus imtasi „griežčiausių priemonių“.

NVSC Vilniaus departamentas trečiadienį paskelbė, kad nurodė nutraukti vandens tiekimą minėtam daugiabučiui, esančiam Tuskulėnų g. 5.

Tai nurodyta padaryti namo karšto vandens prižiūrėtojui – bendrovei „Adminsta“, kuri esą su sveikatos specialistais nebendradarbiauja.

„Su ta įmone visiškai nepavyksta bendrauti, net oficialių dokumentų nepavyksta įteikti, jie per antstolį bus vežami. Tiesiog visiškas nebendravimas, jokio atgalinio ryšio. Turime ryšį tik su gyventojais ir „Žirmūnų būstu“. Pagal juos, vanduo šiuo metu neatjungtas, nes buvo vykdomas terminis šokas“, – BNS ketvirtadienį sakė NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Jos aiškinimu, po terminio šoko turėtų būti atjungtas vandens tiekimas. Norint sunaikinti Legionella bakterijas, termošoką reikėtų kartoti kelis kartus, tad karštas vanduo gyventojams vėl trumpam būtų įjungtas, bet jo naudoti nebus galima.

Pirmą nurodymą atlikti terminį šoką šiame daugiabutyje visuomenės sveikatos centras „Adminstai“ išsiuntė dar vasario 2 dieną, tačiau po to atlikti pakartotiniai tyrimai parodė, kad bakterijos nesunaikintos – iš to sprendžiama, kad termošokas atliktas netinkamai, BNS teigė R.Lingienė.

„Tol, kol karšto vandens sistemoje nebus sunaikintos Legionella bakterijos, gyventojams rekomenduota naudotis saugiu šaltu vandeniu, kurį buities reikmėms pasišildyti butuose esančiomis viryklėmis“, – skelbia NVSC.

Anot R.Lingienės, centro specialistai šiuo metu aiškinasi dar kelis galimus šios ligos paplitimus kituose daugiabučiuose, vienas jų – taip pat Žirmūnuose, o kitas – Lazdynuose.

Anot R.Lingienės, centro specialistai šiuo metu aiškinasi dar kelis galimus šios ligos paplitimus kituose daugiabučiuose, vienas jų – taip pat Žirmūnuose, o kitas – Lazdynuose.

„Centras tiria dar du atvejus dėl legioneliozės, bet pasakyti, kad žmonės užsikrėtė savo namuose, per karšto vandens tiekimo sistemą, dar negalime, nes vyksta tyrimas. Galėjo užsikrėsti ir ligoninėje, ir baseine, ir iš kelionių atsivežti“, – aiškino ji.

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta.

Legionella bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos. Kuo ilgesnė ir techniškai sudėtingesnė vandentiekio sistema, tuo didesnė rizika šių bakterijų atsiradimui. Legionella bakterijos dauginasi 20 – 50 laipsnių Celsijaus temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 laipsnių temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens dulksnos. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Šios ligos išvengiama, jei nuolat palaikoma ne žemesnė 50 laipsnių temperatūra visuose vartotojų čiaupuose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min