Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 16d. 10:04

Vilniaus šiukšlių ėmėsi Seimas: gąsdinama žiurkėmis ir tarakonais, nors pripažįstama – miestas tvarkosi

Surenkamos šiukšlės S.Dariaus ir S.Girėno g. kieme
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Surenkamos šiukšlės S.Dariaus ir S.Girėno g. kieme

Pirmosios šių metų gegužės savaitės įtemptos Vilniuje dėl kilusios šiukšlių krizės. Įvedus naująją jų išvežimo ir apmokėjimo už tai tvarką, kilo sunkumų – atliekos kaupėsi, konteineriai nebuvo laiku ištuštinami. Nors šiuo metu situacija suvaldyta, klausimą svarstyti pasišovė net du Seimo komitetai – Aplinkos apsaugos ir Sveikatos reikalų.

Šių komitetų bendro posėdžio darbotvarkėje trečiadienio rytą tebuvo vienas klausimas – Dėl atliekų tvarkymo sistemos pertvarkos Vilniaus mieste. Posėdžiui pirmininkavo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika ir Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė.

Panoro išaiškinimo

K.Mažeika pirmiausia pripažino, kad atliekų tvarkymas yra savivaldybei deleguotas dalykas, Seimas galėtų nebent įstatymais reglamentuoti procesą. Bet tai esą nėra tikslas, norima tik išsiaiškinti, kaip vyksta atliekų tvarkymo procesas Vilniuje, nes sostinė tikriausiai paskutinė iš Lietuvos miestų įsivedė dvinarį mokėjimą už atliekų tvarkymą. Viena mokesčio dalis bus nuolatinė, o kita – priklausys nuo to, kiek namas atliekų turėjo.

Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Julius Morkūnas sakė, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pateikti duomenys prieš savaitę apie problemas, dėl kurių esą reikėtų skelbti ekstremalią situaciją, per patikrinimus iš esmės nepasitvirtino. Kartu važiavo įmonės „Vilniaus atliekų surinkimo administratoriaus“ („VASA“) darbuotojai, savivaldybės atstovai, kurie esą pamatė nurodomais adresais tuščius ar pustuščius konteinerius, tvarkingas šachtas, o kur ir buvo viena kita šiukšlė, tai situacija tikrai nebuvusi tokia, kad reikėtų skelbti pavojų.

„Pagal objektyvius duomenis, kuriuos pateikė Visuomenės sveikatos centras, pagal informaciją, tikrai nekilo pavojus daugiau nei 500 gyventojų, tikrai nebuvo pagrindo skelbti ekstremalią situaciją. Tai nustatė savivaldybės įmonės VASA ekspertai, kurie kartu važiavo į patikrinimus“, – teigė J.Morkūnas.

Algirdas Šešelgis, sveikatos apsaugos viceministras, teigė, kad prieš savaitę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas informavo, kad gaudavo apie 50 skundų kasdien dėl šiukšlių išvežimo. Specialistai pateikė ir fotomedžiagą, esą problemų buvo ne pavieniuose namuose, o visuose mikrorajonuose.

Mato Miežonio / 15min nuotr./Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika
Mato Miežonio / 15min nuotr./Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika

„Kreiptasi ne dėl ekstremalios situacijos paskelbimo, o prašant sušaukti ekstremalios situacijos komisiją. Dabar tikrinama, situacija tikrai keičiasi, bet tuo metu situacija tikrai kėlė labai didelį nerimą. Vilniaus departamento reakciją vertinčiau kaip adekvačią“, – teigė A.Šešelgis.

Užplūdo lavina skundų

Rolanda Lingienė, NVSC Vilniaus departamento direktorė, teigė, kad tokie patikrinimai nėra NVSC funkcija: „Bet per metus mes tokių skundų gaudavome vos vieną kitą, o nuo gegužės 1 d. užgriuvo lavina skundų.“ Vyko specialistai su „VASA“ atstovais, matė situaciją. Dabar situacija pagerėjusi, bet sutvarkomos tos vietos, kur gyventojai beldėsi į visas įmanomas duris – ar į žiniasklaidą, ar „VASA“, ar NVSC.

