Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniaus valdžia Lietuvos valstybę skųs Europos Komisijai

Vilniaus savivaldybė Lietuvos Respubliką skundžia Europos Komisijai dėl neskirtų lėšų Vilniaus termofikacinės elektrinės modernizavimui.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Vilniaus savivaldybė Lietuvos Respubliką skundžia Europos Komisijai dėl neskirtų lėšų Vilniaus termofikacinės elektrinės modernizavimui.
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus taryba jau artimiausiame posėdyje ketina apsispręsti dėl kreipimosi į Europos Komisiją dėl Lietuvos Respublikos padaryto Europos Bendrijos teisės aktų pažeidimo. Esą stodama į Europos Sąjungą Lietuva pasižadėjo skirti pakankamai lėšų Vilniaus, Kauno ir Mažeikių termofikacinėms elektrinėms modernizuoti, tačiau to nepadarė.

Ši parama buvo reikalinga tam, kad elektrinės atitiktų direktyvos dėl sieros dioksido ir azoto oksidų išmetimo nuostatas. Tam esą buvo ketinta numatyti 171 mln. eurų (daugiau kaip 590 mln. Lt) ES lėšų.

„Tačiau Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2008 m. liepos 23 d. nutarimu Nr. 787 „Dėl Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priedo patvirtinimo“ pagal Oro taršos mažinimo ir monitoringo sistemų diegimo didžiuosiuose energetikos objektuose priemonę minėtoms elektrinėms modernizuoti numatė tik 150 mln. Lt paramą, kai iš viso lėšų poreikis šiems darbams yra apie 600–650 mln. eurų (per 2 mlrd. Lt)“, – rašoma kreipimosi projekte.

Bet net ir ši parama, Vilniaus savivaldybės teigimu, elektrinėms nebuvo prieinama, kadangi nebuvo paruošti reikalingi dokumentai, o 2010 metų vasara jos iš viso atsisakyta, lėšas paskirstant Susisiekimo ir Ūkio ministerijoms.

Elektrinės turėtų būti modernizuotos iki 2016 metų, nes būtent tuomet išmetamų teršalų kiekis nebegalės viršyti numatytų normų. Jeigu investicijos nebus skirtos ir darbai nebus atlikti, elektrines teks uždaryti. O tai, Vilniaus savivaldybės teigimu, gali lemti, kad 2015–2016 m. šildymo sezono metu vartotojams „nebebus įmanoma užtikrinti šilumos tiekimo, kas sukeltų neprognozuojamą žalą bei pasekmes žmonių sveikatai ir turtui“.

Kadangi stodama į ES Lietuva įsipareigojo užtikrinti, kad šios elektrinės bus modernizuotos, bet neskyrė tam lėšų, buvo pažeista stojimo sutartis, rašoma sprendimo projekte. Valstybė iki šių metų sausio 1 dienos privalėjo Europos Komisijai pateikti konkrečius planus, kaip įsipareigojimai bus vykdomi. Todėl Vilniaus savivaldybė prašo imtis priemonių, kad Lietuvos Respublika tinkamai įgyvendintų Europos Bendrijos teisės aktų nuostatas.

Prancūzijos koncernas „Dalkia“, kuriam 2002 metais buvo išnuomotas Vilniaus šilumos ūkis, siūlė Vilniaus termofikacinę elektrinę modernizuoti savo lėšomis, tačiau mainais prašė nuomos sutartį pratęsti dar 20 metų iki 2037-ųjų. Tačiau Vilniaus miesto taryba 2010 metais tam nepritarė.

Tuomet skelbta, kad remiantis Kauno technologijos universiteto galimybių studija tam, jog Vilniaus miestas atitiktų būsimus taršos reikalavimus, į Vilniaus šilumos tinklus reikėtų investuoti 450 mln.–1,2 mlrd. Lt. Žadėta, kad „Vilniaus energija“ iki 2017 metų į Vilniaus šilumos tinklus investuos apie 579 mln. Lt.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min