Dabar populiaru
Publikuota: 2014 liepos 21d. 22:02

Vilniaus savivaldybė surezgė planą, kaip atgauti Profsąjungų rūmus

Apleisti Vilniaus Profsąjungų rūmai.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Apleisti Vilniaus Profsąjungų rūmai.

Vilniaus savivaldybė ir jos bendrovė „Start Vilnius“ nori pasirašyti taikos sutartį su prokuratūra ir pagaliau perimti Profsąjungų rūmus. Tada čia ketinama plėtoti Tautos namų idėją. Tiesa, kol kas neįvardijama, iš kur miestas gaus pinigų tokiam grandioziniam projektui. Tautos namų idėją dar 1907 metais pristatė Jonas Basanavičius.

Vilniaus politikų trečiadienio miesto tarybos posėdyje bus prašoma pritarti taikos sutarties projektui, kuri pabaigs bylinėjimąsi su Vilniaus apygardos prokuratūra, ginančia viešąjį interesą. Pagal sutartį prokurorai nebeprašys panaikinti Vilniaus savivaldybės tarybos sprendimų dėl UAB „Start Vilnius“ (buvęs „Šiaurės miestelis“) įstatinio kapitalo didinimo turtiniu įnašu ir nekilnojamojo turto perdavimo.

Tarp to turto yra statiniai Vilniaus Senamiestyje, poilsiavietė Palangos Vytauto gatvėje ir dar keli kiti, mažesnę vertę turintys pastatai.

Taip pat taikos sutartyje numatoma, kad dalis šio turto, visų pirma, dviejų aukštų pastatas Universiteto g.2/Dominikonų g.18 ir poilsiavietė Palangoje atiteks UAB „VIPC Vilnius“, o pastaroji miestui atiduos ant Tauro kalno esančius ir gana apleistus Profsąjungų rūmus.

Anot Vilniaus miesto savivaldybės, taikos sutartis tarp prokuratūros, savivaldybės ir įstaigos „Start Vilnius“ užbaigs teisminius procesus. „Savivaldybė perims į savo kompetenciją dabartinius Profsąjungų rūmus ir galės toliau plėtoti Tautos namų idėjos įgyvendinimą. Iki šiol šio projekto vystymui trukdė būtent teisminis ginčas“, – teigiama savivaldybės atsakyme apie būsimosios taikos sutarties naudą.

Savivaldybė perims į savo kompetenciją dabartinius Profsąjungų rūmus ir galės toliau plėtoti Tautos namų idėjos įgyvendinimą. Iki šiol šio projekto vystymui trukdė būtent teisminis ginčas, – teigia savivaldybė.

Tautos namų idėjai 2017 metais sukaks 110 metų. Ją pristatė dar Jonas Basanavičius, o parėmė ir puoselėjo tokie iškilūs Lietuvos veikėjai kaip Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Martynas Yčas, Kazys Grinius, Antanas Smetona, Juozas Tumas-Vaižgantas, Petras ir Jonas Vileišiai bei kiti.

1911-1912 metais už suaukotas lietuvių bendruomenės lėšas buvo įsigytas sklypas Pamėnkalnyje (ant Tauro kalno), kuris iki šiol išliko visuomeninės paskirties.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, 1992 metais atgimė ir Tautos namų idėja, apie kurią primena 2007 m. vasario 16 d. atidengtas paminklinis akmuo, skelbiantis, kad šioje vietoje turi stovėti Tautos namai. Tikimasi čia pastatyti daugiafunkcinį kultūros centrą su tarptautinius standartus atitinkančia koncertų sale.

Iš kur didžiules skolas turinti miesto savivaldybė tam gaus lėšų, kol kas nėra žinoma.

Ne vienerius metus kalbėta, kad Tautos namai turėtų būti pastatyti iki Lietuvos valstybės atkūrimo šimtųjų  metinių 2018-aisiais, bet kol kas procesas dar nepajudėjo iš mirties taško.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Apleisti Vilniaus Profsąjungų rūmai.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Apleisti Vilniaus Profsąjungų rūmai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:02
01:16
16:44

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min