Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniaus savivaldybė sprendžia slaugos problemas ir ketina jas teikti daugiau žmonių

Kauno slaugos ligoninėje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Vietų slaugos ligoninėse trūksta visoje Lietuvoje.
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniuje beveik 7 tūkst. gyventojų reikia nuolatinės priežiūros, tačiau penkiose Vilniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėse yra tik 700 vietų, dar apie 700 vilniečių gyvena įvairiuose globos namuose visoje Lietuvoje. Vilniaus savivaldybė siekia šią problemą spręsti ir iš Sveikatos apsaugos ministerijos perimti slaugos, o Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos – globos funkcijas ir tam skiriamas tikslines dotacijas.

Vilniaus savivaldybėje įkurta slaugos ir globos reikalų komisija, vadovaujama tarybos narės Rūtos Vanagaitės, aplankė visas penkias sostinės slaugos ir palaikomojo gydymo ligonines. Situacija, anot R.Vanagaitės, nėra labai bloga, tačiau daug ką reikėtų keisti ir gerinti. Pavyzdžiui, jose tebegalioja 1995 metais patvirtintos higienos normos, o jas prižiūrėti turinti Maisto ir veterinarijos tarnyba kai kur nesilankė dešimtmetį.

„Nuėję į virtuves, matėme aliumininius puodus, kurie seniai uždrausti maisto gamybai, nes prisideda prie Alzheimerio ligos formavimosi“, – pastebėjimais dalijosi R.Vanagaitė.

Problemų nesprendė

Jos teigimu, problema žinoma ne vienerius metus, tačiau nesprendžiama, nes valdžios vyrų artimiesiems, kuriems reikia globos, rasti vietą slaugos įstaigoje nekildavo sunkumų.

„Buvo keletas prestižinių globos namų, kur buvo galima paskambinti direktoriui ir savo artimąjį įtaisyti į vienutę. Nelabai ta situacija pasikeitė ir dabar, kiek esu susidūrusi, mano artimieji ne kartą buvo keliami iš palatos į palatą, nes įstaigos vadovai sulaukdavo skambučio iš Seimo“, – teigė R.Vanagaitė.

Taip pat tarybos narė pastebėjo, kad kai kurios ligoninės nesilaiko galiojančių reikalavimų, tarkim, bankrutuojančioje Sapiegos ligoninėje naktį viena slaugytoja prižiūri 20 ligoninių, o Vilkpėdės ar Tyzenhauzų ligoninėse – net 40 ligonių. „Juk pamaitinti ir apversti vienam žmogui 40 ligonių yra paprasčiausiai neįmanoma“, – teigė R.Vanagaitė.

Vilniaus mero Artūro Zuoko teigimu, ligoninėms duoti konkretūs terminai. Per tą laiką jose turi būti ištaisyti aptikti pažeidimai. Tačiau savivaldybė ketina sudaryti ir ilgalaikius planus, kaip keisti situaciją slaugos ir globos srityje.

Vietų skaičių didins

Meras tvirtino, kad planuojama didinti vietų skaičių slaugos ligoninėse, taip pat perimti kai kurias Švietimo ir mokslo ministerijai bei „Sodrai“ dabar priklausančias įstaigas. Tai leistų žmonėms, kuriems reikalinga slauga, būti kuo arčiau artimųjų Vilniuje, o ne kažkur kitame Lietuvos gale. Nuolatinė slaugos ir globos komisija Vilniaus miesto taryboje buvo patvirtinta prieš kelias savaites ir visą rugsėjį ji lanko globos namus įvairiose Lietuvos vietovėse, kuriuose gyvena vilniečiai ir spalio pradžioje savo išvadas ir siūlymus teiks miesto tarybai. Po patikrinimų, vykdytų įstaigose rugpjūtį, nuspręsta, kad Vilniaus mieste būtina pagerinti slaugos paslaugų kokybę ir pasiekti vienodą šių paslaugų kokybės standartą.

Be to, nuo kito pirmadienio Vilniaus savivaldybėje pradeda veikti šios komisijos priimamasis. Čia apsilankę vilniečiai galės išsakyti savo nuomonę ar skundus. Dabar į slaugos įstaigą paguldę savo artimuosius žmonės paprasčiausiai bijo kam nors pasiskųsti.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min