„Epidemiologinė situacija buvo labai nepalanki, šiukšlės buvo nevežamos apie dvi savaites, žinome, kokios buvo temperatūros. Tikrai padaugės žiurkių, tarakonų, gerai būtų, kad nebūtų pasekmių. Absoliučiai nepalanki epidemiologinė situacija. Dabar skundų sumažėjo, bet tikrai jų dar gauname. Taip pat pastebėjome, kad tos vietos, dėl kurių skųstasi, sutvarkytos, o už 200 metrų guli krūvos“, – sakė R.Lingienė.

Keitėsi grafikai, bet ne daugumai

Seimo nariams ir kitiems posėdyje dalyvaujantiems asmenims kilo klausimų dėl to, kodėl daugumai gyventojų keitėsi atliekų išvežimo grafikai. Tačiau „VASA“ direktorius Rimantas Juknevičius tvirtina, kad grafikai nesikeitė daugumai. Daugumai jie liko tokie pat, keitėsi tik maždaug trečdaliui.

Mato Miežonio / 15min nuotr./Valdas Juodis, Rimantas Juknevičius, Julius Morkūnas
Mato Miežonio / 15min nuotr./Valdas Juodis, Rimantas Juknevičius, Julius Morkūnas

Valdas Juodis, Vilniaus savivaldybės Atliekų tvarkymo programos skyriaus vedėjas, kalbėdamas apie priekaištus dėl vėluojančios atliekų surinkimo tvarkos įgyvendinimo, teigė, kad 2016 metais skelbtas konkursas teismų buvo sustabdytas, 2017 metais konkursas paskelbtas iš naujo, šįkart jį pavyko įvykdyti, nors irgi buvo aštuoni skirtingi vežėjų ieškiniai. Bet teismai netaikė laikinųjų apsaugos priemonių.

„Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl Vilnius vėlavo su pasirengimu, rinkliava turėjo startuoti su vežėjų parinkimu. Bet vežėjai pateikė mažesnę kainą, nei gyventojai mokėjo iki to, kai buvo pasirašę tiesiogiai sutartis su vežėjais“, – sakė V.Juodis.

Bendrovės „Ecoservice“ valdybos pirmininkas Saulius Budrevičius teigė, kad problemų kilo ir dėl to, jog gyventojai nebuvo tinkamai informuoti apie pokyčius – žmonės paprasčiausiai nežinojo, kad keičiasi atliekų vežimo grafikai, kada reikia ištempti konteinerius ir t.t.

Priekaištų Vilniaus savivaldybė sulaukė dėl to, kad posėdyje nedalyvavo bent vicemeras, kuruojantis šią sritį sostinėje. Už miesto ūkį Vilniuje atsakingas vicemeras Linas Kvedaravičius.

K.Mažeika ragino savivaldybę ir atliekų tvarkymu besirūpinančios „VASA“ atstovus galbūt net atleisti gyventojus mėnesį ar daugiau nuo atliekų surinkimo mokesčio, taip kompensuojant už negautą paslaugą.

Apie politiškai motyvuotus pasisakymus šiuo klausimu dar praeitą savaitę užsiminė Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis. Taip jis vertino Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ketvirtadienį išplatintą įspėjimą, kad Vilniuje gali prireikti skelbti ekstremalią situaciją dėl netinkamai tvarkomų atliekų. Sostinės savivaldybė, atsakydama į tai, tvirtino, kad nieko tokio grėsmingo nėra, o SAM tik užsiima panikos kurstymu.

Vilniuje atliekų surinkimo ir mokėjimo už tai pertvarka pradėta įgyvendinti nuo gegužės 1 d. Savivaldybės atstovų teigimu, ji buvo būtina, kadangi net apie trečdalis vilniečių iki šiol nemokėjo už atliekų išvežimą. Dabar mokėti teksią visiems.

Antradienį tiek atliekų surinkimą administruojanti „VASA“, tiek atliekų vežėjai tvirtino procesą jau suvaldę ir beveik visur jau laikomasi nustatyto grafiko. „VASA“ įspėja, kad nuo gegužės 16 d. vežėjams taikys nuobaudas, jei atliekos nebus vežamos pagal nustatytą grafiką – 60 eurų už vieną konteinerį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Ar taikydamasi į S.Skripalį Rusija tikrai siekė smogti vien jam?

Sportas

Čempionų lygos desertas: „Liverpool“ per pridėtą laiką nukovė PSG milijonierius

Popiežiaus vizitas Interviu Kultūra

Meno ir bažnyčios istorikė Irena Vaišvilaitė: „Iššūkiai prilygsta krikščionybės pradžiai“

Aktualu

Pramuštą ratą keitęs neblaivus panevėžietis prisipažino vairavęs girtas

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Sportas

Čempionų lygos startas: trys nuostabūs L.Messi įvarčiai ir drama Milane

Aktualu

Donaldas Trumpas nori privatizuoti JAV pajėgas Afganistane

Gyvenimas

Meilės romanų autorė Indrė Vakarė: daugelio moterims svarbių dalykų vyrai net nepastebi

Aktualu

Šilutės rajone nukrito vienmotoris lėktuvas: žuvo lakūnas

Vardai

Stilingi svečiai Vilniuje domėjosi mados tendencijomis ir apžiūrėjo deimantus

Gyvenimas

Indų plovikliai: kokios medžiagos kelia didžiausią pavojų?

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Gazas

BMW pristato ateities SUV – visiškai elektrinį, autonominį „Vision iNext“

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito R.Karbauskio nuomonė apie taupymą Seime

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

Vardai

Nomeda Marčėnaitė susižadėjo su mylimuoju Vytu Palavinsku

Aktualu

Panevėžio rajone „Audi“ vairuotojo akistata su stirna vos nesibaigė tragiškai

Pasaulis kišenėje

Kvapą gniaužiančios panoramos, kurios atsiveria kylant lyniniais keltuvais

Aktualu

JAV svarsto galimybę steigti nuolatinę karinę bazę Lenkijoje

Naujienos

Gyvenimas

Džinsai tapo per ankšti? O gal per platūs? 6 patarimai, kaip tai išspręsti

Aktualu

Rusija Ukrainos „RIA Novosti“ tarnybai mokėjo tūkstančius eurų už kariuomenės diskreditavimą

Ar žinote, kiek aliuminio skardinių reikėtų pagaminti dviračiui?

24sek

15 laukimo metų: knygos verta Pauliaus Jankūno istorija

Verslas

Prekybos tinklų pelną mažino „Lidl“ ir alkoholis

Gazas

„Regitra“ skelbia naują automobilių išregistravimo tvarką: įsigalios nuo gegužės 20-osios

Vardai

Festivalyje „Galapagai“ pirmojo vakaro ugnį uždegs „Balkanaktis“

Verslas

Metinė infliacija Lietuvoje balandį – viena didžiausių visoje ES

Vardai

Įspūdingą Lino Adomaičio fotosesiją Čilėje surengė žmona: „Jis atrodė kaip Džeimsas Bondas“

O jeigu taip būtų ėmusi valdžia ir didžiausią šių jubiliejinių Lietuvai metų šventę – Dainų – padariusi visiems nemokamai. Bet ne, bilietai – brangesni nei įprasta. Daugiavaikės šeimos sako, kad joms – per brangu, mat pigiausi bilietai (po 10 eurų) jau seniai išgraibstyti. Vingio parke vyksiančioje Dainų dienoje stovimos vietos yra nemokamos, sėdimos vietos čia ir kiti šventės renginiai žmogui kainuoja iki 80 eurų.
Infografikas Verslas

Šimtmečio Dainų šventė bus ir brangiausia per 100 metų: iki 80 eurų už įėjimą

Botanikos sode svaigina žydinčių alyvų kvapas

Gyvenimas

Ką valgyti prieš treniruotę ir kaip teisingai tai daryti? Pataria treneris

Aktualu

D.Gineikaitė pripažino melavusi ministrei, kad jos girtumas neviršys leistinos normos

Aktualu

Kaišiadorių r. vertėsi girtutėlio vyro vairuojamas automobilis: „Renault“ sudegė visiškai

Verslas

Vilniaus politikų dilema: geriau dar keleri metai teismų ar atnaujintas pastatas miesto centre

Vardai

Meghan Markle tėvui bus atlikta širdies operacija – jo dalyvavimas vestuvėse vėl atšauktas

Maistas

Puikieji špinatai: nuo salotų ir troškinių iki žaliųjų kokteilių. 25 receptai

Vardai

Prabilo panevėžietė Arūnė – apie pažintį su S.Jasaičiu, meilužės etiketę ir Oksanos žinutes

Gyvenimas

Sergantiems smegenų vėžiu – ilgesnio gyvenimo viltis: Lietuvoje atsiras ypatingas „peilis“, kurių pasaulyje – vos keturi

Gazas

Rusija atidarė tiltą į okupuotą Krymą: juo jau gali važiuoti ne tik V.Putinas

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min